آتشکده آذرفرنبغ (آتشکده کاریان) کجاست؟

آتشکده آذرفرنبغ (آتشکده کاریان) کجاست

آتشکده یا آتش ‎گاه، از مهم ترین مکان های مذهبی زرتشتیان است که در آن، نیایش های دینی خاصی صورت می گیرد. از جمله این نیایش ها می توان به خواندن کتاب های مقدسی مثل اوستا و گاتها اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از بزرگ ترین آتشکده های استان فارس به نام آتشکده آذرفرنبغ یا کاریان، آشنا کنیم.

آتشکده آذرفرنبغ؛ بزرگ ترین آتشکده ایرانیان در زمان ساسانیان

آتشکده آذرفرنبغ

اگر بخواهیم سه تا از بزرگ ترین آتشکده ها در زمان ساسانیان را به شما معرفی کنیم، قطعا یکی از آن ها آتشکده آذرفرنبغ است. این آتشکده به قدری ارج و قرب داشته است که پادشاهان ساسانی از جمله انوشیروان، فیروز و اردشیربابکان بدون کاروان و اسب، با پای پیاده به زیارت این آتشکده بزرگ می رفتند و مراسم های دیدنی را برگذار می کردند.
شکل اصلی این آتشکده، به صورت ذوزنقه بوده است. طول ضلع های جلویی آن نیز 7 متر است که 5 متر عرض دارند و به نوبه خود، از بناهای غول پیکر زمان ساسانیان به شمار می رفت. مصالحی که در ساخت این آتشکده به کار رفته است، عمدتا آجر و گل است و به همین دلیل، با گذشت زمان و مرمت نشدن، بخش های زیادی از آن تخریب شده است.

آتش های سه گانه زرتشتی!

اگر بخواهیم درجه اهمیت این آتشکده را در یک جمله برای شما توضیح دهیم باید بگوییم که یکی از مهم ترین آتش های سه گانه زرتشتیان در این آتشکده می سوخته است. پس از مدتی با حمله تازیان، برای این که آتش مقدس این آتشکده در امان بماند، به عقدای یزد منتقل شد و تا حدود 700 سال در آن جا نگه داری شد. در سال 1318 هجری شمسی، این آتش مقدس به آتشکده یزد منتقل شد و تا به امروز در آن جا نگه داری می شود.
در زمان ساسانیان، این آتشکده بزرگ و زمین های اطراف آن، محلی برای حکم رانی رم کاریان بود. رم کاریان یک ایل بزرگ و بااصالت از پاسارگادی های هخامنش بودند که کمک های شایانی به اردشیر بابکان در به قدرت رسیدنش کردند؛ به همین خاطر، مورد توجه ویژه اردشیر بابکان گرفته بودند. آتشکده آذرفرنبغ نیز به نشانه سپاس از محبت و تلاش آن ها، در مرکز حکومتشان به دستور اردشیر بابکان بنا شد.

رم کاریان؛ مانعی برای فتح!

در زمان ساسانیان، هنگامی که اعراب به خاک ایران یورش آورده و در حال چپاول و غارت بودند، رم کاریان از شهرشان در برابر اعراب محافظت کردند. این حفاظت بیشتر برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آتشکده آذرفرنبغ انجام شد. در نهایت اعراب پس از چهار بار محاصره شهر، رم کاریان را شکست دادند و بخش های از این آتشکده مقدس را تخریب کردند.

محل آتشکده آذرفرنبغ

آتشکده کاریان

آتشکده آذرفرنبغ که به عنوان آتشکده کاریان نیز معروف است، در روستای کاریان از توابع جویم استان فارس واقع شده است. سال ها قبل پس از ساخته شدن کاخ اردشیربابکان، باید به دستور این پادشاه، آتشی مقدس در آن افروخته می شد. این آتش را از آتشکده آذرفرنبغ گرفتند و در این کاخ قرار دادند و از آن به بعد، کاخ اردشیر به آتشکده کاریان معروف شد.
در صورتی که برای سفر به استان فارس رفتید، بازدید از آتشکده کاریان را به هیچ وجه فراموش نکنید.

آرامش در سفر با کافه رنت

همواره داشتن یک ماشین مناسب و قدرت مند در هنگام یک سفر تابستانی، سفر را برای اعضای خانواده شیرین و دل چسپ می کند. کافه رنت یکی از شرکت های بزرگ اجاره خودرو است که می توانید انواع خودروها را با قیمتی مناسب از آن اجاره کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران این شرکت تماس بگیرید.

دیدگاه شما

فرمول: 34 + 21
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934