آسبادهای نشتیفان کجاست؟

آسبادهای نشتیفان کجاست
آسبادهای نشتیفان یا همان آسیاب های بادی نشتیفان، از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی است. این آسباد های بزرگ، با خشت، گل و چوب ساخته شده اند و یکی از مهم ترین آثار تاریخی ایران، به حساب می روند. آسباد های نشتیفان، تجلی تکنولوژی و همچنین نماد معماری قوی و هوش در ایران باستان بوده است. در ادامه بیشتر از اهمیت این مکان باستانی، حرف می زنیم.

تاریخچه آسبادهای نشتیفان

نش در زبان محلی به معنای نیش است؛ نش تیفان، احتمالاً به معنی نیش توفان یا هموان تندی و قدرت توفان است که گویای بادهای قوی این منطقه است. شهر نشتیفان به شدت قدیمی است و از آثار گذشته مشخص است که در 600 سال پیش نیز به همین نام آن را می شناختند. قدمت آسبادهای موجود در این منطقه، به پیش از ظهور اسلام برمی گردد.

نحوه عملکرد آسبادهای نشتیفان

نمای نزدیک از آسبادهای نشتیفان
تیری در وسط این آسیاب های غول پیکر قرار دارد که چرخ و پره های روی آسیاب را به سنگ بزرگ زیر آسیاب متصل می کند. پره های بزرگ این آسبادها دارای 48 بال، 32 پره و 8 درگاه هستند که در جهت وزش باد قرار گرفته اند. با عبور باد از بادگیر و برخورد آن به درگاه های هشت گانه، چرخ و پره حرکت می کنند. نیروی عظیمی، از حرکت چرخ و پره به تیر آسیاب منتقل می شود و در نتیجه همین نیرو از طریق تیر آسیاب به سنگ رویی آسیاب منتقل می شود و سنگ را می چرخاند.

موقعیت مکانی آسبادهای نشتیفان

شهر نشتیفان، یکی از توابع شهرستان مرزی خواف واقع در استان خراسان رضوی، محسوب می شود. نشتیفان در جنوب شرقی خواف و در فاصله 276 کیلومتری از مشهد مقدس قرار دارد. می توانید مسیر مشهد تا خواف را با خودروی سواری، در مدت زمان حدودی 3 ساعت تا 3 ساعت و نیم طی کنید.

مناطق دیدنی اطراف آسبادهای نشتیفان

مناطق اطراف آسبادهای نشتیفان
از جمله اماکن دیدنی در کنار آسبادهای نشتیفان، می توان به قبرستان نشتیفان اشاره کرد. قبرستان نشتیفان، یکی از معروف ترین منطقه های نشتیفان است که در پشت آسبادهای این شهر قرار گرفته است. این قبرستان تاریخی، دارای سنگ قبرهای عمودی است که جلوه ی جالبی به این قبرستان داده اند.
از دیگر جاهای دیدنی شهر نشتیفان، می توان به مساجدی چون مسجد جامع و مسجد النبی اشاره کرد که بازدید از آن ها، خالی از لطف نیست.

بهترین زمان سفر به آسبادهای نشتیفان

شهر نشتیفان، آب وهوای گرم و خشک دارد و با وجود میانگین دمای 50 درجه سانتی گراد در سال، در ماه بهمن شاهد یخبندان هستیم. در کل این منطقه، طبیعتی کویری شکل دارد، به گونه ای که زمستان های به شدت سرد و تابستان های به شدت گرم دارد. بهترین زمان برای بازدید از آسبادهای نشتیفان، از اردیبهشت ماه تا اواسط پاییز است.

کافه رنت و خودروهای اجاره ای

در انواع سفرهای خود می توانید از شرکت کافه رنت کمک بگیرید و خودرو اجاره کنید. کافه رنت با شعبه های مختلف اجاره خودرو در داخل کشور و همچنین چندین شعبه اجاره خودرو در خارج از کشور، همراه سفرهای شماست. کارشناسان این مجموعه، می توانند بهترین راهنماهای شما در امر اجاره خودرو باشند. برای اطلاعات بیشتر در سایت کافه رنت جستجو کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 34 + 15
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934