معرفی پورشه ماکان

پورشه ماکان از جمله محصولات حاضر در بازار خودروی ایران به شمار می رود که ویژگی های مهم خودروهای لوکس و خودروهای اسپورت را به شکل هم زمان در دل خود جای داده است. پورشه ماکان در نگاه کلی یک خودروی کراس اور کامپکت محسوب می شود که محصولات پورشه را در این شاخة محبوب و پرمشتری بازار خودرو نمایندگی می کند. شرکت پورشه که مدتی به شکل مستقل به فعالیت در صنعت خودروسازی مشغول بود، از سال 2012 میلادی به خدمت شرکت فولکس واگن در آمد. در واقع اکنون می توان این شرکت آلمانی را مهم ترین بازوی فعال شرکت فولکس واگن در طراحی و تولید خودروهای لوکس و اسپورت قلمداد کرد.


محصولات پورشه از همان ابتدا با خصلت لوکس و اسپورت خود شناخته می شدند. ویژگی هایی که می توان آنها را در خودروی ماکان نیز مشاهده کرد. این خودرو وابستگی های مشخصی با دیگر محصول پورشه یعنی خودروی کاین دارد. از همین رو می توان این دو محصول را عضو یک خانواده در نظر گرفت. معمولاً خودروهایی که با برچسب لوکس شناخته می شوند موتورهایی با گنجایش بالا را در زیر کاپوت خود جای داده اند. از همین رو اکنون چند سالی است که به موجب قانون جدید واردات خودرو به کشور، این قبیل محصولات از حضور در بازار خودروی ایران باز مانده اند. با این حال خودروی ماکان در قالب مدل های مختلفی با برخورداری از گنجایش موتور متفاوت تولید شده است. مدل هایی که ورود قانونی یکی از آنها به بازار خودروی ایران با مشکل خاصی همراه نیست.

پورشه ماکان

مشخصات فنی خودروی پورشه ماکان

مدل یاد شده از خودروی پورشه ماکان که توانسته است بدون مشکل قانونی به بازار خودروی ایران راه یابد از وجود یک موتور 2 لیتری (با گنجایش دقیق 1984 سی سی) بهره می برد. در واقع موتور چهار سیلندر به کار رفته در این خودرو از خصلت توربو شارژ برخوردار بوده و از همین رو قادر است توانی بیش از حالت عادی تولید کند. حداکثر توان خروجی این موتور بنزین سوز معادل 252 اسب بخار با احتساب 5000 تا 6800 دور در دقیقه است. حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز حول و حوش رقم 370 نیوتن متر با احتساب 1600 تا 4500 دور در دقیقه قرار دارد.
خودروی پورشه ماکان به کمک مشخصات فنی یاد شده قادر است در مدت زمانی حدود 6.7 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. شتابی که برای یک خودروی کراس اور حتی با برخورداری از ساختار کامپکت بسیار مناسب جلوه می کند. حداکثر سرعت قابل دستیابی توسط این خودرو نیز حدود 229 کیلومتر در ساعت برآورد می شود.


این خودرو از وجود یک جعبه دندة 7 سرعته ی خودکار بهره می برد که امکان کنترل دنده ها را به شکل دستی نیز در اختیار راننده قرار می دهد. به این ترتیب می توان هنگام رانندگی کنترل بیشتری روی این خودرو داشت و شتاب بهینه تری را تجربه کرد. افزون بر آن یکی دیگر از ویژگی های مثبت این خودرو نوع سیستم انتقال قدرت آن است که در حالت چهارچرخ متحرک تعریف شده است. بد نیست به این نکته هم اشاره شود که خودروی ماکان از پلتفرمی مشترک با خودروی Q5 شرکت آئودی استفاده می کند. در واقع به دلیل این که هر دو شرکت آئودی و پورشه زیر نظر شرکت فولکس واگن فعالیت می کنند و مالکیت هر دوی آنها در اختیار این شرکت آلمانی قرار دارد، برخی از محصولات تولید شده توسط این دو شرکت نیز از پلتفرم مشترک با یکدیگر برخوردارند.
خودروی پورشه ماکان به عنوان یک خودروی کراس اور کامپکت علاوه بر برخورداری از سرعت بالا و شتاب مناسب از متوسط میزان مصرف سوخت نسبتاً قابل قبولی هم بهره می برد. به گونه ای که متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخة ترکیبی حول و حوش رقم 7.4 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت قرار دارد. در مجموع می توان خودروی چالاک پورشه را یک خودروی کراس اور اسپورت لقب داد که در کنار برخورداری از ویژگی های لوکس کیفیت فنی بسیار مناسب و بالایی را هم به نمایش می گذارد.

برای کسب آگاهی از سایر مشخصات فنی خودروی پورشه ماکان می توانید به جدول زیر مراجعه امکانات و قابلیت های خودروی پورشه ماکان


خودروی پورشه ماکان در بازارهای جهانی با امکانات و آپشن های مختلفی ارائه شده است که قابل کم یا زیاد شدن هستند. در واقع هر کدام از مدل ها و تیپ های موجود از این خودرو در بازارهای جهانی به تعدادی از این قابلیت ها و امکانات مجهز شده اند. مدل های فول آپشن خودروی ماکان نیز از وجود تمام آنها بهره می برند. با این حال ما در این بخش از مطلب خود تنها به آپشن هایی اشاره می کنیم که در نمونه های وارد شده از این خودرو به ایران یافت می شود.


بخشی از امکانات و قابلیت های به کار رفته در نمونه های وارد شده از خودروی ماکان به ایران به صورت پیش فرض در این خودرو وجود دارد و جزو آپشن های پایه این خودروی کراس اور کامپکت محسوب می شود. لیست این دسته از امکانات و قابلیت ها در ادامة مطلب پیش رو قابل مشاهده است.

داخل پورشه ماکان

برخورداری از موکت کف، مجهز به سیستم تنظیم ارتفاع، وجود سپر اسپورت، بهره مندی از سقف شیشه ای گسترده و پانورامیک، برخورداری از پرده برای شیشة سرنشینان ردیف عقب، وجود قابلیت گرم کن در صندلی جلو و عقب خودرو، برخورداری از قابلیت سردکن در صندلی جلوی خودرو، مجهز به سیستم کیلس و قفل مرکزی بدون استفاده از ریموت یا کلید، برخورداری از کیسه هوای ایمنی اضافه در بخش عقب خودرو، وجود کپسول ضد حریق در خودرو، بهره مندی از سقف جیر، مجهز به سیستم ناوبری و پی سی ام به همراه پکیج کامل رادارهاف، وجود سنسور جلو و عقب در خودرو، مجهز به دوربین 360 درجه، برخورداری از چراغ های ال ای دی در بخش جلو و عقب خودرو به همراه سیستم پی دی ال اس پلاس، بهره مندی از سیستم کنترل سرعت با قابلیت ترمز و حفظ فاصله از سایر خودروها، وجود پکیج جاسیگاری در خودرو، برخورداری از نمایشگرهای مختص به صندلی های ردیف عقب خودرو، بهره مندی از امکان زیرسازی و امکان تنظیم نمایشگرهای بخش عقب خودرو، وجود جاسویچی و سویچ همرنگ بدنه به همراه خودرو، مجهز به صندلی اسپورت با برخورداری از هجده حالت مختلف قابل تنظیم و حافظة اختصاصی دو سویه برخورداری از نورپردازی داخلی
وجود محلی برای قرار دادن کتاب در پشت صندلی های جلوی خودرو، بهره مندی از سیستم هوم لینک و ریموت پارکینگ، وجود پکیج اسپورت کورنو و پکیج آلومینیوم در خودرو
در کنار مواردی که به آنها اشاره شد امکانات و قابلیت های دیگری نیز وجود دارد که به عنوان آپشن جانبی شناخته می شود و تنها از طریق سفارش قابل نصب روی این خودرو خواهد بود. لیست این امکانات و قابلیت ها به شرح زیر است.
برخورداری از شیشه دودی
بهره مندی از رنگ بدنة مشکی متالیک، سفید، سورمه ای متالیک و خاکستری متالیک
برخورداری از تودوزی داخلی چرم با رنگ های مختلط قرمز همراه با مشکی، قهوه ای همراه با کرم و همچنین نمونة تک رنگ اسپرسو
وجود سیستم اگزوز اسپورت به همراه لوله اگزوز مشکی یا نقره ای رنگ
مجهز به فرمان اسپورت که از وجود قابلیت گرم کن بهره می برد و از حالت کربن، چوب والنات یا چوب لایم اک برخوردار است
برخورداری خودرو از سیستم جداسازی فضای صندوق عقب
بهره مندی خودرو از باربند مشکی یا کرومی
وجود پکیج داخلی کربن، چول لایم اک یا چوب دارک والنات در خودرو
برخورداری از آینه های اسپورت
مجهز به کمربند ایمنی رنگی، مشکی، قرمز و اسپرسو
وجود لوگوی پورشه روی پشت سری صندلی های جلوی خودرو
بهره مندی از پشت آمپر قرمزرنگ
مجهز به سیستم صوتی برمستر یا بوز
وجود قطب نمای قرمز رنگ در خودرو
برخورداری از رینگ 21 اینچ اسپورت کلاسیک به رنگ سیاه یا رینگ 21 اینچ توربو دیزاین

مشخصات ظاهری خودروی پورشه ماکان

اگرچه خودروی ماکان در باطن به عنوان یک خودروی کراس اور کامپکت شناخته می شود، اما این موضوع چندان در ظاهر این خودرو نمایان نیست. در واقع این خودروی کراس اور بیش از شباهت به همتایان خود به یک خودروی سواری خوش یال و کوپال شباهت دارد. در این میان نوع طراحی سر و شکل ظاهری این خودرو کاملاً به این موضوع دامن می زند و بیشتر به خودروهای سواری اسپورت نزدیک است. در مجموع خصلت های پورشه محور که بیش از هر چیز جزئیات لوکس را در بر می گیرد به خوبی در ظاهر این خودرو بازتاب یافته و به راحتی قابل مشاهده است.

نمای پشت پورشه ماکان

نمای جلو

در نمای جلوی خودروی پورشه ماکان شاهد وجود چراغ هایی با ظاهر اسپورت و برخورداری از گوشه های نرم و کم زاویه هستیم که تا حد امکان در بخش بالایی کاپوت این خودرو قرار گرفته است. برخلاف سایر خودروهای مشابه که می توان فاصلة کاملاً مشخصی را میان اجزای مرسوم چهرة آنها مشاهده کرد، بخش جلو پنجره و سپر جلو در این خودرو چندان از یکدیگر قابل تفکیک نیست و بیشتر به شکل یک کل در هم تنیده شده مشاهده می شود. خصلتی که بیش از همه در خودروهای سواری لوکس مشاهده می شود. در کنار این موضوع وجود خطوط حجم دهندة متعدد بر روی کاپوت این خودرو نیز بر گیرایی هر چه بیشتر نمای جلوی آن افزوده است.

نمای کنار

در نمای کناری خودروی پورشه ماکان وجود نوارهای تعبیه شده در کناره های قاب پنجره ها جلوه ای دوچندان به ظاهر این خودرو بخشیده است. نسخة پهن تر این نوار را می توان در بخش پایینی بدنه و نزدیک به رکاب خودرو مشاهده کرد. اندکی بالاتر از این بخش نوعی فرورفتگی در بدنة خودروی کراس اور کامپکت پورشه مشاهده می شود که در هر چه ورزیده جلوه دادن پیکر آن کاملاً مؤثر عمل کرده است. علاوه بر آن استفاده از رینگ های مناسب با اندازة بزرگ نیز نمای کناری خودروی ماکان را زیباتر از حالت عادی می نمایاند.
نمای عقب
در طراحی نمای عقب خودروی پورشه ماکان پیچیدگی قابل قبولی وجود دارد که بر خصلت های اسپورت این خودرو می افزاید. این موضوع بیش از هر چیز در چگونگی طراحی سپر عقب خودروی ماکان مشاهده می شود که در ترکیب با اجزای بالایی بدنة این خودرو حالتی لایه لایه را به وجود آورده است. چراغ های عقب این خودرو نیز مانند چراغ های جلوی آن از حالت اسپورت برخوردار بوده و به شکل نسبتاً باریکی طراحی شده است. در مجموع می توان طراحی هر سه نمای خارجی این خودرو را کاملاً گیرا و جذاب توصیف کرد.

نمای داخلی

ویژگی های مختص به خودروهای لوکس را مانند نمای خارجی خودروی پورشه ماکان می توان در نمای داخلی این خودرو نیز مشاهده کرد. نوع طراحی فضای کابین این خودروی کراس اور کامپکت از حالت بسیار شیک و چشم نوازی بهره می برد و کاملاً گیرا جلوه می کند. این موضوع در تمامی اجزای فضای داخلی این محصول از جمله بخش های مختلف داشبورد آن به چشم می خورد. علاوه بر آن کیفیت مواد به کار رفته در طراحی بخش های مختلف کابین این خودرو نیز در حد بسیار بالایی قرار دارد و به هیچ وجه قابل قیاس با محصولات ارزان قیمت موجود در بازار نیست.
البته در این زمینه خودروی ماکان یکی از کم ادعاترین محصولات پورشه به شمار می رود و شکل برجسته تر این خصوصیات مثبت ظاهری را می توان در سایر محصولات این شرکت خودروسازی آلمانی مشاهده کرد. به هر حال نوع طراحی نمای داخلی و خارجی خودروی ماکان دقیقاً همان چیزی است که از محصولات پورشه انتظار می رود.

نمای داخلی پورشه ماکان

قیمت خودروی پورشه ماکان

قیمت نسخة پایه خودروی پورشه ماکان در بازارهای جهانی حول و حوش رقم 55 هزار دلار قرار دارد. با این حال در صورت آن که آپشن های اضافه روی این خودرو نصب شود قیمت آن به 100 هزار دلار افزایش می یابد. در ایران نیز کم و بیش چنین شرایطی حاکم است و نسخه هایی از این خودرو که از آپشن های بیشتری برخوردار هستند با قیمت بالاتری نسبت به نسخه های عادی به فروش می رسند.


در حال حاضر یعنی در هفتة اول اسفندماه سال 1400 نسخه های صفر کیلومتر و کار نکردة موجود از خودروی ماکان در ایران با توجه به کم و کیف آپشن هایشان از قیمتی در محدودة 8.100 میلیارد تومان تا 9 میلیارد تومان برخوردار هستند. بر این اساس می توان گفت که مشتریان این خودروی لوکس و اسپورت را تنها یک قشر محدود و خاص تشکیل می دهند و امکان خرید آن برای هر قشری از جامعه ممکن نیست در این راستا مجموعه کافه رنت با بیش از یک دهه فعالیت بهترین خودروهای روز دنیا را تهیه کرده تا آرزوی رسیدن به رؤیای داشتن این خودرو زیبا را برای دوست دارانش ممکن سازد، برای اطلاع از چگونگی اجاره این خودرو لوکس به سایت کافه رنت مراجعه کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 45 + 18
02149934