حمام فین کاشان کجاست؟

حمام فین کاشان کجاست؟
تابستان، فصل گشت وگذار در طبیعت و تاریخ از راه رسیده است. در این زمان فراغت طولانی، مسافرت و گردش های خانوادگی بهترین خاطرات را برای ما رقم می زنند. نظرتان درباره یک گردش تاریخی در شهر گل های محمدی چیست؟ در این مقاله به شما باغی زیبا اما با پیشینه ای تاریک و تلخ را معرفی می کنیم.

حمام فین، آرمیده میان گلاب

فضای داخل حمام فین
کاشان برای همه نماد شهر گل و گلاب است. این شهر خوش آب وهوا با عطر دل انگیز گلاب در میان کوچه هایش، تاریخی کهن و دردآور را به دوش می کشد. حمام فین کاشان، از معروف ترین آثار تاریخی ایران است که در جنوب کاشان واقع شده است.
حمام فین، در باغ فین، عروس باغ های ایران، قرار دارد. این حمام تاریخی در محله فین کاشان واقع شده است. این محله خوش نشین، از زمان های گذشته منطقه ای خوش آب وهوا و دل انگیز با چشمه سارها و باغات فراوان در کاشان بوده است.
خوش بوترین حمام دنیا بدون شک، حمام زیبا و شاهانه فین است. در اردیبهشت ماه و فصل های گرم سال، مراسم گلاب گیری در باغ فین در کنار حمام برگزار می شود. این مراسمات سنتی و زیبا ، هرساله عطر دل انگیز گل های محمدی را مهمان مشام مسافران این حمام و باغ می کند و روح آنان را جلا می دهد.

حمامی برای شاهان قدیم و خدمه جدید

داخل حمام فین کاشان
حمام فین در اصل از دو حمام تشکیل شده است. این دو حمام، حمام سلطنتی و حمام صفوی با دو کاربرد متفاوت هستند. نام اصلی این دو حمام، فین نیست و فقط به دلیل قرارگیری در باغ فین، این نام به آن ها اختصاص داده شده است.
در دوران صفویه، باغ فین را با نام باغ شاهی می شناختند. این باغ سرسبز که در محله خنک و دل پذیر کاشان قرار داشت، تحت تصرف شاهان بوده و کسی حق ورود نداشته است. در اواخر دوران صفویه بنا به دستور شاهان صفوی، حمام کوچکی در انتهای باغ ساخته شد و برای استفاده اشراف باز شد.
این حمام کوچک 500 ساله، معماری خاص و ویژگی بارزی ندارد اما مورد استفاده قرار می گرفته است. حمام کوچک یا صفوی در طی گذر زمان چندین مرتبه تخریب و ترمیم شد. تا این که فتحعلی شاه، بازدیدی از باغ فین کرد و محو دل نشینی این باغ و صفای درونی آن شد. به همین خاطر دستور ساخت حمامی بزرگ و مجلل در انتهای باغ به علاوه بازسازی حمام کوچک را به والی کاشان داد. این گونه شد که حمام کوچک صفوی مخصوص خدمه و غلامان و حمام بزرگ برای استفاده شاهان و امرا ساخته شد.

حمام کوچک تر اما معروف تر

حمام کوچک
حمام کوچک با این که برای استفاده خدمه ساخته شد و هیچ جلال و زیبایی ندارد، معروفیت و محبوبیت تلخ بیشری دارد. در این حمام، 7 کاشی وجود دارد که قدمت آن ها به دوران صفوی و 500 سال قبل برمی گردد. به همین خاطر مورد توجه و بازدید عموم قرار می گیرد.
حمام کوچک صفوی با تمام حس آرامش و پاکیزگی که به مراجعه کنندگان خود می داد، در سال 1230 مهمان عزیز خود را به خواب ابدی فرو برد. این حمام به دلیل تاریخ تلخ و دردناکی که در دل خود دارد، معروف است. این واقعه جان سوز و تلخ، قتل صدراعظم محبوب ایران امیرکبیر است.
این حمام کوچک، شاهد قتل صدراعظم ایران به دستور شاه نالایق زمان بوده است. با این که ناصرالدین شاه از دستور خود پشیمان شده و سریعا به دنبال ابطال آن بود، اما نوش دارو پس از مرگ سهراب اثری نداشت و این مرد عزیز در حمام خفه شده و به این روش به قتل رسید. اکنون با بازدید از این حمام می توانید اشکال و مجسمه های این اتفاق ناگوار تاریخی را با شرح داستان در همان مکان مشاهده کنید.

پشیمانی دیرهنگام، قتلی ناگوار

مجسمه امیر کبیر در حمام فین کاشان
محمد تقی فراهانی معروف به امیر کبیر، صدراعظم عزیز و لایق ناصرالدین شاه قاجار بود. این صدراعظم بزرگ برخلاف تمامی درباریان فاسد و خودخواه، خدمات ارزنده بسیاری به مردم ایران و درباری شاهی کرد. اعمال تاریخی هم چون تاسیس دارالفنون، سامان دهی ارتش، تقسیم آب کرج و تعیین حقوق برای درباریان از جمله مواردی بود که باعث راحت تر شدن زندگی مردم و پیشرفت آنان در زمان قاجار شد.
این محبوبیت بالای امیرکبیر و خدماتی که به ضرر اشراف انجام شد، دشمنی درباریان به خصوص مادر شاه و حاج علی خان مراغه ای را نسبت به این مرد بزرگ آغاز کرد. در نهایت با وسوسه های شوم آنان، ناصرالدین شاه، وزیر محبوب خود را عزل و به کاشان تبعید کرد.
پس از 40 روز دوری، شاه پشیمان شده و با خلعتی درخواست بازگشت صدراعظم را می دهد. اما دشمنان با ترس برگشت این مرد دل سوز و حامی مردم، در زمان مستی، حکم قتل امیرکیبر را از ناصرالدین شاه می گیرند. با این حکم ناخواسته، قاتلان شبانه راهی کاشان شده و زمانی به وزیر عزل شده می رسند که در حمام کوچک فین بوده است.
قاتلان به صدراعظم نه فرصت دیدار آخر با خانوده و نه زمانی برای وصیت نامه و نماز می دهند، فقط از او می خواهند تا روش مرگ خودش را انتخاب کند. امیرکبیر از دلاک حمام می خواهد تا رگش را بزند و مرگی آرام داشته باشد. اما قاتلان بی صبری و نامردی کرده و این ستاره دربار ایران را در انتهای باغ فین، در حمام کوچک خدمه، خفه کرده و به قتل می رسانند.

حمام بزرگ، جلال و جمال معماری شاهانه

گچ  بری های ظریف و نقاشی دیوارها
توجه فتحعلی شاه به باغ فین و گردش های سالانه او به این تکه بهشت زمینی، باعث ساخت حمامی بزرگ و مجلل درخور شاهنشاه شد. حمام بزرگ یا حمام سلطتنی از ستون های مرمرین و دیوارهای یاقوت کاری شده تشکیل شده است. هم چنین گچ بری های ظریف و نقاشی دیوارها از رزم‎ های شاهان قدیم، به ابهت و جلال این حمام افزوده است.
این حمام قسمت های مختلفی دارد که هر قسمت آن مخصوص به کاری برای حمام کردن و رسیدگی به پادشاه بوده است. قسمت هایی هم چون راهی فرعی به حمام برای رساندن وسایل و خوراکی های شاهانه به افراد داخل حمام، سربینه یا رخت کن و صحن اصلی حمام که برای شست شو و آماده سازی پادشاه بوده است، از قسمت های مهم این حمام هستند.
صحن اصلی حمام شامل شاه نشین، خزینه، حجامت و سه حوض بوده است. شاه نشین مجلل، مکانی برای گفت وگو امرا با شاه و چاپلوسی آنان در محضر او بوده است. خزینه آب، حوضی بزرگ و عمیق برای شست وشو نهایی و شنا کردن افراد است. اتاق های حجامت و مالش مخصوص شاه تعبیه شده بودند، تا حجامت سالانه او و رفع کوفتگی سفر در آن جا انجام شود. سه حوض آب گرم، آب نیمه گرم و آب سرد نیز به درخواست شاهانه و بنابر سلیقه او ساخته شده اند و به لوکس و راحت بودن این حمام افزوده اند.

باغ فین، عروس باغ های ایران

حیاط باغ فین
باغ فین یکی از دیدنی ترین و سرسبزترین باغ های ایران است که به ثبت ملی و جهانی یونسکو نیز رسیده است. این باغ جزو 9 باغ زیبای ایران است و به عنوان نماد معماری زیبای باغ و هنرمندی کامل در ساخت عمارت در ایران یاد می شود.
این باغ زیبا در دل نوازترین محله کاشان قرار دارد. از زمان های قدیم این باغ مورد علاقه شاهان و اشراف زیادی بوده و به همین دلیل قسمت ها و بناهای مختلفی درون آن ساخته شده است. بناهایی هم چون خلوت کریم خانی، حوض جوشان، شترگلوی قاجاری، تقسیم گاه آب و موزه ملی کاشان به جذابیت این باغ افزوده است.
قدم زدن در این باغ شما را محو تاریخ و قدمت کهن آن کرده و روح شما را با روایات تلخ و شیرینی که درون آن رخ داده، همراه می سازد. درختان سربه فلک کشیده، حوض آب های فراوان و صدای فواره ها گوش و چشم هر انسانی را مسحور خود می کند و آرامشی وصف ناشدنی به دل های بازدیدکنندگان تزریق می کند.

مسیر خنک و روح افزای حمام

فضای داخل حمام فین
حمام فین در انتهای بلوار امیرکبیر در کاشان قرار دارد. بلوارامیرکبیر بلندترین خیابان این شهر است که به دلیل داغ داری و محزون بودن مردم از قتل صدراعظم، به این نام مزین شد. این بلوار تمام خیابان های مهم کاشان از جمله خیابان مدرس، خیابان بهشتی، خیابان 22 بهمن و غیره را قطع می کند، به همین خاطر از هر خیابانی وارد کاشان شوید، کافی است به سمت جنوب حرکت کنید تا به این حمام تاریخی برسید.

کافه رنت، همراه همیشگی شما

سفر در تابستان بهترین گزینه برای دورهمی و لذت بردن از جمع گرم و صمیمی خانوده است. برای سفر در این زمان، نیاز به همراهی یک خودرو قوی و لوکس دارید. کافه رنت، معتبرترین نمایشگاه اجاره خودرو، با شعب متعدد در نقاط مختلف ایران، همراه همیشگی شما برای دراختیار داشتن خودرویی قوی و راحت در مسافرت است. برای کسب اطلاعات بیش تر با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاه شما

فرمول: 41 - 22
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934