سفر به بندر انزلی

شمال کشور به خاطر وجود رشته کوه های بلند البرز که اغلب، ابرهای بارانی را در بخش درونی خود حبس می کند، طبیعتی خارق العاده را در شهرهای این قسمت از کشور ایران به وجود آورده است. یکی از شهرهای مشهور شمال کشور بندر انزلی است که طبق گفته اهالی تا قبل از سال 57، بندر پهلوی نام داشت . بندر انزلی به لحاظ اقتصادی، ورزش و گردشگری از قطب های مهم ایران بوده و در واقع مرکز شهرستان انزلی به شمار می رود.
بندر انزلی در کارایی اصلی خود یعنی بارگیری و تخلیه کالا یسیار موفق بوده و در سال 98، نهمین بندر مهم ایران اعلام شده است. تراکم جمعیتی شهرستان بندر انزلی نسبتا بالا است و بعد از مرکز استان گیلان یعنی رشت، قرار می گیرد.

• پربارش ترین شهر ایران

طبق آمار پایش های اقلیمی، این شهر، پر باران ترین شهر ایران است. طبیعتاً شهری با اقلیم بارانی، شهری مرطوب است و احتمالا هوای شرجی آن کمی شرایط تنفسی را برای افراد دارای مشکلات تنفسی سخت کند. بر اساس آمار منتشر شده در این شهر به طور سالانه و میانگین، در حدود 1448 میلی متر بارش مشاهده می شود. از سال 71 تا 97 به لحاظ جغرافیایی، بارانی بودن این منطقه و رطوبت آن در نوسان بوده و حالت ثابتی نداشته است. این در حالی است که دو سال قبل این شهر توانست رکورد بیشترین بارش را در سال، از آن خود کند.

• موقعیت جغرافیایی بندر انزلی

انزلی در غرب استان گیلان واقع شده است و توسط تالاب بین المللی این منطقه و کرانه های خزر، شبه جزیره هایی را تشکیل داده است که با یک پل به هم وصل هستند. نام این مکان تفریحی و گردشگری به سبب سوابق تاریخی، شهرت پیدا کرده است. وجود بندرهایی برای انتقال و تحویل بار از طریق دریا برای این منطقه منجر شده است همواره توسط تجار و بازرگانان داخلی و خارجی مورد توجه قرار بگیرد. نزدیکی اهالی این منطقه به بندرها سبب شد تا مردم این منطقه بیش از سایر مناطق، با فرهنگ های غربی آشنایی پیدا کنند.
"قسمت نوار ساحلی بندر انزلی در حدود 24 کیلومتر است."

• کشاورزی در بندر انزلی

زمستان های معتدل و تابستان های مرطوب و گرم از ویژگی های اقلیمی این منطقه است . کشاورزی و کشت شالی های برنج و چای در این منطقه به دلیل اقلیم مناسب آن به وجود آمده که در حال حاضر بسیاری از افراد به همین شغل، مشغول هستند. نرخ تولید برنج در بندر انزلی به قدری بالاست که می تواند برنج بسیاری از استان های ایران را تامین کند.

صنایع دستی بندر انزلی

• فرهنگ بندر انزلی

ارامنه و اروپایی هایی که از جنگ های جهانی اول و دوم به سمت این بندرها فرار می کردند، دستاوردهای فرهنگ خود را برای اهالی این منطقه به ارمغان آوردند. اهالی بومی انزلی مانند سایر مردمان ساکن کشور ایران از ویژگی مهمان نوازی برخوردار هستند. همان گونه که گفته شد مردم انزلی به مشاغلی مانند ماهیگیری، کشاورزی، برنج کاری، صنایع دستی و ارائه کارهای خدماتی مشغول هستند. استفاده از لباس های محلی و موزیک محلی خاص این منطقه منجر به ایجاد آداب ورسوم و جشن های متعدد در این شهرستان گردیده است.

• جاذبه های طبیعی بندر انزلی

وقتی از طبیعت شهرستان انزلی حرف می‎زنیم، بایستی انتظار جاذبه های طبیعی و چشم نوازی را داشت. این پیش فرض به واسطه نزدیکی به دریا، بارش زیاد و قرار گرفتن در نزدیکی البرز به وجود می آید.

1. تالاب انزلی و نیلوفرهای آبی

مهم ترین جاذبه طبیعی این منطقه به نام تالاب انزلی شهرت دارد که به ثبت جهانی نیز رسیده است و یکی از شاهکارهای اکوسیستمی به شمار می رود. پرندگان مهاجر در کوچ های خود به این تالاب سفر می کنند که باعث می شود فرصت خوبی برای مطالعه دانشمندان در مورد آن ها فراهم شود. گیاهانی که در مجموعه طبیعی تالاب انزلی زیست می کنند، نیلوفرهای آبی هستند . وجه تسمیه بندر انزلی این مورد است که از یک به طرف به خشکی و از طرف دیگر به آب ختم می شود.

تالاب انزلی و نیلوفرهای آبی

2. جنگل های بارانی

این بندر به لحاظ اقلیمی از یک سمت به دریای خزر و از سمت دیگر به جنگل های بارانی و خشکی سواحل ختم می شود. بعد از تالاب انزلی می توان گفت که خود حریم بندر و اسکله این منطقه، از جاذبه های طبیعی این شهرستان به شمار می رود. اگر در تعطیلات بهاری به این شهر سفر می کنید زمانی که به بستر اصلی شهر می رسید عطرگل ها، شکوفه های بهاری و پاکیزگی هوا، آرامش و انگیزه بسیار شورانگیزی را به شما القا می کند. استفاده از هوای پاک و لذت بردن از مناظر برای برخی از افراد تا جایی اهمیت دارد که به طور مرتب هفته ای یک بار به دامان طبیعت رفته و با آن دیدار می کنند.
طبیعت انزلی و به طور کلی سهم اکوسیستم این منطقه از باران بسیار بوده و به همین علت اراضی این شهرستان مرطوب هستند. این مورد سبب می شود تا امر حمل ونقل اندکی با مشکل روبه رو شود و نیاز به ماشین های آفرود برای سفر به شهر زیبا بیشتر از قبل احساس شود. برای اجاره روزانه و یا ساعتی این ماشین های طبیعت گرد، می توانید به سایت کافه رنت مراجعه نموده و از تمامی قیمت ها و شرایط و ضوابط اجاره ی خودرو متناسب خود باخبر شوید. حتی اگر بیش تر قصد گردش در شهر و بندر را دارید، از ماشین های شخصی و لوکس نیز می توانید بهره ببرید.

3. پارک های جنگلی بندر انزلی

در پارک های جنگلی بندر انزلی نیمکت ها و آلاچیق هایی برای آسایش بازدیدکنندگان تعبیه شده است. زمین های بازی کوچکی که برای بازی کودکان ساخته شده نیز، این مجموعه را کامل می کند. نمایشگاه های صنایع دستی این منطقه در قسمت ورودی پارک جنگلی قرار داشته و حاوی شیرینی ها، غذاها، صنایع دستی و سوغاتی های بسیاری است تا بازدیدکنندگان، بتوانند محصولات موردنیاز خود را تهیه کرده و به عنوان هدیه به نزدیکان خود، یادگاری دهند.

4. آکواریوم فانتستیک

یکی از جاذبه های گردشگری مرتبط با طبیعت اما در واقع یک اکوسیستم مصنوعی، آکواریوم فانتستیک است که در مجموعه گردشی و تفریحی این شهر قرار گرفته است. چنانچه هر فرد بخواهد از زیست محیط آبزیان دیدن کند یا در مورد آن ها مطالعه کند یا فقط برای گذران اوقات فراغت از آن استفاده کند، این آکواریوم انتخاب مناسبی به نظر می رسد. فناوری و تکنولوژی که در این آکواریوم به کاررفته به همراه تجهیزات آن مانند شیشه ها که ضخامت 18 سانتی و طول 443 متری دارند، از ترکیه وارد شده اند. تنوع جانوری این آکواریوم شامل کوسه ماهی، ماهی های تزئیناتی، و انواع خزندگان خارق العاده دریایی است که همگی در روزهای خاصی از هفته مورد بازدید عموم قرار می گیرند.

آکواریوم انزلی

• آثار تاریخی بندر انزلی

انزلی علاوه بر جاذبه های طبیعی از تاریخ و قدمت مهمی برخوردار است و از این لحاظ می تواند یک مقصد عالی برای سفری 3 الی 4 روزه باشد.

1) برج ساعت

اولین سازه ای که ممکن است یک تور لیدر در شهر انزلی به معرفی آن بپردازد ، مناره انزلی یا همان برج ساعت این شهر است. این برج در واقع کاربرد نگهبانی و دید در شب داشته که در سال 1815 و در زمان قاجار ساخته شده است. ارتفاع منارهای این برج 28 متر بوده و تا بالکن ساعت، 20 متر ارتفاع تخمین زده می شود.

2) پل غازیان و پل انزلی

جاذبه تاریخی بعدی پل غازیان و پل انزلی است که هر دو در مدت یک سال و 6 ماه و با بتن ساخته شدند و توانستند تردد را میان شهرهای تهران، قزوین و رشت آسان تر کنند. قبل از ساخت این پل مردم مجبور بودند برای عبور کردن از آبراهه، از قایق استفاده کنند. دوره قاجار به لحاظ ساخت معماری های مهم برای انزلی اهمیت فراوانی دارد چنان که کاخ میان پشته نیز در این زمان و بین پل غازان و پل انزلی ساخته شده است. در حال حاضر از این کاخ به عنوان موزه استفاده می شود که در آن ماکت کشتی های جنگی، انواع اسلحه گرم و سرد و سلاح های دریایی به نمایش در می آید.
همسایگان ارمنی و روس شهرستان انزلی سبب شده اند تا سبک معماری این شهر، به این دو کشور شباهت داشته باشد. معماری کاخ میان پشته نیز از جمله مکان هایی است که با تأثیرپذیری از همین سبک ساخته شده است. منظره کاخ موزه بندر انزلی با وجود پنجره های شمالی که به سمت خزر گشوده می شوند و پنجره های جنوبی که جنگل و مناطق سرسبز را به رخ می کشند، آرامش خیال انگیزی را به فرد اهدا می کنند.

فاصله بندر انزلی از تهران

1- اندکی دور از شهر

آدمی در طول زندگی خود همواره به دنبال هیجان و تنوع بوده تا بتواند برای مدتی هرچند کوتاه را داشته باشد که در طول زندگی خود به طور مستمر از آن محروم است. آرزوی خاطر اکثر ساکنان شهرهای بزرگی مانند تهران همواره این است که در محیطی مملو از آرامش و زیبایی اوقات فراغت خود را بگذرانند. بنابراین دیده ایم که شمار زیادی از مردم برای سفرهای خود، مناطق شمال کشور و بالاخص شهرستان انزلی را انتخاب می کنند.


بافت قدیمی، صمیمیت روستا، اقلیم پاک و آرامش محیط از جمله محرک هایی هستند که مسافران را در هر زمان از سال به این مکان دعوت می کنند. انزلی در میان همه شهرهای شمالی کشور، بیش از دیگر مناطق دارای بازارها و مناطق دیدنی است و به همین علت بیش از سایر شهرها مقصد توریست ها و بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

2- مسافت 4 ساعته تا انزلی با کافه رنت

فاصله تهران تا شهر انزلی 327 کیلومتر است که با مناظر زیبای خود و سرسبزی چشم انداز، زمان را برای پیمایش مسیر تا بندر انزلی متوقف می کند. پیمایش مسیر 4 ساعته میان تهران تا بندر انزلی نیازمند یک ماشین شخصی ایرانی یا لوکس است که بدون خطرات ایمنی و فنی مسافران را به مقصد برساند. کافه رنت با بهره مندی از کاتالوگ های ماشین های شخصی ایرانی و لوکس به ارائه خدمات درباره اجاره ماشین، می پردازد. در هنگام سفر به بندر انزلی باید به امکانات موردنیاز و زمان مناسب آن اندیشید تا ترافیک سرسام آور مانع از لذت بخش بودن سفر نشود. به موجب همین امر توصیه می شود که برای گردشگری در این منطقه، زمانی به غیراز تعطیلات نوروزی یا تعطیلات آخر هفته ها انتخاب شود. حداقل ترافیک جاده رشت در این زمان به حدود 10 ساعت نیز می رسد.

دیدگاه شما

فرمول: 43 - 3
whatsapp robot cafeerent whatsapp robot cafeerent
02149934