تنگ مهریان کجاست؟

تنگ مهریان کجاست
تنگ مهریان در استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد و در پنج کیلومتری مسیر یاسوج به اقلید قرار دارد. روستایی با نام مهریان در دهستان سررود شمالی وجود دارد که تنگ مهریان در 2 کیلومتری این روستا قرار دارد. این منطقه از زیبایی های چشم نوازی برخوردار است که اگر اهل گردش و سفر باشید، از رفتن به تنگ مهریان پشیمان نخواهید شد. در این مقاله برای شما از تنگ مهریان و زیبایی های سفر به آن خواهیم گفت.

یاسوج و تنگ مهریان

می توان به جرئت گفت که اهمیت و شهرت گردشگری یاسوج با زیبایی تنگ مهریان گره خورده است. یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، به خودی خود از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار است که تنگ مهریان یکی از جاذبه های بی شمار آن است. یاسوج یا یاسیج(به زبان محلی) به معنای منطقه ای است که گل های یاس در آن به صورت فراوان می رویند.

یاسوج بعد از رشت، دومین مرکز استان ایران از نظر بارش برف و باران است و در دسته اقلیم های مدیترانه ای قرار می گیرد. یاسوج به دلیل آب وهوای مطبوع در طول چهار فصل، اقلیم فوق العاده و داشتن مناطق گردشگری زیبا همچون تنگ مهریان به پایتخت طبیعت ایران شهرت دارد.

آب وهوا و بهترین زمان سفر

تنگ مهریان

آب وهوای تنگ مهریان به دلیل وجود طبیعتی سرسبز در اطراف آن، همواره خنک و معتدل است. بیشتر سفرها به این منطقه زیبا و دیدنی در فصول بهار و تابستان است و از اواسط بهار تا اوایل پاییز از استقبال قابل توجه گردشگر برخوردار است.
تنگ مهریان در زمستان هم برای افراد علاقه مند به اسکی مناسب می باشد. درکل شرایط آب وهوایی تنگ مهریان در زمستان به گونه ای است که یخی بزرگ بر روی صخره مقابل بارگاه امام زاده حسن تشکیل می شود که تا نزدیک اواخر سال این یخ باقی است و 20 روز مانده به تحویل سال این یخ فرو می ریزد.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت

تنگ مهریان در رشته کوه دنا واقع است و مسیری که باید برای رفتن به آن طی کنید، جاده یاسوج به سمت کاکان و اقلید است. تنگ مهریان در فاصله 6 کیلومتری یاسوج قرار دارد و اگر با ماشین از یاسوج به سمت آن حرکت کنید، تقریباً در حدود 10 دقیقه طول می کشد که به تنگ مهریان برسید. ارتفاع متوسط تنگ مهریان از سطح دریا 1850 متر می باشد و از لحاظ طبیعی توسط رودخانه مهریان واقع در شرق تنگ مهریان و کوه دنا واقع در شمال تنگ مهریان محاصره شده است.
جمعیت روستای مهریان طبق سرشماری سال 95 برابر با 9421 نفر بوده است. مردم این منطقه، مردمی خون گرم و مهمان نواز هستند که این نکته از دیگر عوامل جذب بیشتر گردشگر به این منطقه است.

جاذبه های گردشگری

گردشگری تنگ مهریان
جاذبه های گردشگری تنگ مهریان بی شمارند و به هر نقطه از طبیعت بکر این منطقه که خیره می شوید، بیشتر مجذوب این همه زیبایی می شوید. هر یک از جاذبه های گردشگری تنگ مهریان می تواند به تنهایی دلیل کافی برای سفر به یک منطقه باشد.
• بافت سنتی روستای مهریان و خانه های قدیمی و کاه گلی، بوته زارهای خیار و باغ های زیبای این منطقه یکی از عوامل جذب گردشگر به تنگ مهریان است. رنگ و بوی در هم آمیخته روستا و طبیعت بکر فضای آرامش بخشی برای گردشگران فراهم کرده است.
• رودخانه مهریان که در شرق تنگ مهریان قرار دارد، یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه است. با حفظ نکات ایمنی، نقاط کم خطر این رودخانه می تواند بهترین محل برای آب تنی در گرمای تابستان باشد؛ همچنین پیکنیک یا برپا کردن چادر در کنار رودخانه زیبای مهریان و گذراندن شب در کنار آن از جمله تجربه هایی است که دوست دارید داشته باشید.
• اقلیم این منطقه عامل دیگر سفر به تنگ مهریان است. وجود کوه، رودخانه، جنگل های زاگرسی، تنوع درختان(بلوط، چنار، بید، افرا، کاج و انگور وحشی)، آبشار و رگه های آب در دامنه های رشته کوه و... حاکی از اقلیم فوق العاده و زیبای تنگ مهریان است.
• امام زاده حسن(ع) معروف به امام زاده شاه حسن(ع) از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است. زائران زیادی علاقه مند هستند که در هنگام سفر خود از بارگاه امام زاده حسن(ع) زیارت کنند. علاقه مندان به دیدن این بارگاه فقط به گردشگرهای داخلی محدود نمی شوند و گردشگرهای خارجی نیز برای شناخت فرهنگ مردم به بازدید از بارگاه امام زاده حسن(ع) می روند.
• تنگ کبوتری از دیگر جاذبه های زیبای این منطقه است. اگر در امتداد تنگ مهریان حرکت کنید به تنگ کبوتری می رسید و پس از آن مسیر چشمه را در پیش می گیرید. این طی مسیر و زیبایی های منطقه برای افراد علاقه مند به طبیعت بسیار لذت بخش است.

کافه رنت و اجاره خودرو

کافه رنت در تمامی سفرهای داخل کشور، آمادگی این را دارد که به شما عزیزان خودرو اجاره دهد و با سابقه درخشان و 10 ساله خود در امر اجاره خودرو، بهترین خدمات را در داخل و خارج از کشور دارد.
کافی است برای اجاره خودرو به سایت کافه رنت مراجعه کنید و با کارشناسان مجرب این مجموعه مشورت کنید تا با صبر و حوصله، تمامی سوال های شما را جواب دهند و بهترین راهنمایی را به شما عزیزان ارائه کنند.

دیدگاه شما

فرمول: 49 + 13
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934