تاریخچه اجاره خودرو


شاید شنیدن عبارت "تاریخچه اجاره ماشین" کمی برای شما عجیب به نظر برسد و با خود فکر کنید که اجاره خودرو جزو آن دسته از مسائلی است که در سال های اخیر در مورد آن صحبت شده و مورد استقبال همگان قرار گرفته است به طوری که نمی توان اکنون در مورد تاریخچه آن و مسائلی از این قبیل صحبت کرد.


اما باید گفت که در کمال تعجب چنین نیست و علارغم تصورات بسیاری از افراد، تاریخچه اجاره خودرو به بیش از یک قرن پیش بازمی گردد! با روی کار آمدن صنعت خودروسازی و به محض معرفی خودروهای مختلف به مردم، کارآفرینان باهوش در این حوزه، تقاضای فزاینده ای را برای اجاره خودرو (نه به شکل فعلی) شناسایی کردند که منجر به رونق و پیشرفت در این حوزه شد.
چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاریخچه اجاره خودرو در جهان، زمان و شرایط ورود این صنعت به ایران و مراکز اجاره خودرو معتبر در ایران دارید در ادامه با ما همراه شوید.

اجاره خودرو از چه زمانی شروع شد؟

اگر به گذشته برگردیم، همانطور که در تاریخچه ی بنز برایتان گفتیم، پیش از اینکه کارل بنز و ویلهلم مایباخ ماشین مدرنی را که اکنون ما آن را به عنوان اتومبیل می شناسیم اختراع کنند، مردم برای انجام کارهای روزمره خود به اجاره اسب و کالسکه می پرداختند. حتی طبق شواهدی آورده شده مردم روم باستان ارابه ها را اجاره می کردند!
حال سوالی مطرح می شود که آیا از آغاز قرن بیستم تغییرات زیادی در این صنعت رخ داده؟ بیایید نگاهی بیندازیم و ببینیم که در صنعت کرایه خودرو چه اتفاقی افتاده است.

تاریخچه اجاره خودرو

اجاره خودرو از سال 1900 تا سال 1950

• فروشگاه دوچرخه در مینیاپولیس

اگر به دنبال اولین سوابق کرایه اتومبیل در دنیا باشید؛ باید بگوییم که می توان تاریخچه اجاره خودرو را در سال 1904 مشاهده کرد درست زمانی که یک فروشگاه دوچرخه در مینیاپولیس شروع به فعالیت در زمینه ی اجاره اتومبیل نمود.

• شرکت آلمانی Sixt

چند سال بعد، شرکت آلمانی Sixt که در سال 1912 تأسیس شد، ابتدا با تنها سه اتومبیل فعالیت خود را برای اجاره آغاز کرد اما طولی نکشید که به سرعت این کسب و کار رونق گرفت. اکنون این کمپانی از معتبرترین شرکت های اجاره خودرو در سطح دنیا محسوب می شود.

• جو ساندرز

در سال 1915، جو ساندرز نیز در اوماها متوجه شد که هنوز هیچ کس در این شهر صنعت اجاره ماشین را به راه نیانداخته و اتومبیلی را برای اجاره در بازار عرضه نمی کند. از این رو وی فقط یک فروشنده به نام فرانک آرنت از آلمان استخدام کرد و شروع به اجاره خودرو های مدل T کرد. این سرمایه گذاری چنان موفقیت آمیز بود که در سال 1917، جو ساندرز توانست حدود 120 دستگاه خودرو را برای اجاره ارائه دهد.


او با رونق بخشیدن به کسب و کار خود نام شرکت را « Saunders Drive-It-Yourself System » گذاشت و تبلیغی را در روزنامه محلی منتشر کرد. سه برادر و پدر جو ساندرز نیز شروع به مشارکت در این امر تجاری کردند تا اینکه در سال 1927، شرکت اجاره خودرو ساندرز در بیش از 85 شهر شعبه های خود را راه اندازی کرد.

  • فولکس واگن

فولکس واگن، یکی از غول های خودروسازی دنیا، در چند سال اولیه فعالیتش، خودروهای تولیدی خود را صرفا برای اجاره به مشتریان خود ارائه می داد و ازین طریق برای گسترش خط تولید خود استفاده می نمود، بر همین اساس بسیاری بر این باورند که فولکس واگن اولین شرکت اجاره دهنده ی خودرو در تاریخ می باشد.

  • والتر ال جیکوبز

در همین حال، والتر ال جیکوبز نیز که تاجری خلاق و مبتکر به حساب می آمد، در شیکاگو فقط با 12 خودرو شروع به اجاره مدل T فورد به عموم مردم کرد. این تاجر به دلیل علاقه شدید خود به تبلیغات، توانست که در مدت زمات کوتاهی به رشد چشمگیری در این شرکت دست یابد.

تا سال 1923، این شرکت به یک میلیون دلار درآمد دست یافت که در آن زمان رقم قابل توجهی بود! جیکوبز پس از مدتی، شرکت خود را به جان دی هرتز واگذار کرد و خود به عنوان مدیر اجرایی شروع به کار کرد. جیکوبز طی مصاحبه ای اظهار داشت که در بیشتر موارد، مردم ماشینی را کرایه می کنند، که نمی توانند آن را بخرند چرا که از پس هزینه های خرید آن برنمی آیند. این همکاری در نهایت به تاسیس شرکت بسیار وسیع hertz منجل شد.

• Godfrey Davis

شرکت Godfrey Davis نیز اولین شرکت اجاره خودرو در بریتانیا بود که در سال 1920 تاسیس شد. کمپانی فرانسوی Europcar در سال 1981 این شرکت را خریداری کرد و آن را به لیست دارایی های خود افزود.

اجاره خودرو از سال 1950 تا سال 2000

با پیشرفت و گسترش صنعت خودروسازی، شرکت های کرایه خودرو نیز پیشرفت کردند. به طوری که رفته رفته راه آهن ها نیز با شرکت های اجاره اتومبیل، شروع به مشارکت و همکاری کردند و فضاهایی را در ایستگاه های راه آهن به آنها اختصاص دادند. پس از جنگ جهانی دوم، بسیاری از مردم به دلیل کسب درآمد قابل تصرف، بیشتر به اجاره ماشین روی آوردند.
همانطور که روز به روز تقاضا به طور چشمگیری افزایش می یافت، عرضه نیز روند صعودی خود را طی می کرد. به طوری که برخی از بزرگترین شرکت های اجاره خودرو از جمله National Car Rental (1947) و Enterprise Rent-A-Car (1957) تاسیس شده و روی کار آمدند.

بالا رفتن قیمت خودرو همواره در تمامی نقاط دنیا باعث افزایش رونق صنعت اجاره ماشین بوده است. در کشور ایران نیز، با توجه به رشد چشمگیر قیمت در چند سال اخیر، بسیاری از مردم به اجاره خودرو روی آورده اند و اجاره تویوتا لندکروز و خودروهای شبیه آن که قیمت خرید بالایی دارند، بسیار پرطرفدار بوده است.


اجاره خودرو، افزایش سفر ها و کاهش هزینه های سفر را به دنبال داشت و همین مسئله سبب شد تا این شرکت ها در سطح بین المللی مورد پذیرش واقع شوند. با اینکه با گذر زمان افراد زیادی صاحب ماشین شدند، اما بسیاری همچنان ترجیح می دادند تا به جای استفاده از ماشین شخصی خود، از خودرو اجاره ای استفاده کنند. همین مورد سبب شد تا سبک زندگی مردم دستخوش تغییر شود.
در بریتانیا، شرکت Arnold Clark Car & Van Rental در سال 1963 تأسیس شد. این یکی از اولین شرکت های اجاره اتومبیل بریتانیایی بود که روی کار آمد و اکنون دارای بیش از 6000 دستگاه خودرو برای اجاره است.


با فرا رسیدن نیمه دوم قرن بیستم، این شرکت ها شروع به همکاری با مشاغل مختلف کردند و همین موضوع باعث شد تا برخی از شرکت های اجاره خودرو، رشد و توسعه فراوانی پیدا کرده و اکنون به غول های این عرصه در سطح بین المللی تبدیل شوند. حال اگر قصد اجاره خودرو از این شرکت ها را دارید، ما برای شما قوانین اجاره خودرو در آلمان را به طور کامل توضیح داده ایم. همچنین طی مقاله ای کامل به شرایط و قوانین اجاره ماشین در دبی پرداخته ایم که خواندن آن مطلب هم بسیار پیشنهاد می شود.

اجاره خودرو از سال 2000 تاکنون

امروزه، شرکت های اجاره خودرو از مدل های T قدیمی خارج شده و وسایل نقلیه مختلفی را از جمله انواع ماشین های لوکس، ون، کامیون، قایق و حتی هلیکوپتر و هواپیماهای شخصی را با صدها برند مختلف کرایه می دهند. به طوری که اجاره اتومبیل در کشورمان ایران هم به محبوبیت عظیمی دست یافته است که در ادامه به آن می پردازیم.

تاریخچه اجاره خودرو در ایران

تاریخچه اجاره خودرو در ایران

همانطور که تا به اینجا گفتیم، اگرچه تاریخچه اجاره خودرو در سراسر جهان از قدمت زیادی برخوردار است، اما این صنعت در ایران صنعتی کاملا نوپا محسوب می شود که تاریخچه ی آن به تقریبا دو دهه پیش باز می گردد. اما با این وجود طی سال های گذشته شرکت های بزرگ و معتبری در سراسر کشورمان ایران روی کار آمده اند و خدمات مختلفی را در اختیار مشتریان در این زمینه قرار می دهند.


اگر به دنبال مرکزی معتبر برای اجاره خودرو می گردید اصلا جای نگرانی نیست! چرا که ما اینجا هستیم تا به معرفی مرکزی معتبر و سابقه دار در این زمینه بپردازیم.

چرا کافه رنت؟

کافه رنت یکی از مراکز با سابقه اجاره خودرو در ایران است که توانسته طی دهه اخیر به جلب رضایت مشتریان با انواع خودروهای لوکس، لاکچری، اقتصادی، خانوادگی و حتی خودروهای با راننده بپردازد و خدمات بسیاری را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.


گفتنی است که شهرت اتفاقی نیست و این شرکت شهرت خود را با سال ها تلاش در زمینه کسب اعتماد مشتریان به دست آورد است و چنانچه به دنبال فرصتی مناسب برای سفر هستید، به شما توصیه می کنیم تا با مجموعه کافه رنت همراه و همسفر شوید.

سخن پایانی

در قرن بیست و یکم، با افزایش تقاضا، شرکت های اجاره خودرو در سراسر جهان رشد کرده اند. با جهانی شدن این صنعت، مردم با سرعت بی سابقه ای سفر می کنند که این مورد سبب کاهش هزینه ها شده است. در گذشته، کرایه ماشین مستلزم شرایط بسیار سختی بود، اما امروزه اغلب به چیزی جز گواهینامه رانندگی نیاز نیست و افراد می توانند بدون دغدغه و با بهره گیری از خدمات مراکز اجاره خودرو سفر لذت بخشی را تجربه کنند.

پیشنهاد نویسنده: نکات لازم برای اجاره خودرو

دیدگاه شما

فرمول: 40 + 19
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934