جنگل الیمستان کجاست؟

جنگل الیمستان کجاست

جنگل الیمستان در دل استان مازندران یکی از زیباترین و بکرترین جنگل های شمال کشوراست که به همین دلیل به طلای سبز ایران معروف شده است. وجود رودها و چشمه های متعدد و زیبا، دشت های پهناور، لمس دلپذیر مه غلیظ در ارتفاعات این جنگل در اغلب روزها باعث شده است که تدیل به یک قطب گردشگری برای علاقه مندان به سیر و سفر در طبیعت شود. این نگین سبز شهرستان آمل در فصل بهار و پاییز دیدنی و شگف انگیز است. اگر به گردش در طبیعت بکر مازندران علاقه مند هستید در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی جنگل الیمستان

جنگل الیمستان در استان مازندران و شهرستان آمل واقع شده است. به دلیل آب و هوای بکر و ارتفاع این جنگل باعث شده است تا مه غلیظی در بیشتر روزهای سال این جنگل را دربر بگیرد که از مهم ترین شاخصه های جنگل الیمستان برای جذب توریست و گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. طبیعت زیبا و بکر این منطقه، وجود چشمه سارهای متعدد، رودها، هوای بسیار تازه و وصف نشدنی ابن جنگل در اوایل بهار و پاییز بی نظیر است. البته نمی توان از زیبایی های فصل زمستان این جنگل چشم پوشید. در این جنگل گیاه الیما یکی از شاخصه های اصلی پوشش گیاهی است و به نظر می رسید که نام جنگل الیمستان نیز از این گیاه گرفته شده باشد.

جاهای دیدنی جنگل الیمستان

جاهای دیدنی جنگل الیمستان

جنگل الیمستان یک پکیج کامل از تمام زیبایی های طبیعی است که می خواهید ببینید. در مسیر با دشت ها و گلزارهایی که اسب هایی زیبا در حال قدم زدن در آن هستند مواجه می شوید. جنگل های انبو و در هم فرو رفته که ذره ای آفتاب هم به آن نمی تابد. دره هایی با مه غلیظ که چیزی از زمین پایین آن پیدا نیست. قله ای زیبا که بر فراز آن دریای خزر و طبیعت اطراف کاملا نمایان است. آب و هوای این جنگل نیز مانند طبیعتش متنوع است. در بخشی هوا شرجی و مرطوب، در گوشه ای هوا گرم و در جایی دیگر هوا سرد است و نسیم خنک می وزد. جای جای جنگل الیمستان زیبا و چشم نواز است و طبیعت منحصر به فرد خود را دارد. دره ی سیالیز، کتیبه ی ناصری، زرشک کوه، آبشار شاهاندشت، ییلاق نوا، روستای نوا و دژ نظامی تسخیرناپذیر ملک بهمن از جاهای دیدنی و جذاب جنگل الیمستان هستند. در ادامه برخی دیگر از مکان های زیبای این جنگل دیدنی که مشهور هستند را بررسی خواهیم کرد.

جاذبه های جنگل الیمستان

روستای لهاش: این روستای دیدنی در مسیر رسیدن به جنگل الیمستان قرار دارد که در دل کوهستان واقع شده است و آب و هوای آن بسیار بکر است و پوشیده از مزراع و دشت هایی مملو از دام ها است. آب و هوای معتدل این روستا در فصل بهار مثال زدنی است.

منطقه ی قلاردن: این دشت زیبا و پهناور پوشیده از گیاه گل گاو زبان و زی زا است. از روستا الیمستان تا این دشت حدود 2 ساعت فاصله است. چشمه سارهایی در این منطقه ی زیبا دیده می شود که روستاییان برای سیراب کردن گله هایشان از آن استفاده می کنند. در این دشت همیشه گله های از دام ها و اسب دیده می شود که زیبای طبیعتش را دوچندان کرده است.

نقش پای رستم: در نزدیک قله و در مسیر رسیدنبه آن دو گودال به عنق حدود 10 متر وجود دارد که جای برخورد شهاب سنگ بااین منطقه است. افسانه ای درباره ی این رد وجود دارد که می گویند این گودال جای پای رستم است که روی زمین زانو زده و از آب دریا نوشیده است. قله ی دماوند از این مکان به طور کامل دیده می شود و جلوه ای زیبا را به وجود آورده است.

قله ی امامزاده قاسم الیمستان: قله ی الیمستان یکی دیگر از جاذبه های جنگل الیمستان است ارتفاعی حدود 2510 متر دارد. این قله در زمستان پوشده از برف و در فصل بهار و تابستان کاملا سرسبز است. برفراز این قله می توانید دریای خزر و طبیعت اطراف را ببینید. همچنین اگر قصد پیمایش از مسیر شرقی این کوه را داشته باشید، در تمام مسیر قله ی دماوند را خواهید دید.

جنگل الیمستان کجاست

جنگل الیمستان کجاست

برای دسترسی به این جنگل باید از مسیرهای فرعی واقع شده در جاده ی هراز عبور کنید. اگر از سمت تهران حرکت نموده اید کیلومتر 140 جاده ی هراز و اگر از سمت آمل قصد سفر دارید کیلومتر 20 جاده ی هراز، به تابویی که روی آن امامزاده لهاش نوشته شده است برمی خورید. وارد این جاده ی فرعی شده و مسیر را ادامه می دهید تا به یک دو راهی برسید؛ مسیر را از فرعی سمت چپ به طول 7 کیلومتر ادامه می دهید. سپس به روستای لهاش می رسید که با طی نمودن مسیر خاکی به طول 3 کیلومتر به ایستگاه اول جنگل یعنی امامزاده قاسم می رسید. در ابتدای پیمایش با جنگلی انبوه مواجه می شوید و پس از دشتی پهناور را خواهید دید که قله ی دماوند از این دشت کاملا پیداست. در ادامه ی مسیر به جنگلی بزرگ تر و انبوه تر از ابتدای مسیر خواهید رسید و در ادامه راه کوهستانی خواهد شد. پس از 2 ساعت پیاده روی به قله ی امام زاده قاسم می رسید.

مسیر رسیدن به این جنگل، کوهستانی و با جاده های فرعی و پرپیچ و خم است. اگر در فصل پاییز و زمستان قصد پیمایش جنگل الیمستان را دارید حتما وسایل ایمنی خودرو و لوازم شخصی ضروری را همراه داشته باشید.

کلام آخر

کلام آخر

جنگل الیمستان از جاذبه های طبیعی استان مازندران است که به دلیل داشتن چشم اندازهای طبیعی بسیار نظیر چشمه ها و دشت های پهناور عکاسان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. این نگین سبز در قلب استان مازندران است و برای دسترسی به این جنگل زیبا باید از یک جاده ی باریک و پرپیچ و خم عبور نمایید. یک خودروی مناسب برای جاده های کوهستانی می تواند لذت سفر را برای شما دو چندان کند. کافه رنت با ارائه ی بهترین خودروهای خارجی مناسب برای این جاده های کوهستانی همراه شماست تا سفری راحت به این جنگل خوش آب و هوا داشته باشید.

دیدگاه شما

فرمول: 38 + 2
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934