خطرات اجاره خودرو


این سوال که آیا گزینه «افزودن بیمه» را که توسط شرکت های اجاره ای خودرو پیشنهاد می شود، بپذیریم یا رد کنیم، از جمله بحث و فحص های گسترده ای است که امروزه بسیار به آن پرداخته می شود. این مسئله نیز مانند بسیاری از موضوعات مرتبط، نظرات مختلفی را به خود اختصاص داده است که معمولا راهنمای ناقصی در مورد خطرات واقعی و راه حل های موجود ارائه می دهد.

در همین حال، دیدگاه های متفاوتی در مورد خطرات و راه حل ها حتی در بین کارشناسان این صنعت وجود دارد. این مقاله به بررسی خطراتی می پردازد که غالبا توسط مشتریان مراکز اجاره ماشین نادیده گرفته می شود و چندین راه حل مختلف برای کنترل این دسته از خطرات ارائه می دهد. با ما در کافه رنت، مرکز اجاره خودرو در تهران و سراسر ایران، همراه باشید تا از این اطلاعات آگاه شوید.

بیمه، ضامن امنیت

اگر سوال "آیا هنگام اجاره خودرو خدمات بیمه را در نظر بگیریم ؟" در موتور جستجوی خود تایپ کنید، بدون شک هزاران پاسخ و نظر مختلف دریافت می کنید که هر کدام از آن ها از نظر ایده پرداز، کاملا صحیح و منطقی هستند. اگرچه بسیاری از جواب ها حاکی از آن است که پاسخ به این سؤال مهم، بسیار ساده است. اما متخصصان بیمه می دانند، پاسخ به این دسته از سوالات، به هیچ وجه واضح و ساده نیست!
مراکز اجاره خودرو از جمله کافه رنت معمولا خدمات بیمه بدنه و شخص ثالث را به مشتریان خود ارائه می دهند. اما اگر فردی بخواهد از بیمه کامل با سطح مسئولیت های متفاوت بهره مند شود، باید هزینه ای اضافی بپردازد. اما گفتنی است که در این مورد هم باید مراقب کلاهبردان اجاره خودرو باشد تا از این موقعیت سوء استفاده نشود.
در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاهبرداری اجاره خودرو بر روی لینک کلیک فرمایید.

خطرات اجاره خودرو

دقت داشته باشید که به طور کلی باید گفت شرایط هر فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود و هر کس باید مطابق با اهداف خود تصمیم نهایی را بگیرد. اما مشتریان باید این مسئله را بدانند که اکثر بیمه نامه های خودروهای شخصی، دارای استثنائات و محدودیت هایی هستند که بسیاری از خسارات وارده را تحت پوشش قرار نمی دهند. از این رو در چنین مواردی، خرید سایر خدمات از ارائه دهندگان اجاره اتومبیل به شدت توصیه می شود.

خدمات "معافیت از پرداخت خسارات" از مراکز اجاره خودرو

شرکت های اجاره خودرو معمولا پیشنهاد می کنند تا مشتریان از خدمات معافیت از پرداخت خسارات که شامل سرقت اتومبیل، تصادف یا سایر آسیب های وارده به وسیله نقلیه است، استفاده کنند. اما دقت داشته باشید که حتی در صورت داشتن بیمه و افتادن این اتفاقات ناگوار، بیمه ممکن است فقط قسمتی از هزینه ها را متحمل شود و مابقی را بر عهده مشتری بگذارد. ممکن است در بندهای بیمه نکاتی ذکر شده باشد که تحت پوشش قرار نمی گیرند که به عنوان مثال می توان به مواردی مثل ایجاد خسارت در صورت رانندگی در مسیرهای شنی، ایجاد خسارت در صورت افتادن در چاله و گودال ها، آسیب به زیر و بند خودرو و .... اشاره کرد.
برخی از شرکت های بیمه وجود دارند که فقط 3 ساعت به مشتریان خود که از خدمات آن ها استفاده می کنند، فرصت می دهند تا آسیب های وارده را گزارش کنند و در صورت عدم اعلام به موقع حادثه، هیچ مسئولیتی را در قبال آن نمی پذیرند که اگر مشتریان از این موضوع بی اطلاع باشند با وجود داشتن بیمه مسئول پرداخت خسارات خواهند بود!
گاهی طرح های بیمه و خدمات معافیت از پرداخت خسارات، زیر بار مسئولیت ها و آسیب هایی که ناشی از مصرف بیش از حد مشروبات الکلی یا بی توجهی به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی است نمی روند و معافیت را حتی ممکن است به طور کامل باطل کند! پس بهتر است پیش از بستن قرار داد و پرداخت هزینه برای این نوع خدمات بیمه، به طور کامل از تمام بندهای ذکر شده در قرارداد مطلع شوید.

3 نکته حیاتی که باید در هنگام اجاره خودرو مراقب آن ها باشید

1) با احتیاط گوشی خود را در ماشین شارژ کنید

درگاه های USB ضبط ماشین در بسیاری از خودروهای مدرن ممکن است به رایانه های داخلی از جمله سیستم های جهت یابی، سیستم های سرگرمی و موارد مشابه متصل شوند.

در حالی که این نوع سیستم ها ممکن است خدمات بسیار خوبی مثل نقشه راه بر روی صفحه مانیتور، پخش موسیقی دلخواه شما از playlist شخصیتان در فضای ماشین و حتی استفاده از برنامه های تلفن همراه از طریق مانیتور اتومبیل را در اختیارتان قرار دهند؛ ممکن است قابلیت دسترسی و ذخیره سازی شخصی را داشته باشند و داده های گوشی همراهتان را در خود ذخیره کنند.
بنابراین، اگر می خواهید گوشی خود را در خودروی اجاره ای شارژ کنید، قبل از اینکه آن را به شارژ متصل نمایید، خوب فکر کنید. اگر ماشین فندک دارد، ممکن است این گزینه، بهتر از شارژ کردن گوشی از طریق پورت USB داخلی یا پورت های دیگر باشد.

نکات مهم در اجاره خودرو

2) اگر از سیستم اطلاعات و سرگرمی استفاده می کنید، مراقب نوتیفیکشن های اجازه دسترسی باشید

هنگامی که سیم شارژر تلفن خود را به پورت USB وصل می کنید یا از طریق بلوتوث یا Wi-Fi به آن متصل می شوید، سیستم اطلاعات سرگرمی ممکن است درخواست هایی مبنی بر اجازه دسترسی به سیستم جهت یابی خودرو را نشان دهد.
اساساً، بر روی صفحه مانیتور خودرو، سؤالی مشاهده خواهید کرد که از شما می خواهد مجوز ورود یا دسترسی را مجاز یا رد کنید. در اینجا لازم است تا فقط به سیستم خودرو اجازه دهید تنها به اطلاعاتی در تلفن شما دسترسی داشته باشد که احساس می کنید ضروری است.
به عنوان مثال، اگر فقط موسیقی را از playlist خود پخش می کنید، ممکن است نخواهید به موقعیت مکانی اجازه دسترسی دهید. همچنین باید توجه داشته باشید که پس از دادن دسترسی به سیستم مورد نظر، ممکن است نتوانید اطلاعات مورد نظر خود را به طور کامل حذف کنید!

3) اگر اجازه دسترسی دارید، سعی کنید قبل از بازگرداندن ماشین، اطلاعات خود را حذف کنید

اگر تصمیم دارید داده های گوشی موبایل خود را به سیستم خودروی اجاره ای متصل کنید، باید سعی کنید اطلاعاتی را که به آن دسترسی داده اید، پیش از عودت ماشین حذف کنید. قبل از بازگرداندن خودرو توصیه می شود تنظیمات سیستم اطلاعات و سرگرمی را در صورت امکان بررسی کرده و درصدد پاک کردن اطلاعات مورد نظر برآیید.

لازم به ذکر است که گفتن این موارد به این معنا نیست که شما از امکانات و سیستم هایی که در ماشین تعبیه شده استفاده نکنید و از آن ها روی برگردان باشید. در واقع این فقط شما هستید که باید در مواقع مختلف، بهترین تصمیم را بگیرید که آیا حاضرید خطرات امنیت سایبری که با اتصال تلفن خود به خودروی کرایه ای وارد می شود، را در قبال مزایایی که دریافت می کنید به جان بخرید یا خیر؟
در هر صورت، بهتر است مراقب اطلاعات شخصی خود باشید، به خصوص زمانی که از یک منبع الکترونیکی مشترک مانند یک ماشین کرایه ای استفاده می کنید!
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نکات لازم برای اجاره خودرو بر روی لینک کلیک کنید.

کلام آخر

قطعا هر کاری که تمایل به انجام آن را دارید؛ ریسک هایی به همراه دارد که پیش از انجام آن با سنجیدن جوانب و عواقب، باید آن ها را کنترل کرده و به آن اشراف کامل داشته باشید. مقوله اجاره خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و خطراتی را به همراه دارد.
کمک به مشتریان برای درک خطرات بسیاری که هنگام اجاره ماشین ممکن است به وجود آید، کار آسانی نیست! همچنین، توضیح دامنه و محدودیت های انواع مختلف طرح های بیمه مستلزم بحث طولانی تری است که برای رسیدن به یک رویکرد مشاوره ای بهتر، به شما توصیه می کنیم تا با مشاوران ما در کافه رنت تماس حاصل فرمایید تا با ارائه توضیح کامل تر این مسائل و راه حل های آن را پیش روی شما بگذاریم.

دیدگاه شما

فرمول: 33 + 12
02149934