راهنمای سفر به ییلاق اولَسبِلَنگاه

سفرکردن بهترین انتخاب برای تنوع و گذران اوقات فراغت است. زمانی که یک شهر شمالی به عنوان مقصد انتخاب شود، یعنی خانواده عازم سفر به یک اقلیم با آب و هوای فوق العاده است. اگر قصد دارید برای سفر به شمال کشور بروید، توصیه ما سفر به ییلاق اولسبلنگاه است. این ییلاق یک روستاست که از توابع ماسال بوده و در غرب استان گیلان قرار گرفته است.

• اولسبلنگاه، ییلاقی کوهستانی

اولسبلنگاه از ییلاق های میان کوهی به شمار می رود. افرادی که در این منطقه زندگی می کنند اصالتاً اهل ماسال هستند که برای فصول گرم به این منطقه سفر می کنند. این ییلاق در ارتفاعات تالش و ارتفاع 1489 متری از سطح دریا واقع گردیده است. مراتع وسیع و کلبه های چوبی این منطقه بسیار مشهور هستند.

راهنمای سفر به ییلاق اولَسبِلَنگاه

• بافت و طبیعت اولسبلنگاه

یک نکته جالب درباره ساخت و ساز در این منطقه وجود داشته که فقط از چوب برای ساخت خانه ها استفاده می شود و نمی توان از مصالح دیگری استفاده کرد؛ طبیعتا این کار موجب شده تا اصالت و بکر بودن طبیعت حفظ شود. بکر ماندن این منطقه با حذف شبکه توزیع برق همراه بوده و معمولاً برق در این منطقه با استفاده از پنل های خورشیدی و موتوربرق تولید می شود. آب این منطقه نیز از چشمه ها تأمین می شود که به صورت لوله کشی شده، در همه خانه ها در دسترس است.

• معنی کلمه اولسبلنگاه

کلمه اولسبلنگاه از گویش تالشی گرفته شده و از دو بخش اولس و بلنگاه ساخته شده است. اولس یعنی درخت ممرز و بلنگاه به معنی جای بلند است. به همین ترتیب در گویش تالشی به جایگاه رشد درخت ممرز، اولسبلنگاه گفته می شود.
درخت ممرز یا همان اولس تالشی در برخی از مناطق شمالی به شَرَم نیز معروف است. درخت های ممرز اغلب در جنگل های هیرکانی دیده می شوند و حدودا 15 تا 25 متر ارتفاع دارند. در جنگل های اروپایی نیز درختان ممرز به صورت بومی وجود دارند . این درخت معمولاً در همسایگی با راش و بلوط و در ارتفاعت 600 متری قابل مشاهده است. پاییز برای ممرز فصل خزان است، چرا که در این فصل برگ ها زرد می شوند و در زمستان می ریرند.

• ویژگی های سفر به اولسبلنگاه

سفر به ییلاق اولسبلنگاه بهترین مکان برای طبیعت گردی و تفریح افراد است. طبیعت گردی، تفریحات و بوم گردی از تجربیاتی هستند که شما می توانید در این منطقه کسب کنید. فضای روستایی بکر و عالی، گوش دادن به آواز پرندگان، اقامت در کلبه های چوبی و گرم شدن با آتش هیزمی، مشاهده گله های حیوانات، استفاده از محصولات ارگانیک دامی مانند شیر، عسل، کره، پنیر محلی، نان سنتی، آب چشمه ها، مناظر ییلاقی کلبه ها (که اغلب مراتع سرسبز و بانشاطند)، ابرهای بزرگ و درنهایت هوای مه آلود اولسبلنگاه، تجربیاتی هستند که یک گردشگر در طول سفر خود به دست می آورد. همان گونه که گفتیم آب ییلاق از چشمه های خود منطقه تأمین شده و در تانکرها ذخیره می شود. امکانات گرمایشی نیز در همان حالت ارگانیک بوده و با هیزم تأمین می شود. موتوربرق های روستا در ساعات نیمه شب خاموش می شوند و روستا در سکوت خود غرق خواهد شد.

ییلاق اولسبلنگاه

• جاذبه های گردشگری ییلاق اولسبلنگاه

اولسبلنگاه علاوه بر آنچه تا الان توضیح دادیم مناطق گردشگری بسیار زیادی دارد که می توانند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کنند. در ادامه به بررسی بخشی از این مناظر و مناطق خواهیم پرداخت.

ارتفاعات آلاله

وقتی درباره جاذبه های گردشگری سفر به ییلاق اولسبلنگاه صحبت می کنیم، نباید ارتفاعات آلاله را فراموش کنیم. این ارتفاعات در قسمت شمالی ییلاق قرار دارند و می توان مسیر را به صورت پیاده و از میان کلبه های چوبی طی کرد. ممکن است در میانه راه، گله های حیوانات اهلی را ببینید که در مراتع هستند. تورهای این منطقه معمولاً سفر به ارتفاعات آلاله را با ماشین های آفرودی ترتیب می دهند.
از آلاله می توان همه شهر را مشاهده کرد، حتی ماسال هم از این ارتفاع قابل مشاهده خواهد بود. تجربه مشاهده غروب آفتاب در این منطقه به اندازه طلوع آن، جذاب و فراموش نشدنی است. اگر هوا مه آلود نباشد یا ابرها ارتفاعات را نپوشانده باشند، می توان دریا را نیز دید.

مناظر رویایی ییلاق اولسبلنگاه

در سفر به ییلاق اولسبلنگاه، حتماً به مشاهده مناظری که ابرها در آسمان ساخته اند و دشت سرسبزی که در امتداد آن است، بپردازید. اگر مناظر کوهستان را آلپ را ندیده اید به اولسبلنگاه سفر کنید و به یاد کارتون خاطره انگیز هایدی بیفتید. طبیعتا هر گردشگری در چنین مواقعی با دوربین تمام مناظر را ثبت می کند چرا که به هر طرف نگاه کند یک منظره جدید و باصفا خواهد دید. درختان میوه دار این منطقه، فندق و آلو جنگلی هستند و به همراه دیگر گیاهان و گل ها منظره چشم نوازی را ساخته اند. بهترین فصل برای سفر به این منطقه اواخر بهار و تابستان است برای خوردن آلوها و فندق ها.

اسب سواری در ییلاق اولسبلنگاه

سفر به ییلاق اولسبلنگاه در کنار ویژگی های متمایزکننده اش یک خصلت جالب دارد و آن این است که سفری به سرزمین اسب هاست. اسب های اهلی و نیز وحشی در این منطقه به وفور یافت می شوند؛ نباید از لذت سوارکاری در این منطقه بی بهره بمانید.

جاده ای کوهستانی در دل جنگل

جاده ای کوهستانی در دل جنگل

مسیری که ماسال را به ییلاق متصل می کند، جاذبه های طبیعی بسیاری دارد که بدون عکس گرفتن نمی توان از آن گذر کرد. این جاده درواقع یک جاده کوهستانی است که پیچ وخم های بسیاری دارد و از میان جنگل می گذرد. درختانی که در طرفین جاده رشد کرده اند، سربه فلک کشیده اند و منظره فوق العاده ای ایجاد کرده اند. این مسیر همواره گردشگران را مجذوب نموده و اجازه نمی دهد گذر زمان را حس کنند.
رودخانه خالکایی
در سفر به ییلاق اولسبلنگاه همه خصوصیت های جاده ماسال گیلوان یک طرف، بخشی از رودخانه خالکایی که در این مسیر قابل مشاهده است، در طرف دیگر. پیشنهاد ما این است که حتماً مدتی را در کنار رودخانه سپری کنید. آلاچیق هایی برای طول مسیر درنظرگرفته شده که در آن بلال و چای به فروش می رسد. رودخانه خالکایی از یک قلعه به نام شاه معلم در ارتفاع 3150 متری بالادست ییلاق سرچشمه می گیرد و بعد از پیمودن 40 کیلومتر از ماسال، سرانجام به تالاب انزلی می رسد.

ییلاق های مسیر گیلوان

ییلاق هایی که در مسیر جاده هستند هم لطف و زیبایی خود را دارند و در اسرع وقت می توان آن ها را دید. شالما، خریدول، نسا و سوئه چاله ییلاق های مسیر گیلوان هستند.

• فاصله و مسیر تهران تا ییلاق اولسبلنگاه

بعد از انتخاب وسیله نقلیه، انتخاب مسیر بیش ترین اهمیت را در سفر به ییلاق اولسبلنگاه خواهد داشت. در پاسخ به سوال ییلاق اولسبلنگاه کجاست؟ باید گفت استان گیلان، شهرستان ماسال، روستای ییلاقی اولسبلنگاه. ساکنین پایتخت برای طی این مسیر باید 400 کیلومتر راه طی کنند که حدود 5 ساعت تا 5 ساعت و نیم به طول می انجامد. بعد از خروج تهران بایستی از بزرگراه قزوین رشت عبور کنید. در ادامه آنکه 300 کیلومتر رفتید، حدودا 20 کیلومتر قبل از رشت به جاده فومن بروید. پس از عبور از فومن و صومعه سرا، روستای کلیدبر را می بینید. بعد از مشاهده این روستا مسیر خود را تا روستای طاهر گوراب ادامه داده و سپس به سمت ماسال بروید. در پایین ماسال جاده گیلوان را طی کنید تا بعد از عبور از 30 کیلومتر مسیر، ورودی ییلاق را در ارتفاعات ببینید.

فاصله و مسیر تهران تا ییلاق اولسبلنگاه

• توصیه هایی برای سفر به ییلاق اولسبلنگاه

اقلیم ماسال آب وهوای ثابتی ندارد و ممکن است در طول سفر به ییلاق اولسبلنگاه، همواره با تغییرات جوی روبه رو شد؛ لذا لازم است قبل از سفر وضعیت آب وهوا را چک کنید. لازم است قبل از اینکه ساعات شب فرا برسد، به محل اقامت خود برسید چرا که در هنگام غروب مه هوا غلیظ تر می شود. هرگونه وسیله لازم و مواد غذایی مکفی به همراه داشته باشید تا در صورت کمبود امکانات با مشکل مواجه نشوید.
استفاده از چراغ قوه در این منطقه یک امر ضروری است. البسه گرم و تعدادی پتو برای این سفر لازم بوده تا در صورت لزوم از سرمای هوا غافلگیر نشوید. برای پیاده روی در مسیرهای ییلاقی به کفش های مناسب نیاز دارید. برای کمپ زدن در طبیعت حتماً زیرانداز، چادر و سایر لوازم مسافرتی را ببرید. اگر از گوشی و دوربین برای عکس گرفتن استفاده می کنید، حتماً پاوربانک را همراه خود ببرید.
اگر در طبیعت از آتش استفاده می کنید باید زغال داشته باشید و قبل از خروج از کمپ نیز باید از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید. به عنوان آخرین توصیه در سفر به ییلاق اولسبلنگاه بایستی گفت حتماً کیسه زباله به همراه داشته باشد تا طبیعت به خطر نیفتد.

• بهترین فصل برای سفر به ییلاق اولسبلنگاه

اولسبلنگاه یک منطقه ییلاقی و خوش آب وهواست که باید در بازه زمانی اردیبهشت تا شهریور مورد بازدید قرار بگیرد. بهار برای مناطق سرسبز، فصل رشد و رویش بوده و بهترین مناظر در همین زمان تشکیل می شود. اگر در اوایل بهار به این ییلاق بروید ممکن است با بارش برق غافلگیر شوید.
تابستان فصل رونق اولسبلنگاه است و در این زمان بیشتر افراد به این مکان سفر می کنند. خنک بودن هوا و دلپذیر بودن اقلیم، سفر به این منطقه را توجیه می کند. تا اواخر خرداد آلوهای جنگلی به آخرین حد رشد خود می رسند. برای خوردن فندق ها در سفر به ییلاق اولسبلنگاه نیز باید اواخر تابستان یا اوایل مهر اقدام عازم شد تا میوه های تازه نصیب تان شود. اکثر این منطقه در اردیبهشت و خرداد با مه آلودگی روبه رو است.

ارتفاعات اولسبلنگاه

• با کافه رنت ایمن سفر کنید

سفر به طبیعت همواره برای مردم جذابیت خاصی داشته است. این سفرها هر از چندگاهی به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی، سالم نبودن ماشین ها یا... به یک تراژدی تبدیل می شود و شادی را از بین می برد. ما در کافه رنت خودروهایی را برای اجاره به شما آماده کرده ایم که ضامن سلامتی شما باشند. در هر حال پیش از سفر خود حتما از سالم بودن خودرو مطمئن شوید تا مبادا لذت یک سفر به غم منتهی شود. امیدواریم سفری ایمن و مهیج داشته باشید.

دیدگاه شما

فرمول: 29 - 8
02149934