سد سلامی کجاست؟

اگر به دیدن آثار تاریخی علاقه دارید سد سلامی یکی از مکان هایی است که باید از آن دیدن کنید. سد سلامی از جمله سدهایی است که قرن ها پیش ساخته شده و ساخت آن مربوط به یکی دو قرن اخیر نیست که از این حیث، سازه جالبی است. این سازه قدیمی محبوبیت خاص خود را دارد که هر ساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند.

سد سلامی که متعلق به شهر خواف از شهرستان های استان خراسان رضوی است، در نزدیکی روستای سلامی واقع شده است. به همین دلیل است که این سد به نام سد سلامی خوانده می شود. این منبع آبی قدیمی در شرق روستای سلامی است که از این شهر فاصله کمتر از 7 کیلومتر دارد.

سد سلامی کجاست

از سد سلامی چه می دانید؟

همانطور که گفته شد سد سلامی یکی از آثار تاریخی استان خراسان رضوی است که شهر سلامی و خواف را تبدیل به یک مقصد گردشگری کرده است. در منابع متعدد نظرات ضد و نقیضی درباره قدمت این سد بیان شده است اما باستان شناسان این اثر را متعلق به دوره ساسانیان می دانند. مصالح به کار رفته در ساخت سد سلامی سنگ و ساروج است و استحکام خارق العاده ای داشته است که توانسته این همه سال دوام بیاورد.

سد سلامی در طول تاریخ بارها مورد ترمیم قرار گرفته و از ویرانی نجات پیدا کرده است. گفته می شود ترمیم این بنا یک بار در دوران ملک محمود سیستانی و بار دیگر در قرن نهم انجام شده است. این محل در طول زمان دستخوش تغییرات متعددی شده و از نظر آب و هوایی شرایط ایده آل تری پیدا کرده است. با توجه به درختکاری های انجام شده و رسیدگی به پوشش سبز آن، سد سلامی میزبان توریست های زیادی است.

عمق آب های پشت این سد در حدود 20 متر است که کاربری های مختلفی به این سد بخشیده است. از این آب ها به عنوان یک محل مناسب برای قایق سواری و آبتنی و دیگر موارد استفاده می شود. نکته ای که حائز اهمیت است در مورد آبتنی در آن است که می تواند خطرناک باشد و افرادی که قصد انجام این کار را دارند باید به این نکته دقت داشته باشند.

سد سلامی از نظر پوشش گیاهی و آب و هوایی چه شرایطی دارد؟

با وجودی که این منطقه با تنش های آبی دست به گریبان است اما شرایط آب و هوایی مطلوب تری نسبت به مناطق اطراف خود دارد. پوشش گیاهی که طی سال ها توسط کشاورزان منطقه ایجاد شده است عامل اصلی تعدیل آب و هوا بوده که می تواند تجربه دلپذیری برای گردشگران فراهم کند.

پوشش گیاهی اطراف سد سلامی

نظر گردشگران پس از بازدید از این مکان تاریخی چه بوده؟

گردشگرانی که از سد سلامی بازدید کرده اند همواره نظر مثبتی راجع به این مکان داشته اند. شکوه و عظمتی که در ساخت این سد نهفته است بی شک تجربه عجیبی برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد. این در حالی است که این سازه بدون هیچگونه امکاناتی در آن زمان بنا شده و تا به امروز با بهترین بازدهی پایدار بوده است.

آیا سد سلامی یک مکان مناسب برای کمپ های تابستانی به حساب می آید؟

این مکان برای کمپ های تابستانی می تواند گزینه مناسبی باشد اما مناطق اطراف آن که منتهی به روستای سلامی و یا در داخل این روستا است شاید گزینه مناسب تری باشد. با این حال با توجه به نزدیکی آن به روستا و شهر خواف امکانات در نزدیکی کمپ ها قرار دارد.

کافه رنت همراه شما در یک سفر خاطره انگیز

برای سفر به شهر خواف و بازدید از سد سلامی می توانید روی کافه رنت حساب کنید. کافه رنت آماده است تا انواع خودروها را به مشتریان عرضه کرده و مشتریان بتوااند با اجاره خودرو از خدمات کافه رنت استفاده کنند. در صورتی که برای سفر به این مکان نیاز به خودرو دارید به وبسایت کافه رنت مراجعه کنید و شرایط خودروهای مختلف را بررسی کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 45 + 4
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934