مسیرهای سفر به شمال از تهران

مسیرهای سفر به شمال از تهران

سفر به شمال از تهران به یک عادت برای پایتخت نشینان تبدیل شده است. با شنیدن اینکه چند روز آخر هفته تعطیل است، اهالی تهران باروبنه سفر می بندند تا به خوش آب و هواترین شهرهای کشور سفر کنند. برای بسیاری از مسافران، مسیر سفر از تهران به شمال خود به تنهایی بخشی از مهمترین لذت های رسیدن به مقصد است.
دشت های سرسبز، جنگل های سر به فلک کشیده، آسمان ابری و خانه های روستایی برای مردم تهران که در دود و دم شهر گرفتار شده اند، حکم آزادی را دارد؛ اما برای رفتن به شمال ایران، بهتر است از کدام مسیر راهی جاده شویم؟ برای پاسخ با کافه رنت همراه باشید.

مسیر اول: جاده هراز

جاده هراز

جاده هراز یکی از شناخته شده ترین مسیرها برای رسیدن از پایتخت به شمال کشور است. در تمام پیچ ها و مسیرهای دیدنی دره رودخانه هراز که در طول راه می توان آن را دید، لذت سفر در جاده هراز با هیچ جاده دیگری قابل مقایسه نیست. درحقیقت، هراز مسیر اصلی ارتباطی تهران با شهرهای شمالی کشور است.


جاده ای که امروزه به نام هراز شناخته می شود در سال 1342 به بهره برداری رسید و تکمیل آن 23 سال به طول انجامید. این جاده که به «جاده 77» نیز معروف است از رودخانه هراز می گذرد و دو شهر بومهن و رودهن را از جاده فیروزکوه جدا می کند. جاده هراز از رودخانه های آبعلی، امامزاده هاشم، پلور، ابوسک، رینه و لاریجان عبور می کند و در نهایت به شهر آمل می پیوندد.

نقشه راه تهران به شمال

هراز به دلیل شگفتی های طبیعی مانند کوه دماوند، رودخانه هراز، دره هراز، جاده هراز، چشمه های آبگرم لاریجان، دماوند و پیست اسکی آبعلی بسیار قابل توجه است. جاده هراز نزدیک ترین جاده به کوه دماوند، بلندترین قله ایران و خاورمیانه است. سد لار و پارک ملی لار که کوه دماوند در داخل آن قرار دارد، از جاده هراز به راحتی قابل دسترسی هستند.


• طول جاده هراز: 194 کیلومتر
• مدت زمان سفر: 3 ساعت 19 دقیقه
• میزان خطر: خطر ریزش سنگ و بهمن
• جهت مسیر: شرق تهران به استان مازندران
• مسیریابی: از بزرگراه بسیج به سمت آبعلی

مسیر دوم: جاده چالوس

جاده چالوس

دومین مسیر محبوب سفر به شمال از تهران، جاده چالوس است. این جاده که به «جاده کندوان» یا «جاده 59» نیز معروف است، در لیست 20 جاده دیدنی جهان قرار دارد. میلیون ها مسافر در طول سال این مسیر را به سمت شمال ایران طی می کنند تا از مناظر دیدنی آن لذت بسیار ببرند. این جاده که از پرترددترین جاده های ایران محسوب می شود، حدود یک قرن پیش در زمان قاجاریه احداث شد.
جاده چالوس در کنار دره های زیبایی که هر فصل زیبایی خاص خود را نمایان می کند، خود به تنهایی مقصدی برای سفر است. سد کرج که در کنار این جاده قرار دارد، یکی از منابع اصلی آبی پایتخت و یکی از محبوب ترین تفرجگاه های مسافران چالوس است. بعد از سد به جاذبه های تاریخی چالوس می رسیم. روستاهای قدیم (شهرستانک)، قلعه ها (صلصال)، کاخ های تاریخی، آبشارها (نوجان) و چشمه ها، دیدنی های این جاده زیبا هستند.

نقشه راه جاده چالوس
جاده چالوس معمولاً در تمام سال باز است اما در ماه های زمستان به دلیل عدم دسترسی بسته می شود. در زمستان، ریزش بهمن و بارش برف سنگین گاهی اوقات می تواند برخی از بخش های جاده را مسدود کند و به دلیل یخ زدگی مکرر، جاده می تواند بسیار خطرناک باشد. طراحی پر پیچ و خم جاده نیاز به احتیاط و رانندگی توأم با آرامش و دقت دارد، اما زیبایی های این جاده آنقدر زیاد است که به این مسیر و پرپیچ و خم می ارزد. اگر به رانندگی در جاده های زیبا علاقه مندید، به شما مطلب زیباترین جاده های ایران برای سفر با ماشین شخصی را پیشنهاد می کنیم.


• طول جاده چالوس: 152 کیلومتر
• مدت زمان سفر: 2 ساعت 55 دقیقه
• میزان خطر: پرپیچ و خم بودن جاده و خطر تصادف
• جهت مسیر: غرب تهران به استان گیلان
• مسیریابی: بزرگراه تهران – کرج و مسیر جاد چالوس

مسیر سوم: جاده فیروزکوه

جاده فیروزکوه

جاده فیروزکوه یا «جاده 79» تهران را به استان مازندران وصل می کند. جاده فیروزکوه و جاده سوادکوه از تهران به قائم شهر و سپس شهر ساری امتداد پیدا کرده است. طبیعت بی مانند این جاده از شهر فیروزکوه شروع می شود که در دل خود سرشار از چشم اندازهای طبیعی و آثار تاریخی است.
جاده فیروزکوه دارای چهار غار تماشایی و منحصر به فرد به نام های غار رودافشان، غار بورنیک، غار اسپهبد خورشید و غار زنگیان است. از مناطق طبیعی و تاریخی معروف جاده فیروزکوه می توان به آبشار و پل ورسک، آبشار سله بن، جنگل ارفع ده و چشمه پراو، دریاچه شورمست، آلاشت، آبشار ولیلا، برج لاجیم، آبشار گزو، پارک جنگلی جوارم و تنگه واشی است.

نقشه راه جاده فیروزکوه

جاده فیروزکوه تقریباً حدود 25 درصد از مسیرهای سفر به شمال از تهران را شامل می شود. این جاده بعد از جاده هراز و چالوس، پرترددترین جاده هایی است که تهران را به شمال کشور وصل می کند. به همین دلیل، جاد فیروزکوه از نظر امنیت بهتر از دو جاده دیگر است. با این حال، نباید گول سه بانده بودن این جاده را بخورید زیرا در طول سال خودروهای سنگین از این مسیر عبور می کنند و در فصول سرما با توجه به افزایش بارش برف و باران، سطح جاده لغزندگی پیدا می کند و در مواقعی موجب ریزش کوه در سطح جاده می شود. اگر در فصل های پربارش به خصوص پاییز و زمستان قصد رانندگی در جاده هراز و یا هرجاده ی دیگری را دارید، مقاله نکات مهم رانندگی در جاده های لغزنده را حتما مطالعه فرمایید.


• طول جاده هراز: 255 کیلومتر
• مدت زمان سفر: 3 ساعت 45 دقیقه
• میزان خطر: وجود خودروهای سنگین
• جهت مسیر: شرق تهران به استان مازندران
• مسیریابی: بزرگراه بسیج به سمت آبعلی و دماوند و سپس کمربندی فیروزکوه

مسیر چهارم: جاده قزوین - رشت

جاده قزوین به رشت

جاده قزوین به رشت را باید امن ترین جاده سفر از تهران به شمال دانست. در این جاده هیچ خودروی سنگین اجازه ورود ندارند و جاده در بیشتر زمان های سال، خلوت و روان است. این جاده به اندازه سه جاده ای که بالا معرفی کردیم، خیلی زیبا نیست اما زمانی که از قزوین جدا شده و وارد استان گیلان می شوید، جاده بی نهایت زیبا خواهد شد.
از جاذبه های دیدنی جاده قزوین به رشت می توان به اثر تاریخی سردر عالی قاپو، قلعه لمبسر، آرامگاه حمدالله مستوفی، شهرستان زیبای رودبار، پل تاریخی و زیبای لوشان، رودهای بزرگی مثل ازگین، سفید آب و اوان و موارد دیگر اشاره کرد. در نزدیکی به استان گیلان می توانید از مغازه های حومه شهر، سوغاتی های مختلفی خریداری کنید.


• طول جاده قزوین به رشت: 326 کیلومتر
• مدت زمان سفر: 3 ساعت 55 دقیقه
• میزان خطر: بسیار کم
• جهت مسیر: غرب تهران به استان گیلان
• مسیریابی: بزرگراه تهران به کرج و قزوین به رشت

مسیر پنجم: آزادراه تهران - شمال

آزادراه تهران به شمال

آزادراه تهران - شمال کوتاه ترین مسیر سفر به شمال از تهران است. پایتخت نشینان اکنون می توانند با طی مسافت کمتر، در کوتاه ترین زمان به استان گیلان برسند. این جاده با نزدیک به 24 سال از زمان کلنگ زنی، روزهای پایانی خود را سپری می کند. آزادراه تهران - شمال در موازات جاده چالوس قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است. از مناطق دیدنی آزادراه تهران - شمال می توان به دریاچه ولشت و روستای کندلوس اشاره کرد.
مسیر آزادراه از تقاطع غیرهمسطح با بزرگراه شهید همت و بزرگراه آزادگان آغاز می شود. سپس جاده در مسیر دره کن و با گذشتن از حاشیه روستای سولقان، از منطقه کوهستانی توچال عبور می کند و به منطقه دو آب شهرستانک می رسد. سپس به یک تقاطع غیر همسطح دیگر به نام کمربندی تنکابن - چالوس متصل می شود.


• طول جاده آزادراه تهران - شمال: 133 کیلومتر
• مدت زمان سفر: 2 ساعت 49 دقیقه
• میزان خطر: بسیار کم
• جهت مسیر: غرب تهران به استان گیلان
• مسیریابی: همت غرب، آزادراه تهران – شمال

کلام آخر

سفر به شما از تهران با پنج مسیری که در بالا آورده شده است، امکان پذیر است؛ اما استفاده از هر یک از این مسیرها به ترجیحات مسافران بستگی دارد. برخی از مسافران از زیبایی جاده لذت می برند و برخی دیگر امنیت برایشان در اولویت است. از نظر زیبایی، به ترتیب جاده های هراز، چالوس، فیروزکوه، آزادراه تهران – شمال و جاده قزوین – رشت قرار دارند. از نظر امنیت نیز آزادراه تهران – شمال و جاده قزوین – رشت امنیت بیشتری دارند. برای بررسی مسافت و زمان سفر باید مبدأ و مقصد خود را مشخص کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 39 - 23
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934