جنگل الیمستان کجاست؟

جنگل الیمستان کجاست

"جنگل الیمستان"، در دل استان مازندران، یکی از زیباترین و بکرترین جنگل های شمال کشور بوده که به طلای سبز ایران معروف شده است. در زبان محلی، به این مکان، «علیمستان» یا «الیمستون» می گویند.

وجود رودها و چشمه های متعدد، دشت های پهناور، لمس دلپذیر مه غلیظ در ارتفاعات این جنگل، از دلایلی است که باعث شده تا به قطب گردشگری برای علاقه مندان به سیر و سفر در طبیعت تبدیل شود.

مناظر این نگین سبز شهرستان آمل، در فصل بهار و پاییز بسیار دیدنی و شگفت انگیز است. اگر شما نیز علاقه مند به گردش در طبیعت استان زیبا و سرسبز مازندران هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی یکی از بهترین جاذبه های خیره کننده آن بپردازیم.

در ضمن در صورتی که تمایل دارید با خودروی شخصی به شمال ایران سفر کنید اما خودروی مناسبی در اختیار ندارید، می توانید اقدام به اجاره ماشین از مجموعه کافه رنت کنید و از سفر در کنار همراهانتان، لذت ببرید.

معرفی جنگل الیمستان

معرفی جنگل الیمستان

روستای توریستی الیمستان، در استان مازندران و شهرستان آمل واقع شده است. آب و هوای بکر و ارتفاع این جنگل از سطح دریا باعث شده تا مه غلیظی در بیشتر روزهای سال آن را دربرگیرد؛ که از مهم ترین دلایل برای جذب توریست و گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود.

جنگل الیمستان، بخشی از جنگل های هیرکانی با قدمت 50 ساله است که به موجب آن، گونه های مختلف گیاهی را در آن می توان یافت. طبیعت زیبا و بکر این منطقه، وجود چشمه سارهای متعدد، رودهای خروشان، هوای بسیار تازه و مناظر وصف نشدنی این جنگل در اوایل بهار و پاییز بی نظیر است. البته نمی توان از زیبایی های فصل زمستان در آن چشم پوشی کرد.

"گیاه الیما"، یکی از شاخصه های اصلی پوشش گیاهی در این منطقه است؛ این گیاه که بیشتر در اردیبهشت ماه می روید، خواص دارویی و کاربردهای بسیاری دارد. به نظر می رسد که نام گذاری جنگل الیمستان به دلیل وجود این گیاه باشد.

طبیعت و پوشش گیاهی جنگل الیمستان

طبیعت و پوشش گیاهی جنگل الیمستان

جنگل الیمستان، پکیج کاملی از تمام زیبایی های طبیعی است که می توانید هنگام پیمایش در آن ببینید. در مسیر، با دشت ها و گلزارهایی روبه رو می شوید که اسب های زیبا در حال قدم زدن در آن هستند. جنگل های انبوه و در هم فرو رفته ای که ذره ای آفتاب، به درون آن ها نفوذ نمی کند.

در دره های آن، مه بسیار غلیظی وجود دارد، طوری که چیزی از فضای زیر آن پیدا نیست. بر فراز قله زیبای آن، دریای خزر و طبیعت اطراف کاملا نمایان است. آب و هوای این جنگل نیز مانند طبیعتش متنوع است؛ در بخشی هوا شرجی و مرطوب، در گوشه ای گرم و در جایی دیگر هوا سرد است و نسیمی خنک می وزد.

هر قسمت از جنگل الیمستان، زیبا و چشم نواز است و طبیعت منحصر به فرد خود را دارد. درختان میوه شامل ولیک، ازگیل، آلوچه جنگلی و ... به همراه درختان بلند قامت راش و بلوط، در این جنگل به چشم می خورد.

مکان های دیدنی جنگل الیمستان

این جنگل، تنها جاذبه دیدنی آمل نیست؛ چنانچه برای گشت و گذار فرصت داشته باشید، می توانید از پیاده روی در دره سیالیز و تماشای قله دماوند از ییلاقات نوا لذت ببرید. در مسیر نیز از کتیبه ناصری، زرشک کوه، آبشار شاهاندشت، روستای نوا و دژ نظامی تسخیرناپذیر ملک بهمن بازدید کنید.

در ادامه، به معرفی دیگر مکان های مشهور در مسیر این جنگل منحصربه فرد می پردازیم.

قله امامزاده قاسم الیمستان

قله امامزاده قاسم الیمستان

با گذر از جنگل و رسیدن به منطقه ای کوهستانی، پس از کوه پیمایی دو ساعته، به قله امامزاده قاسم می رسید. این قله، یکی دیگر از جاذبه های جنگل الیمستان است که زمستان ها، پوشیده از برف و در فصل بهار و تابستان کاملا سرسبز است. ارتفاع قله الیمستان، حدود 2510 متر است که برفراز آن می توانید دریای خزر و طبیعت جذاب اطراف آن را ببینید.

همچنین اگر قصد پیمایش از بخش شرقی این کوه را داشته باشید، در تمام مسیر قله دماوند را مشاهده خواهید کرد. قله الیمستان، از بهترین گزینه ها برای کوهنوردی در فصل زمستان محسوب می شود؛ ممکن است برای پیمایش بخشی از مسیر به خودروهای آفرودی نیاز باشد. بنابراین برای دسترسی به قله در این فصل، می توانید از میان بهترین خودروهای آفرودی برای اجاره یکی را انتخاب کرده و صعود خود را آسان تر کنید.

نقش پای رستم

نقش پای رستم

در نزدیک قله و در مسیر رسیدن به آن، دو گودال به عمق حدود 10 متر وجود دارد؛ که جای برخورد شهاب سنگ با این منطقه است.

اهالی این منطقه، افسانه ای شنیدنی درباره این گودال ها نقل می‎ کنند. آن ها می گویند این گودال ها، جای پای رستم بوده که روی زمین زانو زده و از آب دریا نوشیده است. منظره خیره کننده قله دماوند، جنگل الیمستان و دشت های سرسبز و پر از گل، بر فراز این قله مرتفع دیده می شود.

روستای لهاش

روستای لهاش

این روستای دیدنی، در مسیر رسیدن به جنگل الیمستان و در دل کوهستان واقع شده است. به همین دلیل، آب و هوای آن بسیار معتدل و مرطوب بوده و در فصل بهار مثال زدنی است. این روستا، پوشیده از مزراع سرسبز و دشت هایی است که چراگاه دام ها به شمار می رود.

اغلب اهالی این روستا، به دامداری، کشاورزی، تولید صنایع دستی و عده ای نیز به شال بافی مشغول هستند. در فصل بهار و زمستان، بر روی کوه های این روستا، زرشک می روید.

منطقه قلاردن

منطقه قلاردن

این دشت زیبا و پهناور، پوشیده از گل گاوزبان و زی زا است. از روستا الیمستان تا این دشت، حدود 2 ساعت راه است. در آن جا، بقایایی از یک قلعه قدیمی و گاوسرا وجود دارد؛ این گاوسرا، استراحتگاهی برای چوپانان محلی محسوب می شود. در یک کیلومتری از این گاوسرا، مرتعی سرسبز به نام «سجمون» وجود دارد.

چشمه سارهایی در این منطقه زیبا دیده می شود که روستاییان برای سیراب کردن گله هایشان از آن استفاده می کنند. در این دشت، همیشه گله هایی از دام ها و اسب دیده می شود که زیبایی طبیعتش را دوچندان کرده است.

مسیر دسترسی به جنگل الیمستان

مسیر دسترسی به جنگل الیمستان

برای دسترسی به این جنگل باید از مسیرهای فرعی واقع شده در جاده هراز عبور کنید. اگر از سمت تهران حرکت نموده اید، کیلومتر 140 جاده هراز و اگر از سمت آمل قصد سفر دارید کیلومتر 20 جاده هراز، به تابلویی که روی آن امامزاده لهاش نوشته شده است، برمی خورید.

وارد این جاده فرعی شده و مسیر را ادامه دهید تا به یک دو راهی برسید؛ مسیر را از فرعی سمت چپ به طول 7 کیلومتر ادامه دهید. پس از آن، به روستای لهاش رسیده که با طی کردن مسیر خاکی به طول 3 کیلومتر، به ایستگاه اول جنگل، یعنی امامزاده قاسم می رسید.

در ابتدای پیمایش، با جنگلی انبوه مواجه می شوید و پس از آن دشتی پهناور را خواهید دید؛ قله دماوند از این دشت کاملا پیداست. در ادامه، به جنگلی بزرگ تر و انبوه تر از ابتدای مسیر خواهید رسید و کم کم راه کوهستانی خواهد شد. پس از 2 ساعت پیاده روی، به قله امامزاده قاسم می رسید.

مسیر رسیدن به این جنگل، کوهستانی، با جاده های فرعی و پرپیچ و خم است. اگر در فصل پاییز و زمستان قصد پیمایش جنگل الیمستان را دارید، حتما وسایل ایمنی خودرو و لوازم شخصی ضروری را همراه داشته باشید.

کلام آخر

جنگل الیمستان، از جاذبه های طبیعی استان مازندران است؛ که به دلیل داشتن چشم اندازهای طبیعی بسیار، نظیر چشمه ها و دشت های پهناور، عکاسان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. این نگین سبز، در قلب استان مازندران واقع شده که برای دسترسی به این جنگل زیبا، لازم است از جاده ای باریک و پرپیچ و خم عبور نمایید.

اجاره خودروی مناسب برای جاده های کوهستانی می تواند لذت سفر را برای شما دو چندان کند. کافه رنت با ارائه بهترین خودروهای داخلی و خارجی، همراه شماست تا سفری راحت به این جنگل خوش آب و هوا داشته باشید.

دیدگاه شما

فرمول: 44 - 17
02149934