تاریخچه کمپانی کادیلاک

تاریخچه کمپانی کادیلاک

کادیلاک از نخستین فعالان صنعت خودرو محسوب می شود که در طول سال ها فعالیت صنعتی خود توانسته است عظمت و شکوه را به خیابان های ایالات متحده هدیه کند و درنهایت به یک برند معتبر و تجملی در این زمینه مبدل شود. بازار خودروی کشورهایی مانند چین، کانادا و آمریکای شمالی همواره میزبان ماشین های برند کادیلاک است. در ادامه به بررسی تاریخچه این کمپانی بزرگ می پردازیم.

پیوند صنعت و فرهنگ

فرهنگ زندگی فردی آمریکایی از اصول متعددی تشکیل شده که یکی از آن ها، استفاده از ماشین های تجملی برای تردد در خیابان ها است. کمپانی کادیلاک برای شهروندان آمریکایی، همواره به لاکچری بودن شهرت داشته و خودروهای آن نیز در همین راستا به مصرف رسیده اند. تملک این برند با کارخانه جنرال موتورز بوده و اختراعات آن تحول بزرگی را در صنعت خودروسازی به وجود آورده است.

مالکیت کادیلاک و ادامه مسیر فورد

قرن بیستم برای صنعت خودروسازی یک نقطه عطف بزرگ به شمار می رود چرا که در همین برهه زمانی، کمپانی فورد فرو می پاشد و برند کادیلاک مانند ققنوسی از بقایای شرکت فورد، متولد می شود. در اولین سال قرن بیستم، هنری فورد اول تلاش کرد دومین شعبه فورد را برای پیشرفت بیشتر تاسیس کند اما عواملی مانند اختلاف میان هیئت مدیره و متصدیان کارخانه اجازه پیشروی به وی را نداد. فورد اول یک سال بعد از این اقدام درگذشت و وارث شرکت آن را به دو فرد دیگر به نام های لموئن بوئن و ویلیام مورفی واگذار نمود.

این دو شریک تجاری در موضوع تولید ماشین های مسابقه ای فورد 999 با هنری مخالف بودند و مانع از صرف هزینه بیهوده برای ساخت آن شدند. بعد ازاینکه فورد مجموعه را ترک کرد، مورفی و بوئن به این نتیجه رسیدند که برای جبران خسارت های شرکت، باقی مانده تاسیسات قبلی را بفروشند. آن ها فردی به نام مهندس للاند را دعوت کردند تا به عنوان یک فرد باتجربه، ارزش مجموعه و تاسیسات را بسنجد.

کادیلاک قدیمی

اولین محصولات کادیلاک چه ماشین هایی بودند؟

برند کادیلاک در مرکز شهر دیترویت واقع شده است. کاشف این شهر شخصی به نام آنتونی مت لومت کادیلاک است که مشهورترین برند این شهر نیز به افتخار همان کاشف بزرگ، کادیلاک نام گذاری شد. اولین محصولات برند کادیلاک دو ماشین با موتور ده اسب بخاری بودند که رونابوت و تونئو نامیده شدند. پلتفرم رونابات دونفره و پلتفرم تونئو چهارنفره ساخته شده بود. طراحی این ماشین ترکیبی از فورد مدل 1903 و محصولات شرکت فرانسوی رنو بود؛ چراکه طرح آن توسط مهندس للاند به کارخانه ابلاغ شد.

بعد از تولید اولیه این خودرو، کارخانه تصمیم گرفت محصولات خود را ارتقا دهد؛ بنابراین کلاس های متنوعی از آن ها را تا سال 1908 به بازار معرفی کرد. در آن دوره استفاده از موتورهای چهارسیلندری نیز در دستور کار کارخانه کادیلاک قرار گرفت که مجهز به سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ بودند.

نمای کنار از کادیلاک قدیمی

کیفیت ماشین های برند کادیلاک

برند کادیلاک دو عنصر تکنولوژی مدرن و کیفیت بالا را در ساخت پلتفرم های خود گنجانید تا بدین وسیله نام برند کادیلاک در کنار سایر رقبا با مرغوبیت، دوام و زیبایی همراه باشد. سال 1905 کادیلاک و کمپانی للاند با هم ادغام شدند و موسسه جدیدی به نام کادیلاک موتور کمپانی تاسیس شد. باتوجه به اینکه موقعیت و پیشرفت محصولات کادیلاک به حد مطلوبی رسیده بود، شرکت جنرال موتورز تصمیم گرفت امتیاز کادیلاک را بخرد و ارزش 4.5 میلیون دلاری آن را به خود اختصاص دهد. در سال 1912 برند کادیلاک تنها کارخانه ای بود که توانست در زمینه خودروسازی از سیستم هایی مانند:

● روشنایی لامپ ها

● سیستم جرقه

● باتری و دینام برای روشن کردن استارت برقی

● سیستم کامل برق

● و سوئیچ

استفاده کرده و اختراعاتی را نیز در همین عرصه به ثبت برساند. استارت برقی در این برهه زمانی یک تکنولوژی بسیار پیشرفته بود که هر برندی نمی توانست از آن استفاده کند.

تولد پیشرانه V8

برگ زرین تاریخ ایالات متحده در سال 1915 به هنگام تولید موتورهای V8 آمریکایی با زاویه نود درجه رقم خورد. قبل از این پیشرانه های قدرتمند، موتورهای V8 فرانسوی تولید می شدند که نمی توانستند با قدرت موتور V7 رقابت کنند. در آن زمان نیروی هفتاد اسب بخاری و ایجاد 260 نیوتن متر گشتاور برای این پیشرانه دو رقم قابل توجه به شمار می رفت. تیپ 51 کادیلاک با استفاده از همین پیشرانه تولید شد و معرفی آن به بازار با سود بالایی همراه بود؛ چرا که 13 هزار دستگاه از همین کلاس به فروش رسید.

کادیلاک در خودرو جدید خود، با موتور V8، ویژگی های جدیدی را ارائه کرد تا در عین قدرتمند بودن بتواند نیروی هشتاد اسب بخاری خود را حفظ نماید. این خودرو از اولین ماشین هایی بود که از ابزار کنترلی مشابه خودروهای امروزی بهره می برد. جانمایی ابزاری مانند پدال ها، محل قرار گرفتن سوییچ، محل جایگاه اهرم دنده و ترتیب تعویض دنده ها دقیقا مانند مدل های جدید انجام شده بود.

کادیلاک قرمز

خدمات ارزنده کادیلاک

از خدمات ارزنده کارنامه برند کادیلاک می توان به اولین استارت برقی در سال 1912، ساخت اولین مکانیزم خنک کننده موتور با وسایل دماسنج در سال 1915، تولید اولین موتورهای هشت سیلندری بالانس در سال 1923، ساخت اولین خودرو با کابین متصل به شاسی در 1927، تولید نخستین مکانیزم تعویض دنده با استفاده از چرخ دنده به سال 1928، ساخت اولین ماشین با سقف تمام فلز به جای چرم و چوب و ساخت اولین خودروی دنده اتومات و لوکس در سال 1941 اشاره نمود. طی دهه سی تا چهل میلادی اولین پیشرانه 16 سیلندر، با سرمایه گذاری کارخانه کادیلاک به مرحله ساخت و بهره برداری رسید. در همین برهه زمانی اولین موتور 12 سیلندری نیز به بازار صنایع خودرو معرفی شد. کیسه هوا و سیستم تهویه هوای مطبوع از جمله خصوصیت های فیس لیفت جدید کادیلاک بودند.

مرغوبیت ساخت محصولات کادیلاک سبب شد تا این کارخانه از سوی موتورترند، 5 بار جایزه خودروی سال را دریافت کند. دهه پنجاه میلادی با تولید ماشین افسانه ای به نام کادیلاک الدورادو به پایان رسید. ساخت پلتفرم های مختلف این ماشین به مدت 23 سال ادامه پیدا کرد. کادیلاک xt6, ct5, xt5, ct4, xt4، اسکالاد و کادیلاک ct6 از جمله کادیلاک های جدیدی هستند که در خط تولید این کارخانه قرار گرفته اند.

هم اکنون در سال 2022، برنامه کاری کادیلاک محدود به تولید خودرو با پیشرانه های قبلی نیست و ساخت کلاس جدیدی از ماشین ها، آغاز شده است. با وجود چنین برنامه کاری فشرده ای، شرکای تجاری و متخصصان فنی در انتظار محصولات جدید هستند تا بار دیگر ارزش محصولات کادیلاک را بیازمایند.

کادیلاک جدید

اجاره کادیلاک از کافه رنت

کافه رنت با مجوزی که از وزارت راه دریافت کرده می تواند روال قانونی اجاره خودرو را دنبال کند. نرخ اجاره کادیلاک جدید یا کلاسیک بر اساس مدل ماشین، محدودیت کیلومتری و آپشن های آن تعیین شده است . چنانچه قصد دارید برای مراسم عروسی یا سفر به جزایر کیش و قشم خودرو اجاره نمایید، می توانید از خدمات حقوقی کافه رنت مانند بیمه طلایی، الماس و پکیج ویژه استفاده کنید تا اطمینان خاطر بیشتری بابت پرداخت خسارت های احتمالی داشته باشید. برای اطلاع از نحوه رزرو ماشین ها و لیست قیمت های اجاره خودرو به وب سایت کافه رنت مراجعه فرمایید.

نتیجه گیری

حضور کادیلاک در ایران امر غیرطبیعی نیست و حتی برای کسانی که به مدل جدید یا کلاسیک این خودرو علاقه مندند، امکانی فراهم شده تا بتوانند این خودرو را اجاره نمایند. برند کادیلاک دو عنصر تکنولوژی مدرن و کیفیت بالا را در ساخت پلتفرم های خود گنجانید تا بدین وسیله نام برند کادیلاک در کنار سایر رقبا با مرغوبیت، دوام و زیبایی همراه باشد. کادیلاک، نسخه جدید یکی از خودروهای لوکس مجموعه کافه رنت است که برای تردد در جزایر کیش و قشم استفاده از آن توصیه می شود. کادیلاک نسخه کلاسیک نیز در لیست ماشین های عروس قرار گرفته تا زوج هایی که به ماشین قدیمی علاقه دارند، برای مراسم خود از این خودرو استفاده کنند.

دیدگاه شما

فرمول: 37 - 11
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934