10 جاذبه گردشگری تبریز در نوروز


تبریز، یکی از شهرهای زیبا و قدیمی ایران، دارای مکان های دیدنی فراوانی است. این شهر، جزو شهرهای سردسیر ایران محسوب می شود و در فصل بهار می تواند برای سفر با آب وهوای فوق العاده ای که دارد، سفر خاطره انگیزی را برای افراد رقم بزند. آشنایی با 10 جاذبه گردشگری تبریز در نوروز، به ما کمک می کند تا هنگام سفر نوروزی به تبریز، بدانیم که به چه مکان هایی برای بازدید و تفریح می توانیم برویم. در ادامه می خواهیم به معرفی این 10 جاذبه گردشگری بپردازیم.

موزه آذربایجان تبریز

این موزه، بعد از موزه ملی تهران، دومین و مهم ترین موزه ایران است که ساخت بنای آن در سال 1337 شروع و در سال 1341 افتتاح شد. در این موزه، اشیاء و آثار تاریخی فراوانی برای دیدن وجود دارد که می توانید برای بازدید به موزه مراجعه کنید. بنای این موزه نیز تاریخی و زیباست که در کنار مسجد کبود قرار دارد.

موزه آذربایجان تبریز

مسجد کبود

اگر قصد سفر به تبریز در نوروز را دارید، حتماً از مسجد کبود و بنای تاریخی آن بازدید کنید. این مسجد به دلیل رنگ لاجوردی کاشی هایش، جزو 5 مسجد آبی رنگ جهان است. تنها بنایی که از دوران فرمانروایی قراقویونلو باقی مانده است، مسجد کبود است. این مسجد زیبا، به فیروزه جهان اسلام معروف است و آذری زبان ها به آن گوی مچید می گویند. نام های دیگر این مسجد، مسجد آبی، مسجد جهان شاه و عمارت مظفر است. در سال 1158 زلزله ای در تبریز آمد که باعث شد 20٪ از این بنا و گنبدهایش از بین بروند. همچنین ساختمان مسجد و کاشی هایش در اثر این زلزله آسیب دیدند. این بنا تا سال ها به همین شکل باقی ماند تا این که سال 1418 مرمت شد. خوب است بدانید که مسجد کبود ثبت ملی شده است.
این مسجد جزو 10 جاذبه گردشگری تبریز در نوروز است.

مسجد کبود

مقبره الشعرا

یکی از جاذبه های گردشگری سفر به تبریز در نوروز، آرامگاه شاعران و ادیبان ایران است که به آن مقبره الشعرا می گویند. این مکان آرامگاه شاعرانی چون شهریار، اسدی طوسی و خاقانی شروانی است. کسانی که به شعر و ادب علاقه مند هستند، قطعاً از این فضا و مکان لذت خواهند برد. معماری های این مقبره ها بسیار زیباست. این مکان، نمادی از شعر و ادب پارسی است. در سال 1387، نام مقبره الشعرا در فهرست میراث ملی ثبت شد. مقبره الشعرا در زمان های مختلف، در معرض حوادثی مانند سیل و زلزله قرار گرفته و بسیار آسیب دید. افراد بزرگ زیادی در این مقبره به خاک سپرده شده اند.
این مقبره در محله سرخاب تبریز قرار دارد که می توانید در سفر نوروزی خود از این محل و مقبره بازدید کنید. ساعات بازدید این مکان 8:30 تا 18 است.

مقبره الشعرا

کوه عینالی

کوه عینالی در تبریز، منطقه ای تفریحی و مناسب برای کوه نوردی و تفریح است. این منطقه دارای تله کابین است که گردشگران زیادی برای تجربه آن به این منطقه می روند. این تله کابین سال 1389 افتتاح شد. بالای کوه عینالی آرامگاه عدن بن علی قرار دارد که افراد زیادی برای بازدید به آنجا می روند. درواقع این آرامگاه، زیارتگاهی است که برای زیارت، افراد زیادی به آنجا می روند. این کوه جزو 10 جاذبه گردشگری تبریز در نوروز است که برای معرفی به شما انتخاب کرده ایم. علاوه بر تله کابین، در این منطقه تفریحی زیپ لاینی هم در سال 1397 افتتاح شد. این منطقه دارای فضای سبز و جنگلی و دریاچه مصنوعی است که در سمت غرب کوه عینالی قرار دارد و دیدن آن از بالا بسیار چشم نواز است. قله کوه عینالی در ارتفاع 1823 و نزدیک به آسمان است. همچنین رودخانه آجی چای در این منطقه قرار دارد. مجسمه ی عظیمی به نام قیچی ساز هم در این منطقه قرار دارد.

کوه عینالی

بازار تبریز

شاید ندانید که بازار تبریز، بزرگ ترین بازار سرپوشیده در جهان است که هنوز فعالیت می کند. این بازار در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. بنای این بازار بزرگ، آجری و دارای گنبدهای بلند، طاق و تعدادی تیمچه است. بازار تبریز قدمت بسیار طولانی دارد و مردمان مهربانی در آن تردد می کنند. از محصولاتی که در این بازار به فروش می رسد می توان محصولات چرمی، فرش دستبافت، صنایع دستی و آجیل را نام برد. این محصولات باقیمت مناسبی فروخته می شوند. بازار تبریز دارای 5500 حجره، 20 راسته، 25 تیمچه و 35 سرا، حمام، مدرسه، مسجد و کاروان است. این بازار قطعاً یکی از 10 جاذبه گردشگری تبریز در نوروز است که می توانید علاوه بر خرید کالاهایی باقیمت مناسب، بنای زیبای آن را ببینید و در کوچه پس کوچه هایش قدم بزنید.

بازار تبریز

ارگ تبریز

ارگ تبریز، در قلب این شهر و در نزدیکی میدان ساعت قرار دارد. این ارگ با نام ارگ علیشاه نیز شناخته و نام برده می شود و قدمتی 700 ساله دارد. این بنا در ابتدا به شکل مسجد ساخته شد اما با گذشت زمان و وقوع زلزله های فراوان و همچنین جنگ ها، قسمت اعظمی از آن تخریب و تنها دیواری از آن باقی مانده است که هنوز هم زیباست. هدف از ساخت این بنا، ساخت آرامگاهی بزرگ در صحن مسجد بود. هنگام سفر به تبریز در نوروز، از این بنای زیبا و تاریخی و همچنین میدان ساعت کنار آن بازدید کنید.

ارگ تبریز

ائل گلی

یکی از تفریحگاه های مشهور تبریز ائل گلی یا ایل گلی است که در گذشته به آن شاه گلی می گفتند. این مکان تفریحی در 7 کیلومتری مرکز تبریز قرار دارد. بنای این تفرجگاه به دوران حکومت آق قویونلوها در تبریز برمی گردد. این منطقه تفریحی، درواقع دریاچه بزرگی است که دورتادور آن را درختان و گل های فراوانی پوشانده است. به زبان آذری ایل یعنی مردم و گل یا گول، به معنای استخر است که نام این مکان تفریحی را تشکیل می دهند. ائل گلی به مکان های دیدنی دیگر تبریز نزدیک است و به راحتی می توانید از تمامی این مکان ها بازدید کنید. اگر به صورت گروهی با دوستان یا خانواده خود به سفر رفته باشید می توانید با هم به گشت وگذار در مناطق دیدنی و تفریحی تبریز بروید و کمی استراحت کنید. در این مکان در ابتدا استخری بوده است که در دوران صفویه گسترش پیدا کرده است. از این استخر به عنوان منبعی برای آبیاری به باغ هایی که در قسمت شرق تبریز بوده اند، استفاده می شده است که صفویان دیواری دورتادور آن کشیدند. عمق این استخر 12 متر بوده است.
این منطقه در زمان پهلوی به شهرداری سپرده شد تا آن را به منطقه ای تفریحی تبدیل کند. این استخر که امروزه شبیه به دریاچه است از آب یکی از رودخانه های لیقوان که نزدیک به روستای چاوان است سرچشمه می گیرد و در زمستان های سرد تبریز یخ می زند. همچنین عمارتی در این منطقه قرار دارد که دو طبقه و به شکل هشت ضلعی است و در حال حاضر تبدیل به رستوران شده است. این عمارت در سال 1346 تخریب شد و دوباره از نو بنا شد. این منطقه را به عنوان یکی از 10 جاذبه توریستی تبریز در نوروز معرفی کردیم تا برای استراحت و تعطیلات، حتماً به آنجا بروید.

ائل گلی

خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی در محله ای به نام مقصودیه و خیابان عباسی که شانزلیزه ایران نامیده می شود، قرار دارد. در این محله خانه های قدیمی دیگری هم وجود دارد. مساحت این خانه 1300 مترمربع است. پروین اعتصامی در این خانه به دنیا آمد و تا هفت سالگی در همین خانه زندگی می کرد. این خانه با معماری زیبا و ظریف، در سال 1385 در فهرست آثار ملی ثبت شد. این خانه محل نمایشگاه های اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی است. در حیاط این خانه و روبروی پله هایش، تندیس طلایی رنگی از پروین اعتصامی قرار داده شده است. بعد از سفر به تبریز در نوروز، حتماً از این خانه بازدید کنید.

خانه پروین اعتصامی

جنگل های ارسباران

ارسباران منطقه ای جنگلی با چشم اندازهای طبیعی و زیبا، یکی از مناطق تفریحی تبریز و البته ایران به حساب می آید. این منطقه در شمال غربی ایران قرار دارد. وسعت جنگل های ارسباران 130 هزار هکتار است که کنار رود ارس قرار دارند. 70 هکتار از این جنگل ها را سازمان یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت کرده است. این منطقه مرزی بین شهرستان کلیبر تا سیه رود و شهرستان اهر واقع در جنوب تا رود ارس در شمال است. این منطقه کوهستانی آب وهوای فوق العاده ای دارد که می توانید برای تفریح به آنجا بروید و استراحت کنید. درختان این جنگل ها که حاشیه کوه ها را دربرگرفته اند، در فصل بهار سرسبز و دیدنی می شوند. اگر یک ون در اختیار داشته باشید می توانید خودتان را به این منطقه تفریحی و سرسبز برسانید و کنار دوستان و خانواده خود از لحظاتتان و هوای خوب لذت ببرید. این منطقه قطعاً باید در لیست 10 جاذبه گردشگری تبریز در نوروز قرار می گرفت.

جنگل های ارسباران

خانه مشروطه تبریز

آخرین مکانی که جزو 10 جاذبه گردشگری تبریز در نوروز قراردادیم، خانه مشروطه تبریز است. این خانه محل تصمیم گیری های مهم در زمان انقلاب مشروطه بوده است که افراد بزرگی در آن رفت وآمد می کردند. مساحت این خانه تقریباً 1200 مترمربع و 2 طبقه است که از آجر و خشت و سنگ ساخته شده است. خانه مشروطه به موزه مشروطه نیز معروف است. پنجره های این خانه قدی و رنگارنگ است که جلوه زیبایی به خانه داده است. از این خانه و موزه نیز می توانید بازدید کنید.

خانه مشروطه تبریز

سفر از تهران به تبریز با اجاره خودرو

شما می توانید برای سفر به تبریز از تهران، ون یا خودرو سواری، بر اساس تعداد نفراتی که هستید اجاره کنید و یک سفر گروهی شگفت انگیز را برای خودتان در نظر بگیرید.
کافه رنت به شما کمک می کند تا بهترین خودروها را برای سفر در اختیار داشته باشید. شما هم می توانید خودروها را با راننده و هم بدون راننده اجاره کنید. اجاره خودرو بدون راننده نیازمند ارائه مدارکی است که در بخش مدارک لازم در سایت موجود است و می توانید از جزئیات این مورد مطلع شوید. با اجاره ون می توانید سفر گروهی متفاوتی برای خود بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید.

در آخر

ما سعی کردیم ده مورد از جاذبه های تبریز در نوروز را به شما معرفی کنیم تا با آن ها آشنا شوید و برنامه سفر خود را برای نوروزی متفاوت بچینید و به کمک ون ها و خودروهای ما راهی سفر شوید. کارشناسان ما برای پاسخ به سؤالات شما در جهت اجاره خودرو در خدمت شما هستند. با ما در تماس باشید.

دیدگاه شما

فرمول: 47 + 27
02149934