سنگ نبشته اورامان (کتیبه تنگی ور) کجاست؟

سنگ نبشته اورامان

کتیبه های قدیمی، یادگار گذشتگان هر کشورند و اکثراً، بخاطر استحکام، روی سنگ نوشته می شدند. دیدن این کتیبه، آشنایی با تاریخ و همچنین شناخت تمدن و مردمان باستان از گذشته تا به اکنون، از نکاتی است که سفر به کردستان برای دیدن کتیبه تنگی ور را ارزش مند می کند.

در ادامه با این کتیبه تاریخی، بیشتر آشنا خواهیم شد. اگر قصد سفر به کردستان و بازدید از کتیبه اورامان را دارید، می توانید از خدمات اجاره ی خودرو مجموعه ی کافه رنت بهره مند شوید.

مکان کتیبه تنگی ور

کتیبه تنگی ور را می توان در جنوبی ترین شهر استان کردستان، یعنی شهر کامیاران پیدا کرد. این کتیبه در دره ای میان 3 روستای مختلف پالنگان (در شمال)، یوزیدر (در جنوب شرقی) و تنگی ور (در جنوب) قرار دارد.

این سنگ نبشته واقع در پای کوه زینانه، یکی از کوه های معروف استان کردستان است. این کتیبه شامل یک نقش برجسته و یک کتیبه به خط میخی است که روی دیواره کوه زینانه و در بالاترین نقطه ی آن حفر شده است.

قدمت کتیبه تنگی ور

کتیبه تنگی ور

سنگ نبشته اورامان برای اولین بار در سال 1347 شمسی، توسط هیئت باستان شناسی ایرانی به سرپرستی علی اکبر سرفراز مورد بررسی قرار گرفت. این گروه باستان شناسی، قدمت کتیبه را مربوط به امپراتوری آشور و دوره تاریخی عصر آهن می دانند.

از اهمیت جهانی این کتیبه می توان به مقاله ای با عنوان "کتیبه سارگن دوم، کتیبه تنگی ور" اشاره کرد. این مقاله، نخستین مقاله به زبان انگلیسی درباره سنگ نبشته اورامان است که توسط گرانت فریم، استاد آشورشناسی، در مجله شرق به چاپ رسیده است.

نقش برجسته کتیبه اورامان

نقش برجسته موجود روی کوه، در یک تاق به ارتفاع یک متر و بیست سانتی متر و عمق 35 سانتی متر قرار گرفته است.

این نقش، متعلق به یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین افراد تاریخ شرق باستان، به نام سارگون دوم است. سارگون دوم، پادشاه آشوری است که به صورت نیم رخ در لباس شاهان روی این کوه حفر شده است.

ترجمه متن کتیبه تنگی ور

کتیبه تنگی ور به خط میخی و به زبان آشوری باستان نوشته شده است. با توجه به این که این کتیبه حدود 27 قرن پیش روی کوه حفر شده، به برخی نقاط متن آن صدماتی وارد شده است.

این کتیبه به صورت کامل، توسط علی اکبر سرفراز و تیم باستان شناسی اش ترجمه شده، که شامل 50 خط است. از میان مواردی که در این کتیبه ذکر شده، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. ستایش خدایان آشوری و نام بردن از آن ها
2. ستایش شاه آشوری و ذکر القاب او
3. شرح پیروزی های آشوریان، شهرهای ویران شده و تصرف شده توسط آن ها
4. در آخر به کسی که کتیبه را نابود کند، نفرین فرستاده شده است.

امکان بازدید و بهترین زمان سفر

برای دسترسی به این کتیبه، ابتدا باید به روستای تنگی ور و سپس به کوه زینانه بروید. برای بازدید از کتیبه تنگی ور مانعی وجود ندارد و همچنین بازدید از آن رایگان است.

این کتیبه بر روی کوه قرار دارد و برای بررسی نزدیک آن، نیاز به راهنما و تجهیزات ویژه ای دارید. به دلیل کوهستانی بودن این منطقه، بهترین زمان برای بازدید از کتیبه تنگی ور، فصول گرم تر سال، یعنی بهار و تابستان است.

در استان کردستان و منطقه اورامان، آثار باستانی بسیار زیادی وجود دارد. این منطقه به دلیل شرایط جغرافیایی و محیط مناسب برای زندگی، در ادوار مختلف تاریخی از عصر نوسنگی، دامداری و هزاران سال پیش و پس از آن ، محل زندگی انسان و ساخت تمدن ها بوده است.

6 مکان دیدنی اطراف سنگ نبشته اورامان

مکان  دیدنی اطراف سنگ نبشته اورامان

می توانید سفر خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که ضمن بازدید از سنگ نبشته اورامان در شهر کامیاران، به مکان های دیدنی این شهر نیز سفر کنید.

سنگ نبشته اورامان، در دره جنگلی و سرسبزی قرار گرفته است که پتانسیل زیادی برای گردشگری دارد. در این منطقه آبشارهای زیاد و چشمه های آب دائمی نیز وجود دارد.

از میان مکان های دیدنی نزدیک سنگ نبشته اورامان به چند مورد اشاره می کنیم:

• سد گاوشان
• روستای پالنگان
• روستای یوزیدر
• آبشار تنگی ور
• چشمه گواز
• منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو

کافه رنت

کافه رنت، مجموعه ی اجاره خوردو است که می توانید برای سفر به نقاط مختلف در داخل و خارج کشور از این مجموعه خودرو اجاره کنید.

یکی از برتری های کافه رنت، تنوع وکیفیت خودروهای اجاره ای این شرکت است. تمام خواسته کافه رنت، رضایت و آسودگی مشتری است.

برای سفر به استان زیبا و پرجاذبه ی کردستان و بازدید از سنگ نبشته اورامان می توانید از خدمات این شرکت استفاده کنید. برای اجاره خودرو و کسب اطلاعات بیشتر، سایت کافه رنت را جستجو کنید.

دیدگاه شما

فرمول: 43 + 2
02149934