تاریخچه صنعت اجاره خودرو از گذشته تا کنون

اجاره خودرو، سال هاست که به طور تخصصی توسط شرکت های بزرگ و هولدینگ های غول پیکر به صورت جدی رشد داده شده و به جرئت می توان گفت این صنعت جزء ده صنعت بزرگ در دنیای اقتصاد قرار دارد.
اجاره خودروهای قدیمی به روش عجیب
برخی از افراد گمان می کنند که در چند دهه اخیر این صنعت به وجود آمده و توسعه داده شده است، اما این تصوری کاملا اشتباه است. در سال 1916، جو ساندرز، یک انگلیسی تبار که در آمریکا زندگی می کرد، برای اولین بار با اجاره دادن ماشین شخصی خود به افرادی که به آن نیاز داشتند ( مثل مسافران بین ایالتی و تجار)، بر اساس فاصله ای که طی می کردند، پولی دریافت می کرد. البته آقای ساندرز، مسافران را تا مقصدشان همراهی می کرد و سپس پول را دریافت می کرد و این ممکن است تا حدودی برای کسی که ماشین را اجاره می کرد، کمی ناخوشایند به نظر برسد؛ با این حال آقای ساندرز، مجبور بود که آن ها را تا مقصد همراهی کند، زیرا در غیر این صورت، ممکن بود کسی ماشین را برای او باز نگرداند و سرمایه اش از بین برود.
تاریخچه صنعت اجاره خودرو

اجاره خودرو متاثر از جنگ های مختلف

جنگ جهانی دوم با وجود این که تاثیرات بسیار مخربی برای جهانیان به همراه داشت، اما در عین حال باعث پیشرفت در صنایع گوناگون شد. همه ما می دانیم هنگام جنگ، کشوری توانایی پیروزی دارد که اولا نیروهای بیشتری داشته باشد و دوما مهمات و سلاح ها با سرعت بالایی به دست این نیروها برسد. یکی از راه هایی که توسط رهبران کشورهای بزرگ در جنگ جهانی دوم برای انتقال سریع تر سلاح ها و مهمات جنگی استفاده شد، استفاده و گسترش ریل های راه آهن بود. قطارها و گاری ها، پر از مهمات جنگی، در طی چند ساعت یا چند روز به دست سربازان می رسید و آن ها با استفاده از این مهمات، سرزمین مقابل را در هم می کوبیدند.
در کنار این ریل های راه آهن، روز به روز کارخانه ها و شرکت های گوناگون خودرو سازی از جمله فولکس واگن گسترش پیدا کردند، خودروهای زبان زدی را برای هیتلر و متحدان او تولید کردند و یا آن ها را اجاره می دادند. جالب است بدانید آدولف هیتلر، یکی از خودروهای ساخت فولکس واگن را Beetle نام نهاد که پس از مدتی، به پر فروش ترین خودرو در تمام دنیا تبدیل شد و هنوز که هنوز است، این رکورد را با اختلاف نبست به بقیه رقبا حفظ کرده و این افتخار را با خود به یدک می کشد.

خودرو کلاسیک

Blitz در جنگ جهانی دوم

از دیگر کمپانی های غول پیکر صنعت ماشین سازی در هنگام جنگ جهانی دوم که با تولید و اجاره ماشین های خود به نازی ها به دادگاه کشانده شد، جنرال موتورز نام دارد. این کارخانه با تولید کامیون هایی با نام Blitz، کمک شایانی به نازی ها در جهت تصرف سرزمین های جدید کرد. هیتلر نیز با منابع مالی زیادی که در دست داشت، این کمپانی های ماشین سازی را از اقسا نقاط جهان تحریک می کرد تا ماشین های جدید تولید کنند و به او در جهت پیش برد اهدافش کمک کنند.

نگرش متفاوت به اجاره خودرو در ایران نسبت به کشورهای جهان اول

اگر از تاریخچه اجاره خودرو در دنیا فاصله بگیریم و بخواهیم این تاریخچه را در کشور عزیز خودمان بررسی کنیم، متوجه می شویم که هنوز هم مردم ما با این خدمات، آشنایی زیادی ندارند و معمولا برای سفرهای خود، از ماشین شخصی استفاده می کنند. در ایران معمولا دیدگاه مردم نسبت به اجاره خودرو، تا حدودی نسبت به بقیه مردم دنیا متفاوت تر است؛ مثلا اجاره ماشین برای اهدافی مثل ماشین عروس، حمل و نقل میهمان های خاص و ... صورت می گیرد؛ این درحالی است که به نقل از یکی از خبرگذاری های معتبر اروپایی، اجاره خودرو در این کشورها، گاهی از خرید ماشین به صرفه تر است.
خودروی بنز
با وجود اینکه اکثر مردم تصور می کنند کمپانی های سازنده خودرو و کمپانی های اجاره دهنده آن ها با هم متفاوت اند و ربطی به هم ندارند، بعضی از این شرکت ها، بصورت متناوب با یکدیگر در ارتباط اند. به طوری که برخی از شرکت های تولید کننده خودرو، با شرکت های اجاره دهنده خودرو، قرار دادهایی را تنظیم می کنند که به واسطه آن، حدود نصف ماشین های تولید شده توسط شرکت خودروسازی، در اختیار کمپانی های اجاره دهنده خودرو، بصورت رایگان قرار می گیرد و سود حاصل از اجاره این خودروها، بین دو کمپانی تقسیم می شود. اجاره خودروهای پیشرفته و درآمد حاصل از آن، امروزه باعث شده است که خیلی ها به فکر زدن شرکت های اجاره ماشین بیافتند؛ اما این نکته را فراموش کرده اند که هر کاری در ابتدای امر، بسیار دشوار و طاقت فرسا خواهد بود.

تحول اجاره خودرو با آمدن ماشین های لوکس

در برخی از کشورها مثل سوئد و فنلاند، افراد عادی نیز قادرند خودروهای خود را در اختیار کمپانی های اجاره دهنده خودرو قرار دهند و به صورت ماهیانه یا سالیانه، سودی را دریافت کنند( البته ناگفته نماند که امروزه در کشورهای دیگر از جمله ایران، خودروهای شخصی به کمپانی های اجاره دهنده خودرو تحویل داده می شود و در قبال آن سودی بصورت دوره ای دریافت می کنند). برخی از این افراد دارای کلکسیونی از این ماشین ها هستند که این کلکسیون هم شامل خودروهای قدیمی و هم پیشرفته است. آن ها با اجاره خودروهای قدیمی خود، بیشتر از اجاره خودروهای پیشرفته سود می کنند؛ زیرا برخی از این خودروهای قدیمی به شدت کمیاب و یا حتی نایاب اند به طوری که فقط یه نسخه از آن ماشین در کلکسیون آن شخص قرار دارد.
بورس اوراق بهادار نیز سهام برخی از این شرکت های بزرگ اجاره خودرو را به فروش می رساند.
شرکت های اجاره خودرو معمولا طیف وسیعی از خودروها مثل سدان، کانورتیبل، suv، لوکس و یا حتی موتور و کامیون را در اختیار مشتریانشان قرار می دهند تا هر قشری از افراد جامعه، با توجه به پول و نیازی که دارند، ماشین مد نظرشان را اجاره کنند.
اجاره خودرو لوکس

تکامل خودروها با تولید خودروهای الکترونیک

امروزه با توجه به این که نگرانی ها در مورد آلودگی آب و هوا در سطح جهانی در حال افزایش است، شرکت های خودروسازی به فکر تولید خودروهایی افتاده اند که از نظر آلودگی برای محیط زیست، خطری نداشته باشد و یا حداقل خطر آن بسیار پایین باشد. این خودروها که تحت عنوان خودروهای برقی یا EV شناخته می شوند، چند سالی است که طرفدارهای زیادی پیدا کرده اند و مردم بسیار تمایل دارند که آن ها برای سفرهای خود و یا تردد در سطح شهر استفاده کنند. دوران طلایی و اوج شهرت این خودروها را می توان سال 1900 میلادی در نظر گرفت، به طوری که در آن زمان، حدود یک سوم خودروهایی که در آمریکا تردد می کردند، الکترونیک بودند؛ این در حالی است که در بقیه کشورهای دنیا، حتی فکر کردن به برقی بودن خودروها، چیزی خنده آور و مسخره بود. البته به صورت موازی با آمریکا، دانشمندان فرانسوی نیز درحال تولید خودروهای برقی بودند، اما نتوانستند به اندازه آمریکایی ها در آن موفق عمل کنند.
همه ی ما ایلان ماسک را می شناسیم که با خرید کمپانی های بزرگ و فعالیت هایی که انجام می دهد، به راحتی توانسته جزء دسته ثروتمندترین افراد دنیا قرار بگیرد.
در سال 2006، کمپانی تسلا که توسط ایلان ماسک اداره می شد، از خودروی رودستر خود رونمایی کرد.

این خودرو با وجود اینکه جز اولین خودروهای برقی کمپانی تسلا بود، توانست رقابت تنگاتنگی را با بقیه کمپانی های تولید کننده خودروهای برقی، آغاز کند. این خودرو می تواند با شتاب 0 تا 60 مایل بر ساعت، در 1.9 ثانیه، جزء سریعترین خودروهای برقی به شمار رود.

رقابت تنگانگ با باتری قوی تر

از دیگر کمپانی های تولید کننده خودروهای برقی ، می توان به شرکت ژاپنی نیسان موتورز اشاره کرد که ضمن معرفی خودروی برقی جدید خود یعنی لیف، بیان داشته است که عمر باتری این خودرو، نسبت به بقیه رقبای خود، یک سر و گردن بالاتر است. با توجه به این که باتری در خودروهای برقی، جزء بزرگ ترین آپشن های آن به شمار می رود، این خبر از کمپانی نیسان موتورز در مورد خودروی جدیدش، به طرزی باورنکردنی نگاه مخاطبان را به سمت خود جلب کرد. در این خبر، کمپانی نیسان موتورز بیان داشته است که عمر باتری لیف، حدود 10 الی 12 سال است، به طوری که قبلا، در بهترین حالت، عمر باتری خودروهای برقی در حدود 7 الی 8 سال بود و پس از آن، مصرف کنندگان باید باتری را که قیمت نسبتا بالایی دارد، تعویض می کردند.
اجاره خودروهای پیشرفته برقی نیز مدتی است که رواج یافته و کمپانی های خاصی این ماشین ها را به مشتری هایی که مایل به استفاده از خودروی برقی اند، اجاره می دهند. برخی از کشورها از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا، آمریکا و ... مردم را به استفاده از ماشین های برقی تشویق می کنند و برای آن ها، مزایای مناسبی را در نظر گرفته اند. به عنوان مثال، فرانسه، کارت هایی را تعبیه کرده است که مردم با شارژکردن آن ها می توانند از شرکت های اجاره دهنده ماشین، خودرو اجاره کنند. در صورتی که هر فرد برای دو بار متوالی، به جای خودرویی که با بنزین کار می کند، از خودروهای برقی یا هیبریدی استفاده کند، برای بار سوم بصورت رایگان از مزایای آن شرکت ارائه دهنده خدمات اجاره ماشین، بهره مند می شود. این اقدام در جهت تشویق مردم به استفاده از ماشین های برقی انجام شده است.

کافه رنت رضایتی برخواسته از تجربه

اکنون که استفاده از خدمات شرکت های اجاره دهنده ماشین، به یک موضوع محبوب و مردمی تبدیل شده، مجموعه بزرگ کافه رنت مفتخر است که با سال ها سابقه و درخشش در اجاره انواع و اقسام ماشین های ایرانی و خارجی، قدمی در جهت آسایش خیال شما هنگام سفر به اقسا نقاط کشور بردارد. این مجموعه با اجاره ماشین هایی با بهترین کیفیت و کمترین قیمت اجاره، همیشه رضایت مشتری را در اولویت قرار داده و روز به روز در حال بهبود خدمات برای راحتی هرچه بیشتر شما عزیزان است. یکی از بزرگ ترین و بهترین خصوصیات این مجموعه، این است که شما می توانید با پرداخت مبلغی ناچیز، ماشینی که اجاره می کنید را بیمه کنید و پس از آن‎ ، در صورتی که مشکلی در ماشین پیش بیاید و یا اتفاقی در حین رانندگی شما با آن ماشین اجاره ای رخ دهد، تمام مسئولیت بر عهده شرکت است و شما می توانید با آرامش خیال، سفری بدون دغدغه را تجربه کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 43 - 20
02149934