اولین ماشین بنز در چه سالی ساخته شد؟

اولین ماشین بنز در چه سالی ساخته شد

مرسدس بنز، یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین شرکت های خودروسازی جهان است که اکنون علاوه بر تولید خودرو، در زمینه طراحی و ساخت پیشرانه و ارائه خدمات مالی و بیمه نیز فعالیت می کند.

نام و پیشینه این شرکت با سه نام بنز، دایملر و مایباخ گره خورده است (سه صنعتگر آلمانی، که بسیار بر صنعت جهان، خصوصا در صنعت خودروسازی، تاثیر گذاشته اند).

با ما همراه باشید تا با شرکت بنز، اولین خودروی ساخت این شرکت و افراد تاثیرگذار در سرنوشت آن به طور مختصر آشنا شویم.

مرسدس بنز

مرسدس بنز، شرکت خودروسازی آلمانی است که سال 1926، توسط کارل بنز و گوتلیب دایملر تاسیس شد.

این شرکت از ادغام دو شرکت «بنز اند سی» و «دایملر موتورن گیزلشافت» صورت گرفت. اولین خودروی ساخته شده توسط شرکت بنز، خیلی قدیمی تر از تاریخ تاسیس شرکت است.

«بنز پتنت موتور وگن» در واقع اولین خودرویی بود که توسط کارل بنز ساخته شد.

این دستگاه را نمی توان به معنای امروزی خودرو نامید چراکه در واقع کالسکه ای با سه چرخ بوده که بدون اسب حرکت می کرده است. این کالسکه برای حرکت خود از یک موتور گازسوز استفاده می کرده که کارل بنز آن را اختراع کرده بود.

کالسکه ساخت کارل بنز

این کالسکه، سال 1886 برای اولین بار تولید شد و تولید آن تا سال 1893 ادامه یافت. برای اینکه بهتر با این شرکت و محصولات آن آشنا شویم، با ما همراه باشید تا نگاه مختصری به زندگی و فعالیت افراد کلیدی این شرکت داشته باشیم.

کارل بنز

کارل فردریش بنز، زاده سال 1844 در آلمان، یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین افراد در تاریخ صنعت است. او اولین نفری بود که موتوری بنزین سوز برای خودرو را در جهان اختراع کرد و بعدها نیز شرکت مرسدس بنز را تاسیس کرد.

او پس از تحصیل و اشتغال در شرکت های صنعتی مختلف، بر اساس علاقه خود به ماشین و پیشرانه، موتوری بنزین سوز را اختراع کرد.

کارل بنز

در همین راستا در سال 1883، شرکتی به نام «بنز اند سی» را تاسیس کرد. سال 1885، اولین خودروی بنز، با سه چرخ و موتوری تک سیلندر طراحی و تولید شد.

این خودرو حدود 0.7 اسب بخار قدرت داشت که به حداکثر سرعت 16 کیلومتر بر ساعت می رسید. در نهایت او سال 1929 درگذشت.

گوتلیب دایلمر

دایملر، مهندس، مکانیک و صنعتگر آلمانی بود که در سال 1834 در آلمان متولد شد. او نیز همزمان با بنز مشغول تحقیق روی موتورهای درون سوز بود.

دایملر، همراه با شریک خود ویلهلم مایباخ، تمام عمر خود را صرف تحقیق و اختراع موتورهایی کرد که اندازه کوچک تر و سرعت بالاتری داشته باشند.

دایملر و مایباخ، سال 1890، شرکت «دایلمر موتورن گیزلشافت» را تاسیس کردند که به اختصار به «د.ام.گ» شناخته می شد.

گوتلیب دایلمر

آن ها دو سال بعد، اولین خودروی خود را به فروش رساندند. این شرکت، برای اولین بار از موتورهای چهارزمانه و کاربراتوری، در ساخت خودروهای خود استفاده کرد.

گوتلیب، سال 1900، شریک مادام العمر خود، مایباخ را تنها گذاشت و درگذشت.

ویلهلم مایباخ

مایباخ، نامی است که اکنون خودروهای فوق العاده لوکس را به ذهن می آورد. ویلهلم، متولد 1846 در آلمان بود.

یکی از نکات جالب در تاریخچه شرکت بنز، فعالیت و پژوهش همزمان افراد کلیدی آن است. ویلهلم مایباخ، در آلمان و جهان صنعت، به پادشاه طراحان معروف است.

ویلهلم مایباخ

او به همراه دایلمر، در شرکت دایملر موتورن، به توسعه و تحقیق و اختراع موتورهای درون سوزی مشغول بودند که سرعت بالایی داشته باشند و در زمین، آب و هوا استفاده شوند.

ریشه لوگوی کنونی مرسدس بنز، از همین موضوع است. ویلهلم مایباخ و گوتلیب دایملر، اولین موتورسیکلت و قایق موتوری جهان را اختراع کرده اند. مایباخ نیز سال 1929 درگذشت.

ادغامی سرنوشت ساز

در پی مرگ دایلمر، مدیریت شرکت د.ام.گ، به مایباخ سپرده شد. سال 1902، مایباخ شراکتی را با امیل یلنیک، کارآفرین و دیپلمات اتریشی، شروع کرد.

در پی این شراکت، مجموعه ی «دایملر موتورن گزلشافت» اقدام به راه اندازی خط تولید مرسدس کرد.

بعدها نیز مایباخ قراردادی بلند مدت، با شرکت کارل بنز، که آن زمان «بنز اند سی» نام داشت، امضا کرد. در پی این قرارداد، شرکت دایملر - بنز، در سال 1926 تاسیس شد.

نمونه ای از خودرو بنز

به نظر بسیاری از کارشناسان، این ادغام، یکی از بهترین و سودمند ترین ادغام های سازمانی در تاریخ است.

نام کنونی شرکت، مرسدس بنز، از ادغام نام های پیشین دو شرکت صورت گرفته است. یکی از نوآوری های شرکت بنز، ساخت خودروهایی با موتور دیزل، برای اولین بار در جهان، در دهه 30میلادی بود.

خودروهای اولیه ی بنز

بعد از کالسکه معروف بنز، خودروی دیگری که توسط این شرکت تولید شد، «ولو velo» نام داشت. این خودرو که موتور عقب و محور عقب بود، از سال 1894 تا 1901 تولید می شد.

خودرو اولیه بنز

سومین ماشین تاریخی بنز، سال 1909 تولید شد و «بلیتزن» نام گرفت. معنی این نام رعد و برق است که با هدف ساختش که شرکت در مسابقات اتومبیل رانی بود، مطابقت داشت.

این خودرو با شکل بدنه رودستر، موتوری با 21 لیتر حجم داشت که 200 اسب بخار قدرت تولید می کرد. بنز، با طراحی و ساخت این خودرو، رکورد جهانی سریع ترین خودروی جهان را شکست.

بلیتزن

در آن زمان، این خودرو از هواپیما و قطار هم سریع تر بود. این خودرو اکنون در موزه مرسدس بنز نگهداری می شود.

بنز بین سال های 1886 تا 1926، خودروهای سواری و مسابقه ای زیادی ساخت که در این بخش سه مورد از آن ها را بررسی کردیم.

خودروهای کلاسیک مرسدس بنز

بین سال های 1926، یعنی پس از ادغام دو شرکت دایملر و بنز، تا کنون، خودروهای بسیار زیادی در مدل های بسیار زیادتر، تولید شده اند.

در این بخش چند خودروی شاخص کلاسیک بنز، پیش از سال 2000 را بررسی مختصری می کنیم.

یکی از معروف ترین خودروهای کلاسیک این شرکت، سال 1934 تولید شد که نام آن «کا 500» بود.

کا 500

خودرویی دو در، با موتوری 5 لیتری بود که 160 اسب بخار نیرو تولید می کرد. کا 500، خودرویی لوکس بود که برای افراد ثروتمند طراحی می شد.

یکی دیگر خودروهای کلاسیک و ماندگار بنز، مدل «SL300» نام داشت. یکی از ویژگی های خاص این خودرو، درهای پروانه ای آن بود که در آن زمان، یعنی سال 1954، امر خارق العاده و لاکچری بود.

همچنین این خودرو با سرعت 225 کیلومتر بر ساعت، سریع ترین خودروی آن زمان بود.

مرسدس بنز 600، یکی دیگر از خودروهای بسیار جذاب کلاسیک و در کلاس لیموزین است که مخصوص افراد ثروتمند و دولت مردان بود. این خودرو بین سال های 1963 تا 1981 تولید می شد. یک دستگاه از این خودرو در کاخ موزه سعدآباد موجود است.

مرسدس بنز 600

خودروهای مدرن

در ادامه به معرفی چند مورد از خودروهای مدرن کمپانی مرسدس بنز می پردازیم.

کلاس C

از جمله خودروهای مدرن بنز، می توان خودروهای کلاس سی را نام برد. این خودرو از جمله خودروهای بسیار پرفروش و محبوب بنز است که از سال 1994 تا کنون در حال تولید است.

انواع مختلفی از این خودرو، در کلاس های متفاوتی مانند سدان، استیشن و کوپه تولید شده است. به صورت کلی، بنز کلاس سی، خودرویی کامپکت است.

نمونه خودرو بنز کلاس C

این خودرو به دو صورت موتور جلو ، محور جلو و چهار چرخ متحرک طراحی و تولید شده است. تاکنون چهار نسل از این خودرو تولید شده که نسل آخر آن، از قوای محرکه هیبریدی بهره می برد.

از خودروهای کلاس سی، مدل سی200، تنها مدلی است که وارد ایران شده است.

کلاس A

مرسدس بنز کلاس ای، خودروهای کوچکی هستند که که از سال 1997 تا کنون در حال تولید است. تاکنون 4 نسل از این خودرو تولید شده که نسل آخر آن سال 2019 معرفی شد.

نسل اول این خودرو، توسط استیو مارتین طراحی شده است.

نمونه خودرو بنز کلاس A

کلاس G

خودروی کلاس جی، به پیشنهاد محمدرضا شاه پهلوی، به عنوان یک خودروی نظامی، توسط بنز طراحی و تولید شد.

البته به دلیل وقوع انقلاب اسلامی، این خودرو توسط دولت وقت به دلیل قیمت بالا خریداری نشد.

خودروهای جی کلاس تولید شده، روی دست بنز ماند تا اینکه توسط ارتش آرژانتین خریداری شدند و پس از آن، ارتش کشورهای مختلف یکی یکی به صف مشتریان این خودرو اضافه شدند.

نمونه خودرو بنز کلاس G

این خودرو از سال 1979 تا کنون در حال تولید است و یکی از گران ترین شاسی بلند های ساخته شده توسط بنز است.

مرسدس بنز جی کلاس، در عین حال که یکی از خودروهای لوکس دنیاست، کاربردهای نظامی نیز دارد. این خودرو اکنون در یونان، الجزایر و اتریش مونتاژ می شود.

سخن پایانی

بین سال های 1883 تا 1926،سه صنعت گر، پژوهش گر و مخترع آلمانی، به نام کارل بنز، گوتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ، همزمان و به موازات، روی موتورهای درون سوز کار می کردند.

هر کدام از این افراد شرکت های مستقل خود را داشتند که در نهایت، سال 1926 با هم ادغام شدند و شرکت مرسدس بنز را تاسیس کردند.

موتور درون سوز، اولین خودروی بنزینی، موتور سیکلت و قایق موتوری، از جمله اختراعات این مجموعه هستند که برای اولین بار به جهان عرضه شدند. این شرکت اکنون یکی از بزرگ ترین خودروسازهای جهان است.

کافه رنت

مجموعه کافه رنت، ارائه دهنده خودروهای اجاره ای در داخل و خارج کشور است. این مجموعه با بیش از 10 سال سابقه، در شهرها و کشورهای مختلفی شعبه دارد.

خودروهای مختلفی از شرکت مرسدس بنز در سبد محصولات کافه رنت وجود دارد که می توانید آن ها را از این مجموعه اجاره کنید.

کافه رنت، خدمات متفاوتی مانند بیمه کامل، تحویل خودرو در شهرهای مختلف، ارائه پشتیبانی 24 ساعته و... را به مشتریان خود ارائه می کند.

دیدگاه شما

فرمول: 43 + 17
02149934