مسجد جامع بردستان

مسجد جامع بردستان
مسجد جامع بردستان یکی از بناهای شگفت انگیزی است که قدمت بسیار زیادی دارد. نوع سازوکار این مسجد به گونه ای است که همه ساله توجه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب خواهد نمود. این پدیده خارق العاده در استان بوشهر شهرستان دیر و در منطقه بردستان واقع شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با مسجد جامع بردستان و سفر به این منطقه دیدنی بیشتر آشنا شوید.

مسجد جامع بردستان کجاست

یکی از استان هایی که تأثیر به سزایی در ادوار مختلف تاریخ ایران داشته، استان بوشهر است. این استان که در ابتدا به دست اردشیر ساسانی به وجود آمد با نام رام اردشیر به مردم معرفی شد. حضور اولین کشتی جنگی در دوره نادرشاه، گوردخمه هایی که قرن ها از عمرشان می گذرد و کاخ های زمستانی هخامنشیان از یک چیز خبر می دهد و آن هم تاریخ پربار استان بوشهر است.
یکی از اماکن و آثار تاریخی حائز اهمیت و شگفت انگیز بوشهر مسجد جامع بردستان بوده که به زبان محلی بردستون گفته می شود و نام آن در فهرست آثار ملی ایران قید شده است. این بنای تاریخی در استان بوشهر، منطقه بردستان و محله سادات واقع شده است و معماری حیرت آور آن همواره توجه گردشگران را به خود جلب خواهد نمود.

تاریخچه مسجد جامع بردستان

نمایی از مسجد جامع بردستان

تاریخ دانان و کارشناسان آثار باستانی می گویند برای اولین بار شخصی به نام (عمر بن عبدالعزیز) این بنای تاریخی را ساخته است. وجود نوشته ای در داخل یکی از حجره های مسجد بیانگر این موضوع است که سال 825 هجری این سازه مرمت و بازسازی شده و احتمالاً مسجد در قرن های اولیه اسلامی بنا گشته است. در کنار مسجد و قبور فعلی موجود، آثاری از قبرهایی که متعلق به گذشته دور تاریخی هستند نیز به چشم می خورد که بر سنگ شان خط کوفی و خط های متعلق به دوران های مختلف وجود دارد.

معماری مسجد جامع بردستان

این مسجد مستطیل شکل دارای یک ورودی کوچک، محراب، دو اتاق جانبی و شبستان بسیار بزرگ است. ساختمان مسجد به صورت مربع، مستطیل بوده و شبستانی بسیار وسیع دارد و ورودی این بنا خیلی بزرگ نمی باشد. روی شبستان این مسجد مانند اکثر آثار واقع در جنوب کشور یک بادگیر تعبیه شده که باعث خنک کردن فضای مسجد می شود. مساحت شبستان این مسجد نیز به 750 مترمربع می رسد و نمای بیرونی آن به صورت چلیپایی (صلیبی) است. مسجد جامع بردستان جای خود را در سال 1377 در میان آثار ملی ایرانی تثبیت کرد و در سردر آن کتیبه ای وجود دارد که روی آن این مطلب نقش بسته است:
قا الله انما یعمرالله و من آمن بالله والیوم الاخر و اقام الصلوه و آتی الزکوه و لم یخشی الله وفق بتجدید عمارت هذا لمسجد المبارک الصحاب الاعظم حاجی فخرالدین ابوبکر شاه فی سته الثنین و خمسین و ثما.

حال و هوای مسجد جامع بردستان

نمای بیرون از مسجد جامع بردستان
مسجد بردستان در عین سادگی و متفاوت بودن در معماری به کاررفته در ساخت، احساس آرامش و راحتی خیال را به مسافران و گردشگران عزیز منتقل می کند. برای ورود به این مسجد باید از سمت شرق وارد شد. شبستان ورودی و دو اتاق جانبی از قسمت های دیگر این مسجد بوده که هنگام ورود با آن ها برخورد خواهید کرد. در بخش ورودی مسجد دو عدد سکوی سنگی ساخته شده است و در بین سقف شبستان نیز رد پایی از کلاف کشی با تیرآهن و چوب مشاهده می شود.
اکثر چوب های استفاده شده در سقف از چوب درخت کنار و گز هستند. مقابل محلی که امام جماعت نماز به جا می آورد، گنبد گچی کوچکی ساخته شده که با اتاقک هایی تزیینی و ستون گچ بری شده است. این غرفه ها به گونه ای ساخته و پرداخته شده اند که اگر به سقف نگاه بیندازید به صورت وارونه آن را می بینید . هم قرین سادگی و قدمت مسجد بردستان سبب شده این بنا درمیان جاهای دیدنی استان بوشهر، جزو گزینه های بسیار شاخص به شمار آید که هر گردشگر و یا بازدیدکننده ای را به تماشای خود مشتاق می کند.

مسجدی بی حیاط در مجاورت قبرستانی مرموز

این مسجد حیاط ندارد. محلی که امام جماعت در آن نماز به جا می آورد در طرف غرب بناشده و همانند همه مساجد موجود جایگاه پایین تری نسبت به نمازگزاران دارد. قبرستانی که در مجاورت مسجد جامع بردستان قرار دارد نیز علاقه خیلی از باستان شناسان را به خود جلب کرده است؛ دلیل این علاقه این است که روی قبرها خط های عربی و کوفی نوشته شده که احتمالاً نشانه تاریخی بسیار مهمی خواهند بود. پیشنهاد می کنیم حتماً از این قبرستان عجیب دیدن فرمایید.

نتیجه گیری


مسجد جامع بردستان یکی از بناهای تاریخی بردستان بوده که خود بردستان نیز از توابع دَیِر در استان بوشهر است. این مسجد ساختمانی به صورت مربع، مستطیل و شبستانی بسیار وسیع دارد و ورودی این بنا خیلی بزرگ نمی باشد. در کنار دیدن از این مسجد، نقاط جذاب گردشگری دیگری هم در این مجاورت این منقطه وجود دارد که حتما بازدید از آنان را به شما توصیه می نماییم. درصورتی که برای انجام سفر خود قصد اجاره خودرو و بهره مندی از مزایای آن را دارید، حتما از خودروهای اجاره ای کافه رنت استفاده نمایید. کافه رنت یکی از مراجع قابل اعتماد برای اجاره خودرو بوده و برای کسب اطلاع بیشتر از سایر امکانات این مجموعه، می توان به سایت آن مراجعه نمود.

دیدگاه شما

فرمول: 31 - 6
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934