گوردخمه روانسر کجاست؟

گوردخمه روانسر کجاست؟

گوردخمه به فضایی گفته می شود که در گذشته و در صخره ها یا کوه ها، برای خاکسپاری متوفیان ساخته می شد. گوردخمه روانسر یا کوشک فرهاد، از جاهای دیدنی شهرستان روانسر در استان کرمانشاه است. گوردخمه روانسر، از لحاظ تاریخی، از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه این مقاله، بیشتر درباره این مکان باستانی حرف می زنیم.

مکان و شرایط گوردخمه روانسر

گوردخمه روانسر در شمال شرقی شهرستان روانسر و در دیواره کوه یره ول (در زبان گورانی به معنی "سه سوراخ")، در نزدیکی گورستانی در این محل، قرار دارد. این گوردخمه در ارتفاع 35 متری از سطح زمین واقع شده است و دسترسی به آن بسیار راحت است.

اتاق درون گوردخمه روانسر، مستطیل شکل است و سقفی گنبدی شکل دارد. در داخل مقبره و در سمت راست آن، تصویری بر روی سنگ حجاری شده که متاسفانه تا حدودی از بین رفته است؛ ولی به نظر این تصویر، تصویر انسانی بالدار یا همان اهورامزدا است.

قدمت گوردخمه روانسر

گوردخمه روانسر از نمای پایین

این گوردخمه ابتدا توسط باستان شناس ایرانی، یعنی مسعود گلزاری در کتاب "کرمانشاهان باستان" معرفی شد. مسعود گلزاری، این گوردخمه را متعلق به دوره مادها می دانست؛ اما بعدها پیتر کالمایر باستان شناس آلمانی، پس از بازدید، قدمت این گوردخمه را در حدود عهد هخامنشی تشخیص داد.

امکان بازدید و بهترین زمان سفر به گوردخمه روانسر

امکان بازدید از این محل تاریخی به راحتی مهیاست؛ البته سوءاستفاده از همین دسترسی آسان، خرابی هایی را در گوردخمه روانسر به بار آورده است.

این منطقه طبیعتی سرد و کوهستانی دارد؛ بهترین زمان سفر به گوردخمه روانسر، فصول گرم سال یعنی بهار و تابستان است.

مکان های دیدنی اطراف گوردخمه روانسر

مکان های دیدنی اطراف گوردخمه روانسر

شهرستان روانسر بجز گوردخمه، از مکان های باستانی دیگر و همچنین از جاذبه های طبیعی دیگر برخوردار است. مکان های زیبای این منطقه، از طبیعتی بکر و فوق العاده تشکیل شده اند. جاذبه های گردشگری شهرستان روانسر، شامل موارد زیر است:

  1. غار قوری قلعه: شاید مهم ترین مکانی که در روانسر پیدا می کنید، همین غار قوری قلعه باشد. این غار در بخش شاهو و در 25 کیلومتری روانسر قرار دارد. غار قوری قلعه از غارهای کارستی است و این یعنی از فرایند انحلال شکل گرفته است. قدمت این غار به 65 میلیون سال می رسد.
  2. غار کاوات: این غار در نزدیکی روستای شبانکاره در 2 کیلومتری غار قوری قلعه قرار دارد.
  3. ارتفاعات مهم: ارتفاعات مهم روانسر شامل ماه زرد، انجیره یا هنجیره، شور و طاقه چرمه است.
  4. چشمه های مهم: 3 چشمه مهم روانسر شامل چشمه بزرگ سراب گنی (سرچشمه اصلی رودخانه "قره سو")، سراب جاوری و سراب بروارین است.
  5. رودخانه های مهم روانسر: از میان رودخانه های روانسر می توان به رودخانه قره سو، گراب یا آوی خر و وشکه رو اشاره کرد.
  6. تپه موسایی: تپه موسایی به همراه دو تپه کوچک تر در کنار آن، در حاشیه شهر روانسر قرار دارد و از مهم ترین آثار باستانی اورامانات هستند.

صنایع دستی روانسر

صنایع دستی این منطقه شامل گلیم، گیوه، جاجیم، سازهای سنتی، ابزار آلات فلزی، زیور آلات سنتی، مس های قلم زده شده، معرق، منبت، چاقو، نمد، مصنوعات چرمی، لباس محلی، سفال، مجسمه و... است.

کافه رنت و خودروهای اجاره ای

خدمات اجاره خودروی شرکت کافه رنت، یاری رسان شما در انواع سفرهایتان است. در کافه رنت رضایت مشتری حرف اول را می زند و تمام سعی این مجموعه، ایجاد فضایی آسوده و ایمن برای سفرهای شماست. می توانید با جستجو در سایت کافه رنت، خودرویی مطابق سلیقه خودتان، انتخاب و اجاره کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 49 - 12
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934