پارک مینیاتور کجاست؟

پارک مینیاتور کجاست

تبریز، یکی از کهن ترین شهرهای ایران است که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است؛ به همین دلیل، آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی بسیاری در این شهر وجود دارد.

پارک مینیاتور، یکی از مکان های مهم گردشگری و تفریحی تبریز است که نمای کوچکی از آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی استان را به تصویر می کشد.

در این پارک سرسبز و زیبا، اماکن تاریخی و دیدنی، به صورت ماکت هایی کوچک اجرا شده اند که می توانید اطلاعات کاملی را درباره آن ها به دست آورید؛ همچنین اگر مجذوب آن ها شدید، به نشانی که در کنار هر ماکت قید شده است، سر بزنید.

لازم به ذکر است چنانچه قصد بازدید از هر کدام از این آثار را دارید، برای سهولت در دسترسی به آن ها می توانید از گزینه اجاره خودرو مجموعه بزرگ کافه رنت استفاده کنید.

در ادامه، همراه ما باشید تا با پارک مینیاتور، نمایی کوچک از تبریز زیبا بیشتر آشنا شویم.

معرفی پارک مینیاتور تبریز

پارک مینیاتور، اولین پارک موضوعی تبریز است که اغلب مراکز خاص و دیدنی استان را با ابعادی کوچک در خود جای داده است. این پارک، در سال 1390، توسط سازمان زیباسازی شهرداری تبریز ساخته شد.

برای زیباسازی این پارک، سرتاسر محوطه و فضای باز آن، با گل های مینیاتوری و ژاپنی مزین شده و جلوه ای خاص و منحصربه فرد ایجاد کرده است.

در مقابل هر کدام از ماکت های اماکن دیدنی، تابلویی سخن گو وجود دارد که به معرفی جاذبه مورد نظر و نکات مختلف درباره آن می پردازد.

جاذبه های مینیاتوری موجود در پارک

پارک مینیاتور، یکی از جاذبه های گردشگری شهر محسوب می شود که می توان با یک نگاه، تعداد بسیار زیادی از مکان های دیدنی تبریز را در ابعادی کوچک و مینیاتوری دید. از جمله برخی از ماکت های کوچک این پارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برج یانقین
 • ساختمان بانک ملی
 • کلیسای مریم مقدس
 • ارگ علیشاه
 • مقبره الشعرا
 • پل کابلی
 • عمارت ائل گلی
 • برج خلعت پوشان
 • ساختمان ایستگاه راه آهن
 • کاخ استانداری
 • مسجد کبود
 • کاخ شهرداری

برج یانقین

برج یانقین

برج یانقین یا آتش نشان، متعلق به دوران قاجاریه است که در سال 1377، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در گذشته از این برج برای دیده بانی استفاده می شده است تا در صورت بروز خطر، نگهبان، زنگ را به صدا در آورده و دیگر آتش نشانان را خبر کند. این برج در خیابان بهادری تبریز واقع شده است.

ساختمان بانک ملی

ماکت ساختمان بانک ملی

این ساختمان متعلق به دوران پهلوی بوده که تا به امروز حفظ شده است. ساختمان بانک ملی تبریز، در سال 1391، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مکان اصلی این ساختمان در خیابان جمهوری اسلامی تبریز قرار دارد.

کلیسای مریم مقدس

ماکت کلیسای مریم مقدس

قدمت این بنا، که از قدیمی ترین کلیساهای شهر تبریز است، به سال های 1500 تا 1600 میلادی بازمی گردد. به دلیل قدمت طولانی این کلیسا و اهمیت آن، مراسم بزرگ ملی-مذهبی کلیسای حواری ارمنی در آن برگزار می شود.

این کلیسا، دارای معماری به سبک ارمنی بوده که متعلق به ارمنستان و سده های هفتم تا نهم میلادی است.

به دلیل تخریب گسترده ای که پس از زلزله تبریز برای آن اتفاق افتاد، این سازه، بر روی همان بنای قبلی بازسازی شد. مکان اصلی کلیسای مریم مقدس در انتهای خیابان شریعتی تبریز است.

ارگ علیشاه

ماکت ارگ علیشاه

ارگ علیشاه، از بقایای ایوان جنوبی مسجد علیشاه در تبریز است که قدمت آن به اوایل سده هشتم هجری قمری و دوره ایلخانان بازمی گردد. این بنا، در سال 1310، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

مکان اصلی این بنا در نزدیکی محدوده میدان ساعت قرار دارد.

مقبره الشعرا

ماکت مقبره الشعرا

این مکان در واقع آرامگاه بیش از 400 شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از 800 سال پیش تاکنون است.

حکیمانی چون اسدی طوسی تا استاد شهریار در این مقبره مدفون شده اند. این بنای تاریخی، در سال 1387، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. مکان اصلی مقبره الشعرا در ضلع شرقی بقعه سید حمزه، مقبره قائم مقام و ملاباشی تبریز است.

پل کابلی

پل کابلی تبریز

پل اتحاد ملی یا پل کابلی تبریز که در ورودی ضلع شرقی این شهر قرار دارد، در سال 1386 به بهره برداری رسید. پل کابلی از نظر مکانیزم های فنی و ابعاد عرضی، هشتمین و بعضا چهارمین پل دنیا است.

عمارت ائل گلی

ماکت عمارت ائل گلی

این مکان گردشگری، یکی از شاخص ترین جاذبه های شهر تبریز است که در 7 کیلومتری مرکز آن قرار دارد. عمارت ائل گلی، در زمان آق قویونلوها ساخته شد و در دوره صفویان گسترش پیدا کرد.

این عمارت سرسبز و زیبا، در سال 1387، با عنوان عمارت شاه گلی در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برج خلعت پوشان

ماکت برج خلعت پوشان

این برج، در جنوب محله کرکج، در 5 کیلومتری مرکز شهر و در جوار رودخانه مهرانه رود واقع شده و متعلق به دوران قاجاریه است. محوطه این بنا، به دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز اختصاص داده شده است. برج خلعت پوشان، در سال 1377، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ساختمان ایستگاه راه آهن

ماکت ساختمان ایستگاه راه آهن

ایستگاه راه آهن تبریز، در سال 1295، با طراحی فرنان پویون به بهره برداری رسید و پس از آن در سال 1337، گسترش پیدا کرد. این اثر مهم مهندسی، در سال 1396، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاخ استانداری

ماکت کاخ استانداری

این کاخ که در دوران قاجاریه ساخته شد، به عنوان کاخ محل سکونت حاکمان محلی و شاهزادگان قاجار کاربرد داشته است.

در حال حاضر، این بنا، مهم ترین نهاد سیاسی و دفتر اصلی استانداری در استان آذربایجان شرقی است.

مسجد کبود

ماکت مسجد کبود

عمارت مظفریه معروف به مسجد کبود یا مسجد جهانشاه، متعلق به دوران حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری است. این بنای تاریخی، تا به حال چندین بار مرمت و بازسازی شده است.

در این بنا، تغییرات شگرفی ایجاد شده که جلوه آن را دو چندان کرده است.ک

کاخ شهرداری

ماکت کاخ شهرداری

این بنای تاریخی که به برج ساعت نیز شهرت دارد، در سال 1318، مورد بهره برداری قرار گرفت. این سازه، به عنوان تالار شهر و دفتر اصلی شهرداری تبریز نیز کاربرد داشته است. کاخ شهرداری در سال 1377، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازدید از پارک مینیاتور تبریز

برای بازدید از پارک مینیاتور، باید به شهر تبریز، واقع در استان آدربایجان شرقی، سفر کنید. پارک در انتهای خیابان گلکار، انتهای پارک آنالار و آتالار واقع شده است. یکی از امکانات این پارک، پارکینگ است که برای رفاه حال مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است.

امکان بازدید از آن در هفت روز هفته و 24 ساعته، فراهم است. از آن جایی که شهر تبریز سردسیر و در فصول پاییز و زمستان اغلب برفی است؛ پیشنهاد می شود که در فصل بهار و تابستان، که زیبایی پارک به واسطه گل های رنگارنگ دو چندان می شود، از آن دیدن کنید.

کلام پایانی

پارک مینیاتوری تبریز که نشان کوچکی از جاذبه های این شهر است، در انتهای خیابان گلکار قرار دارد. در این پارک جذاب، می توانید نمونه کوچکی از اماکن دیدنی شهر را ببینید و اگر مجذوب آن شدید، به نشانی که در هر تابلو کناری قید شده است، مراجعه کرده و از نزدیک با زیبایی های آن مکان آشنا شوید.

برای سفری مقرون به صرفه و دسترسی آسان تر به این جاذبه ها، پیشنهاد می کنیم با خودرو شخصی به این شهر زیبا و مملو از اماکن گردشگری سفر کنید.

کافه رنت، موسسه اجاره خودروهای لوکس و مجهز در ایران، برای شما پیشنهادات جذابی برای سفر به شهر زیبای تبریز همراه با خانواده و دوستان دارد.

دیدگاه شما

فرمول: 40 + 20
02149934