برج لاجیم کجاست؟

برج لاجیم کجاست

برج لاجیم از جاذبه های شمال کشور است. مکان جغرافیایی این برج در استان مازندارن است. برج لاجیم برای گردشگرانی که به بازدید از بناهای تاریخی علاقه مند هستند با توجه به قدمت برج، می تواند بسیار قابل توجه باشد. با کافه رنت همراه باشید تا از تاریخچه این برج و جاذبه ای که به آن تبدیل شده است با خبر شوید.

تاریخچه برج لاجیم

لاجیم، از زیر مجموعه های سوادکوه در استان مازندران است. قدمت این برج، به بیش از 1000 سال قبل و به دوران ساسانیان برمی گردد. ظاهر این برج، مخروطی شکل است. وسط این برج و روی دیواره آن با خط کوفی و پهلوی، دو کتیبه قدیمی وجود دارد که دیدن آن، خالی از لطف نیست. روی کتیبه ی نوشته شده با خط کوفی، نام کیا اسماعیل ابوالفوارس نشان داده می شود که در زمان ساخت این برج، صاحب این مکان بوده است.

برج لاجیم

از نکات مهم و قابل توجه این برج، وجود همین دو کتیبه به دو زبان پهلوی و کوفی است. اهیمت این نکته از این جهت است که صاحبان حکومت آن زمان، علاوه بر مهم شمردن هنر پیش از اسلام، برای خط رایج حکومت ایران نیز اهمیت قائل بوده اند. همچنین زمان ساخت این برج به اوایل قرن 400 هجری برمی گردد.

طبق نوشته های آندره گدار، پژوهشگر و باستان شناس فرانسوی، این منطقه در زمان قدیم شهر بوده است و این برج، از برج های دور قلعه جهت محافظت و افزایش گسترده دید بوده است.

مرمت این اثر تاریخی در سال 1338 شمسی، زیر نظر انجمن آثار تاریخی ایران، انجام شد. از جمله کارهایی که روی این بنا انجام شده است، می توان به بازسازی گنبد برج، مرمت آجر های خراب، احداث داربست جهت افزایش پایداری و مقاومت بنا و ساخت فضای اطراف برج جهت بازدید، اشاره کرد.

مرمت برج لاجیم

مشخصات برج لاجیم

این برج مخطور مانند، دارای قاعده ای بیش از 2600 متر است. عرض قسمت ورودی به برج در حدود 110 سانتی متر و دارای قطر داخلی 550 میتر است. این برج تماما با آجر و ساروج ساخته شده است و از داخل، ساختاری مدور دارد.

محل و مسیر دسترسی به برج لاجیم

با توجه به منطقه ای که این برج در آن ساخته شده، لاجیم شکوه خاصی برای شما خواهد آفرید. جلو روی شما از کنار این برج، کوه هایی بلندی پر از جنگل های انبوه و درختان بلند، منظره بی نظیری را برای دیدن ایجاد می کند.

با توجه به مناطق شمالی و کوهستانی منطقه، آفرودینگ و کمپینگ، خصوصا در آب و هوای گرم تابستانی، در ارتفاعات استان مازندران، می توانید اواقت خوشی را در کنار دوستان خود سپری کنید. اطراف سوادکوه، جاذبه های گردشگری زیاد وجود دارد که می تواند چند روز شما را سرگرم کند.

دریاچه شورمست، سد لفور، آبشار های ورسک و گزو و ... در نزدیکی سواد کوه واقع شده اند. مسیر دسترسی به برج لاجیم از جاده فیروزکوه می گذرد. شما می توانید از تهران و جاده فیروزکوه به سمت روستای زیرآب حرکت کنید. در حدود 30 کیلومتری زیرآب، لاجیم قرار دارد. بعد از طی کردن این 30 کیلومتر وارد منطقه مرتفعی می شوید که منظره به ارتفاعات و همچنین پرتگاه های عظیمی دارد. در کنار پرتگاه، برج لاجیم واقع شده است. همچنین آثار کمی از قلعه ای بزرگ که چیزی از آن به جا نمانده به چشم می خورد که خبر از تمدنی قدیمی را می دهد.

دریاچه شورمست

سفری خوش با کافه رنت

در این مقاله به تاریخ بنای تاریخی برج لاجیم پرداختیم. این برج تاریخی با قدمت طولانی، می تواند برای گردشگران تاریخ دوست، بسیار حائز اهمیت باشد. علاوه بر این برج، منطقه ای که در آن این اثر واقع شده است، از مناطق خوش آب و هوا و خنکی برخوردار است که اگر اهل گردش و کمپ کردن باشید، می توانید از لحظه لحظه آن لذت ببرید. برای سفر به برج لاجیم می توانید با اجاره خودروی آفرود و سواری، بدون نگرانی از آسیب رسیدن به خودروی شخصی خود، در تعطیلات گرم تابستانی، اوقات خوش چند روزه ای برای خود و اطرافیان ایجاد کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 46 - 16
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934