تخت رستم کجاست؟

تخت رستم کجاست

آتشکده ی تخت رستم در کوه تخت رستم و در نزدیکی روستای قجر در 20 کیلومتری غرب شهریار تهران واقع شده است. این آتشکده که برای مراسمات مذهبی و برافروختن آتش کاربرد داشته در سال 1316 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این بنای تاریخی به دوره ی ساسانی بازمی گردد و از آتشکده های مهم این دوره بوده است. این آتشکده دارای دو تخت گاه است که یکی در بالای کوه و دیگری در پایین تر قرار دارد. در این اثر باستانی فیلم مردان آنجلس ضبط شده است و روزانه گردشگران بسیار زیادی از داخل و خارج از ایران از آن بازدید می کنند. مسیر رسیدن به این بنای تاریخی بسیار زیبا و دارای دشت و باغ های متعددی است. اگر به دنبال یک تفریح تاریخی برای آخر هفته و روزهای تعطیل هستید این بنای زیبا و پر راز و رمز را که در نزدیکی مرکز تهران است به یاد داشته باشید.

معرفی تخت رستم

آتشکده ی تخت رستم یکی از آتشکده های بسیار مهم دوره ی ساسانی است که در 20 کیلومتری جنوب غربی شهریار و در نزدیکی روستای قجر بخش جوقین بر فراز قله ی کوه رستم قرار دارد. از این آتشکده برای برگزاری مراسمات دین زرتشت، عبادت و همچنین برافروختن آتش استفاده می شد. قدمت تمدن در شهریار تهران به حدود 6000 سال پیش بازمی گردد و باشتلن شناسان شاخصی چون اکسیم سیرو ویداگودار و آندره گودار آثار باستانی بسیاری را در این منطقه کشف نموده اند. اما به دلیل اینکه کاوش های دقیقی در منطقه ی تخت رستم صورت نگرفته است، قدمت دقیقی نیز برای آن تعیین نشده است و آن را به دوران ساسانی و اشکانی نسبت می دهند. دو نظریه برای قدمت این بنا وجود دارد؛ یکی اینکه احتمالا دستور ساخت این بنا را موبد مازیار فوجیانا در دوران ساسانی داده است و دیگری اینکه براساس مشاهدات احتمالا در دوران اشکانیان ساخته شده است. نام این بنا پس از حمله ی اعراب به تخت رستم مشهور شده است. این بنای تاریخی در سال 1316 با شماره ی ثبت 303 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تخت رستم

ویژگی های تخت رستم شهریار

آتشکده ی تخت رستم در دوران ساسانی ساخته شده است و برای انجام مراسمات مذهبی زرتشتیان و به پا کردن آتش کاربرد داشته است. از بقایای این بنای تاریخی یک تخته در ارتفاع حدودا 40 متری از کف جلگه و در دامنه ی تپه ای باقی مانده است. آتشکده ی تخت رستم دارای 3 جایگاه برای عبادت و افروختن آتش بوده است. اولین جایگاه که برای عبادت موبدان زرتشی بوده، از بین رفته است. دومین جایگاه در دامنه ی کوه ساخته شده بود که به طور مرموزی ساخته شده و امروزه فقط سقف و ستون از آن باقی مانده است. سومین جایگاه تنها برای ورود موبد ارشد بوده که پس از حمله ی اعراب به طور کامل تخریب شده است و تنها تخته سنگ هایی از ان باقی مانده است.

این آتشکده از دو تخت گاه تشکیل شده است که یکی بر فراز قله ی کوه و دیگری کمی پایین تر قرار دارد. روی تخت گاه اول آتش می افروختند و روی تخت گاه دوم مراسمات مذهبی زرتشتیان انجام می شد. حدود 15 متر پایین تر از تخت گاه دوم یک بنای گنبدی شکل با ارتفاع حدود 238 سانتی متر وجود دارد که احتمالا جایگاه آتش مقدس بوده است. پس از حمله ی اعراب و ورود اسلام به ایران تمامی آتشکده ها تخریب شدند و معماری آن ها که به صورت چهار ایوانی یا دو ایوانی، دارای سقف گنبدی و رواق سازی و با ستون هایی در پیرامون بود تغییر پیدا کرد و به مسجد و محلی برای عبادت مسلمانان تغییر کاربری پیدا کرد.

سنگ های کوه تخت رستم اغلب از جنس سنگ های آتشفشانی و آندزیت هستند. بنای تخت رستم که روی این کوه قرار دارد از مصالحی چون ملات و سنگ و گچ ساخته شده است. معماری ساخت بنای گنبدی شکل برگرفته از سبک معماری بعد از اسلام است؛ زیرا دو دهانه ی ورودی دارد که با طاق هایی شکل گرفته که بیان کننده ی تغییرات کاربری آتشکده و یا تغییرات آن پس از حمله ی اعراب و ورود اسلام به ایران است. حجره هایی سنگی دایره ای در میانه ی محوطه وجود دارد که محلی برای روشن نمودن آتش مقدس بوده است و طبق تحقیقاتی که باستان شناس آنوبانینی انجام داده است، این آتش در شب تا فاصله ی 150 کیلومتری مشخص بوده است.

مسیر تخت رستم

مسیر دسترسی به تخت رستم شهریار

برای رسیدن به آتشکده ی رستم ابتدا باید به سمت غرب تهران و شهریار حرکت کنید سپس باید از جاده های وحیدیه به سمت روستاهای قجر روید. طی مسیر باید قشلاق و نورآباد را پشت سر بگذارید. در انتهای مسیر کوه تخت رستم با ارتفاع 1318 متر را مشاهده می کنید که این آتشکده بر فراز آن قرار دارد. مسیر رسیدن به این بنای تاریخی بسیار زیبا و پوشیده از گیاهان همیشه سبز و باغ های میوه و درختان کهنسال است که قدم زدن در مسیر را لذت بخش تر می کند.

کلام آخر

آتشکده ی تخت رستم در شهریار تهران در انتهای مسیری مملو از درختان سر به فلک کشیده و باغهای سرسبز و استراحتگاه های قدیمی قرار دارد که برای یک گردش تاریخی و تفریحی گزینه ی بسیار مناسبی است. این آتشکده که مربوط به دوران ساسانیان می شود یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران است که تاکنون باستان شاسان شاخصی از جای جای دنیا برای کشف راز و رمز آن کاوش های فراوانی انجام داده اند. مسیر سرسبز با پوشش گیاهی متنوع، آب و هوای این بخش را مستثنی از مرکز تهران کرده است. سفر با خودروهای اجاره ای لوکس خارجی موجود در کافه رنت می تواند این گردش تفریحی و تاریخی را در روزهای به یاد ماندنی تعطیلات تابستان لذت بخش تر کند.

دیدگاه شما

فرمول: 32 - 27
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934