چادگان کجاست؟

چادگان کجاست
فصل زیبای تابستان به دلیل تعطیلی دانشگاه ها و مدارس، یکی از مناسب ترین فصول برای گردش و کشف جاذبه های جدید است. خوشبختانه کشور عزیزمان ایران، یک کشور خوش آب وهوا و سرشار از مکان های توریستی است. بنابراین انتخاب یک مقصد زیبا برای مسافرت، اصلا کار سختی نیست! یکی از بکرترین جاذبه های ایران، شهرستان چادگان واقع در استان اصفهان است.

شهرستان چادگان؛ یک رویا در استان اصفهان!

شهرستان چادگان یکی از جذاب ترین و چشم نوازترین مناطق گردش گری مرکز کشور است. این شهرستان دارای آب وهوایی بسیار مطبوع است. چادگان به دلیل طبیعت بکر و سرسبز و امکانات رفاهی بی نظیر، یکی از پرطرف دارترین مقاصد توریستی ایران است.
مردم این شهرستان قشقایی هستند و به زبان ترکی قشقایی صحبت می کنند. اقتصاد این شهرستان دل انگیز، بیش تر برپایه دام داری، صنایع دستی و کشاورزی است. از جمله محصولات عمده و باکیفیت این شهرستان می توان گندم، جو، حبوبات و سیب زمینی را نام برد. بافتن قالی های زیبا نیز در این شهرستان از دیرباز رونق داشته است.

موقعیت جغرافیایی چادگان؛ بهشت استان اصفهان!

موقعیت جغرافیایی چادگان طبق سرشماری سال 1395، در شهرستان چادگان نزدیک به 33000 نفر زندگی می کنند. این شهر در 120 کیلومتری غرب استان اصفهان و در حاشیه رودخانه زاینده رود واقع شده است.
مرکز این شهرستان، شهر چادگان است که مساحت آن نزدیک به 1200 کیلومترمربع است. شهر چادگان از شمال و شرق، با شهرستان تیران و کرون مرتبط است. در ضلع شمال غربی این شهر می توان شهرستان فریدن را مشاهده کرد. این شهر در قسمت جنوبی با استان چهارمحال و بختیاری هم مرز است. چادگان هم چنین از سمت غرب به فریدون شهر می رسد.

تاریخچه شهر دیدنی چادگان
بخشی از شهر چادگان

نام باستانی این شهر به صورت پاراتاک بوده است که بعدها به چادگان تغییر پیدا کرده است. نام چادگان، از 2 بخش تشکیل شده است. بخش چاد، به معنی شکاف و دره است و پسوند گان، یک پسوند نسبت است. اگر به موقعیت قرارگیری این شهر کمی دقت کنیم، می بینیم که در میان دره ای کوچک قرار گرفته است و نام خود را تایید می کند!
شهر زیبای چادگان، در زمان صفویه بسیار آباد بوده است. درباره اقامت اسکندر در این شهر نیز روایات مختلفی وجود دارد. روستایی در نزدیکی چادگان قرار دارد که به روستای اسکندری معروف است. وجود این روستا در نزدیکی شهر، نفوذ اسکندر در چادگان را تا میزان زیادی تایید می کند.

شکل گیری شهر کنونی چادگان

نمای بخشی از شهر چادگان
با گذشت زمان، پاراتاک به طور کامل منهدم شد. سپس مردم شهر، خانه های مخروب خود را رها کردند و در 2 کیلومتری شهر قدیمی، بنایی جدید ساختند. چادگان دارای تمدنی بسیار وسیع است. با نگاه کردن به ستون های سنگی شکسته و بقایای ظروف سفالی و مفرغی، به راحتی می توان روی این موضوع مهر تایید زد!
پیدایش شهر دیدنی چادگان بر اساس ضرورت ها و نیازهای تاریخی یا سیاسی نبوده است. این شهر، بیش تر به دلیل شرایط مناسب محیط طبیعی ایجاد شده است. از مهم ترین عوامل پیدایش این شهر، می توان به رودخانه ی جان بخش زاینده رود اشاره کرد.

اتوبوس دریایی در چادگان!

نمای یک خانه در شهر چادگان
دهکده تفریحی چادگان، مملو از امکانات رفاهی برای آسایش و لذت شما است. از جمله این امکانات می توان سکوهای نشیمن خانوادگی، باشگاه سوارکاری، اسکله قایق رانی و اتوبوس دریایی را نام برد. در باشگاه سوارکاری این شهر، شما می توانید هم آموزش ببینید و هم به صورت تفریحی اسب سواری کنید و لذت ببرید.
از دیگر امکانات رفاهی این شهر می توان به رستوران های مرغوب و باکیفیت، استخرهای مجهز برای خانم ها و آقایان، تله کابین و پیست های دوچرخه سواری اشاره کرد. چادگان هم چنین دارای زمین های بسیار استاندارد برای ورزش های فوتبال، والیبال، بستکبال و تنیس است.

دیدنی ها و جاذبه های شهر چادگان

نمای بالا از شهر چادگان
شهر خارق العاده ی چادگان، روی تپه های کوتاه بنا شده است که ظاهر زیبایی به آن داده است. نقطه به نقطه این شهر، سرشار از مکان های دیدنی شگفت انگیز است که پیشنهاد می کنیم حتما از آن ها بازدید کنید. در ادامه این متن سعی کرده ایم گل چینی از این جاذبه ها را به شما معرفی کنیم.

دهکده توریستی و تفریحی زاینده رود

دهکده توریستی و تفریحی زاینده رود
دهکده توریستی و تفریحی زاینده رود، یکی از پرطرف دارترین و خوش آب وهواترین تفرج گاه های استان اصفهان به حساب می آید. این دهکده در کنار سد چادگان و در ساحل دریاچه ی پشت سد واقع شده است. در دهکده توریستی زاینده رود، امکانات تفریحی و رفاهی بسیار زیادی برای مسافران ایجاد شده است. از جمله این امکانات می توان به اسکله قایق رانی، زمین ورزش، رستوران ، چای خانه سنتی و استخر اشاره کرد.

انالوجه؛ روستایی بکر در دل شهر!

روستای انالوجه
انالوجه، روستایی از توابع شهرستان چادگان است. نام اصلی این روستا در گذشته، ایلچه بوده است. بعدها این نام تغییر پیدا کرده است و مردم، این روستا را با نام اینالچه می شناختند. پس از آن، نام روستا مجددا تغییر کرد و نام جدید روستا را آنالوچه گذاشتند. اما در نهایت، این روستا با نام انالوجه به ثبت رسید!
انالوجه در قدیم، از توابع شهرستان فریدن بوده است. مردم این روستا ترک زبان هستند. آن ها اصالتا از ایلات شیرازی هستند و در گذشته به این منطقه مهاجرت کرده اند.

مشهد کاوه؛ دیاری از جنس عشق و جوان مردی!

دهستان مشهد کاوه
مشهدکاوه، یکی از دهستان های زیبای شهرستان چادگان است. اکنون این دهستان در بین مردم محلی، نام های متفاوتی دارد. از جمله نام های آن می توان به دهستان کاوه، دهستان کاوه آهن گر و مشهدکاوه اشاره کرد.
دهستان کاوه آهن گر، نماد عشق به وطن است. این دهستان دارای آب وهوای بسیار مطلوب و جاذبه های سرشار توریستی است. همین ویژگی باعث شده است که این دهستان به یکی از مقاصد گروه های گردش گری و ایران شناسی تبدیل شود.

تاریخچه نام گذاری دهستان مشهدکاوه

دهستان مشهدکاوه در قدیم با نام کودلیه شناخته می شد. کاوه آهن گر یکی از اسطوره های تاریخی ایران است. بعد از قیام کاوه، نام این دهستان تغییر پیدا کرد و دهستان مشهدکاوه نامیده شد. شما می توانید آرام گاه کاوه آهن گر و پسرش را در این دهستان تاریخی مشاهده کنید.

دریاچه سد زاینده رود؛ زنده و زندگی بخش!

دریاچه سد زاینده رود
دریاچه سد زاینده رود، یکی از دیدنی ترین مکان ها در مجاورت شهر چادگان است. این دریاچه با مساحت نزدیک به 45 کیلومتر مربع، در 110 کیلومتری غرب استان اصفهان واقع شده است. دریاچه سد زاینده رود دارای 2000 متر ارتفاع از سطح دریا است. سد این دریاچه در سال 1349 هجری شمسی، روی رودخانه زاینده رود استان اصفهان ساخته شد.
دریاچه سد زاینده رود، زیست گاه ماهی های گوناگون است. از جمله این ماهی ها می توان به ماهی قزل آلای رنگین کمان، ماهی کپور و ماهی زرد اشاره کرد. ماهی گیری در این مکان، یکی از هیجان انگیزترین تفریحات این سد به شمار می رود.

خانه معظم الملک میرپنج؛ مهم ترین جاذبه تاریخی چادگان!

خانه معظم الملک میرپنج
خانه معظم الملک میرپنج، یکی از دیدنی ترین مناطق تاریخی چادگان به شما می رود. این ساختمان دارای زیرزمین، تالارها و اتاق های وسیع است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. دیوار اتاق های این ساختمان، مزین به نقوش و آینه کاری های بسیار ظریف و فوق العاده است. تزیینات این خانه، متاثر از تزیینات قرن گذشته اروپا است ولی ساخت آن، مطابق با موقعیت جغرافیایی منطقه است.

ظاهر دل فریب خانه معظم الملک میرپنج

در جلوی ایوان این خانه، یک اتاق خواب جداره ای متشکل از شیشه های الوان ساخته شده است. این عمل علاوه بر زیبایی، باعث جلوگیری از ورود سرما به داخل ساختمان می شود. در مقابل عمارت نیز، یک حوض بزرگ و چشم نواز وجود دارد. این حوض، تصویر خانه را با شیشه های رنگین آن منعکس می کند.

چگونه به شهرستان زیبای چادگان برسیم؟

نقشه راه رسیدن به روستای چادگان
برای رسیدن به شهرستان چادگان، ابتدا باید خود را به استان اصفهان برسانید! برای رسیدن از پایتخت به اصفهان، از 3 مسیر می توانید اقدام کنید که در بالا نشان داده شده است.
در مسیر شماره 1 شما باید 436 کیلومتر را بپیمایید. در این مسیر پس از نزدیک به 5 ساعت رانندگی، به نصف جهان می رسید. اگر مسیر شماره 2 را انتخاب کنید، راه کمی نزدیک تر می شود. در این مسیر شما باید 431 کیلومتر را در کم تر از 5 ساعت بپیمایید تا به مقصد برسید. طولانی ترین مسیر، مسیر شماره 3 است. در این مسیر شما باید 448 کیلومتر را طی کنید. این مسیر نیز، نزدیک به 5 ساعت زمان لازم دارد.

از نصف جهان به سرسبزی چادگان!

پس از رسیدن به اصفهان، می توانید در زمان کمی به چادگان برسید. بدین منظور شما در بهترین حالت، باید حدود 140 کیلومتر را طی کنید تا از مرکز اصفهان به چادگان برسید.

کافه رنت؛ همراه همیشگی شما در سفر!

شرکت کافه رنت، یک شرکت موفق در زمینه اجاره خودروهای داخلی و خارجی است. این مجموعه ی بزرگ با 10 سال سابقه جذب رضایت مشتری، بهترین گزینه برای تامین خودروی سفر شما است. شما می توانید به صورت آنلاین یا حضوری، ماشین موردعلاقه خود را از این شرکت تهیه کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 40 - 9
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934