گردشگری در اصفهان | آمیزه ای ازتاریخ و طبیعت


شکوه و عظمت بناهای برخواسته از تاریخ غنی ایران زمین در بطن یک مقاله نمی گنجد. با این حال با نزدیک شدن به نوروز باستانی، سعی داریم 10 جاذبه گردشگری از مکان ها و بناهای مهم و تاریخ ساز شهر زیبای اصفهان را بررسی کنیم. اگر خیال سفر دارید، سفر به اصفهان در تعطیلات نوروز را حتی برای چند روز در برنامه خود جای بدهید.
مسیر تهران تا اصفهان، از لحاظ اینکه دسترسی به شهرهای جنوبی را ممکن می سازد، دارای اهمیت زیادی است. شهرهایی که بین مسیر تهران تا اصفهان قرار دارد، شامل کرج، دلیجان، قم، کاشان و ساوه هستند. مسیر اول از شهرهای قم و کاشان عبور می کند و حدود 450 کیلومتر است که این مسیر 4 ساعت به طول می انجامد. مسیر دوم که از قم و دلیجان می گذرد حدود 430 کیلومتر فاصله با اصفهان دارد که تقریبا 5 ساعت طول می کشد.


طول زمان مسیرهای ذکر شده برای تردد با ماشین شخصی است. اگر دسترسی به ماشین شخصی ندارید جای نگرانی نیست، همواره می توانید با اتوبوس، هواپیما و قطار خود را به اصفهان برسانید و در نهایت در مقصد با اجاره ی انواع ماشین یا ون برای سفرهای گروهی و دسته جمعی، به تفریح و گشت و گذار در این شهر بپردازید.

گردشگری در اصفهان

سی و سه پل

از سی و سه پل گردش خود را آغاز می کنیم. این بنای ارزشمند تاریخی، یکی از مشهورترین و مهم ترین جاذبه های اصفهان و ایران در جهان است. این پل در زمان سلسه ی صفویان و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. این شاهکار معماری، که بلندترین پل بر روی رودخانه ی زاینده رود است، یکی از نمادها و شاخص های اصلی شهر اصفهان به شمار می رود.
این پل ابتدای خیابان چهار باغ عباسی واقع شده است. این مکان دل انگیز نیازی به تهیه بلیط ندارد و در هر زمانی از شبانه روز با آغوش باز پذیرای شما خواهد بود. پیشنهاد ویژه ی ما به شما اینکه قدم زدن و دیدن چشم انداز زاینده رود از روی پل، هنگام غروب را از دست ندهید.

چهار باغ عباسی

بعد از سی و سه پل ایستگاه بعدی گردش ما، از مجموعه ی 10 جاذبه توریستی اصفهان برای نوروز چهار باغ عباسی است. خیابان سراسر سبز و زیبای چهار باغ از سی و سه پل شروع می شود. مکانی دلنشین برای پیاده روی، بعد از دیدن چشم انداز زاینده رود است. از برخی جاذبه های چهارباغ می توان به مدرسه چهارباغ، دسترسی نزدیک به میدان نقش جهان و رستوران ها و سینماهای مختلف اشاره کرد.

چهار باغ عباسی

میدان نقش جهان

یک روز کامل را باید صرفا به میدان نقش جهان اختصاص می دهیم. این مجموعه ی ارزشمند دارای بیش از 200 حجره در اطراف خود است. بیشتر محصولات این منطقه از صنایع خاص دستی اصفهان است. نقش جهان با طول 560 متری و عرض 160 متری، دومین میدان بزرگ جهان است. در گذشته، نقش جهان، محلی برای جشن های سلطنتی و بازی چوگان و رژه بوده است. بعد از سال های زیادی که نقش جهان شکوه خود را از دست داده بود، رضاخان در زمان پهلوی، تصمیم به بازسازی آن گرفت.

مجموعه ای از بناهای تاریخی مثل عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و مسجد جامع عباسی در همین میدان جای گرفته اند. مسجد جامع عباسی در ضلع جنوبی و مسجد شیخ لطف الله در بخش شرقی میدان واقع شده اند و عمارت عالی قاپو نیز در غرب میدان جای گرفته است. محل میدان نقش جهان در نزدیکی میدان امام حسین و در خیابان سپاه واقع شده است. اگر با خودروی شخصی قصد رفتن به میدان نقش جهان را دارید، می توانید ماشین خود را در کوچه های پشت نقش جهان یا پارکینگ های عمومی، پارک کنید.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو، همان طور که پیشتر اشاره شد، در بخش شرقی میدان نقش جهان جای گرفته است. این کاخ با زیربنای 1800 متری دارای 6 طبقه است. عمارت در گذشته با نام قصر دولت خانه نیز شناخته می شد. عالی قاپو دارای 53 اتاق برای مناسبات مختلف است. حتما از تالار موسیقی این عمارت نیز دیدن کنید. ساختار این تالار به گونه ای است که صدا را بدون انعکاس پخش می کند و کاملا آکوستیک است. بازدید از این بنا همه روزه از 9 تا 6 بعد از ظهر امکان پذیر است.

عمارت عالی قاپو

کاخ چهلستون

در این بخش به کاخ چهلستون که در شرق چهارباغ پایین و غرب میدان نقش جهان واقع شده است می رسیم. شما می توانید به راحتی با خودروی شخصی یا اجاره ای، خود را به کاخ چهلستون برسانید. این کاخ یکی از باغ های به جا مانده از زمان شاه عباس صفوی است و جزو محبوب ترین جاذبه های اصفهان به شمار می رود.
همان طور که احتمالا می دانید این بنای زیبا فقط 20 ستون دارد و با انعکاس نمای بیرونی کاخ در آب استخر، تعداد ستون ها دوبرابر دیده می شود. داخل عمارت نقاشی ها و دست نوشته های مهم قدیمی نگه داری می شوند که به ارزش این جاذبه ی گردشگری کمک می کنند. همچنین کلکسیون های خاصی مانند مجموعه سکه های ماقبل تاریخ، انواع سنگ نوشته ها، نسخ خطی کوفی قرآن، مجموعه سفال و... در بخش موزه ی این عمارت نمایش داده می شوند که می توانند برای تاریخ دوستان بسیار ارزشمند باشند. شما می توانید همه روزه از ساعت 8 صبح تا 7 بعد از ظهر از این کاخ دیدن کنید.

کاخ چهلستون

پل خواجو

یکی از زیباترین پل های ایران و جهان، پل خواجو است که جزو شاهکارهای معماری نیز به شمار می آید. این پل نیز مانند بسیاری از بناهای تاریخی دیگر در زمان شاه عباس دوم صفوی بر روی زاینده رود ساخته شد. پل خواجو در گذشته به عنوان سد نیز استفاده می شده است و در طول سالیان بارها خطر سیل را برای شهر برطرف کرده است.
این بنا با طراحی متقارن و عملکرد خاصی که دارد نه تنها از آسیب سیل به شهر جلوگیری می کند، بلکه آب رود را به شاخه های مختلفی جریان می دهد که سبب پر شدن سفره های زیرزمینی نیز می شود. پل در انتهای جنوبی چهارباغ پایین واقع شده است و می توانید در هر ساعت از شبانه روز از این بنا دیدن کنید و دمی در آرامش روی آن، با چشم انداز زاینده رود، قدم بزنید.

کلیسای وانک

کلیسای وانک برای ارامنه ی اصفهان در زمان شاه عباس دوم ساخته شد. کلیسا بخش های مختلفی دارد که شامل موزه مردم شناسی، کتابخانه و ... می شود که می توانید از آن دیدن کنید. البته هنوز هم در این کلیسا عبادات و رسوم مذهبی مسیحیان اصفهان در آن اجرا می شود. دیوارهای داخلی کلیسا سراسر پر است از نقاشی هایی با روغن و طلاکاری با مضامین مسیحی، که فارغ از مذهب می تواند هر شخصی را در زیبایی خود غرق کند.

کلیسای وانک با وسعت بیش از 8 هزار متر مربعی خود، بزرگترین و معروف ترین کلیسای ایران نیز محسوب می شود. منطقه جلفا که این کلیسا هم در آن واقع شده است نیز از مناطق زیبای شهر اصفهان است که می توانید از خیابان حکیم نظامی به آن دسترسی پیدا کنید.

اصفهان

کوه صفه

کوه صفه اصفهان مکان و تفرجگاهی تفریحی با ارتفاع 2200 متری است که از بهترین جاذبه های غیر تاریخی نصف جهان از آن یاد می شود. این پارک کوهستانی در جنوب اصفهان قرار دارد و به راحتی می توانید با خودرو، ون یا هر وسیله ی نقلیه ای خود را به آن برسانید. کوه صفه دارای امکانات تفریحی مثل کافه، باغ وحش، تله کابین، سالن بولینگ و ... است و می توانید از 7 صبح الی 12 شب به این پارک کوهستانی زیبا سر زده و آخر هفته ی خوبی را در آن برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

کاخ هشت بهشت

جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی اصفهان تمامی ندارد. کاخ هشت بهشت نیز در زمره زیباترین کاخ های اصفهان است که به دستور شاه اسماعیل در سال 1080 هجری ساخته شد. این کاخ در خیابان باغ گل دسته واقع شده است و با وجود پارکینگ عمومی خیابان گلدسته، چالشی از لحاظ سختی تردد با خودرو شخصی، نخواهید داشت.

منارجنبان

منارجنبان

این اثر ارزشمند نیز از جاذبه هایی است که همواره گردشگردان ایرانی و خارجی را به خود جذب می کند. این بنا در 6 کیلومتری جاده اصفهان به سمت نجف آباد واقع شده است. منارجنبان در لیست عجایب دیدنی قرار دارد که با وجود ظاهری ساده، شما تکان خوردن آن را به چشم میبینید. این دو مناره، ارتفاع 17 متری و عرض 9 متری دارند. ساعات بازدید از منارجنبان از 9 صبح الی 6 بعد از ظهر است.

اجاره خودرو در اصفهان

سفری خوش با کافه رنت

آثار و تاریخ شهری مانند اصفهان بسیار بیشتر و مفصل تر از آن است که بتوانیم در یک مقاله آن را بگنجانیم، با این حال باهم سری به بناهای مهم و تاثیر گذار پایتخت صفوی زدیم. به نکاتی که ممکن است ذهن گردشگران را به خود درگیر کند پرداختیم تا اگر اهل گشت و گذار و در عین حال عاشق تاریخ تمدن و معماری ایران زمین هستید، بتوانید برای سفر به اصفهان در نوروز، نهایت استفاده را از آن ببرید.
گردشگری در این شهر بزرگ با جاذبه های زیاد، در نقاط مختلف شهر، با داشتن خوردو یا هر وسیله ی نقلیه ای، قطعا شیرین تر خواهد بود و چالش های کمتری مانند شلوغی وسایل نقلیه عمومی، خصوصا در دوران کرونا، اتلاف زیاد وقت و ... را برای گردشگران ایجاد می کند.کافه رنت دارای شعبات مختلف در شهرهای مختلف ایران خصوصا اصفهان است و با ارایه انواع خودروهای شخصی، ون و...، همراه شماست تا اگر شما هم علاقه مند به سفر به اصفهان و استفاده ی حداکثری از تعطیلات خود هستید، با اجاره روزانه انواع خودرو و ون، چه تنها چه دسته جمعی به همراه دوستان یا خانواده، اوقات خوشی را برایتان رقم بزند.
سفر خوشی را برا شما آرزومندیم...

دیدگاه شما

فرمول: 34 - 5
02149934